Konstrukce elektrovozítka po X-té

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
StoyanJakotyc
Příspěvky: 6
Registrován: 09 srp 2011, 02:00

Konstrukce elektrovozítka po X-té

#1 Příspěvek od StoyanJakotyc »

Zdravím vás všechny!
Omlouvám se, hledal jsem, studoval jsem různé materiály, ale s příslovím "víc hlav, víc ví" se vás chci poptat.
Chtěl bych udělat jednoduchou konstrukci jakéhosi "golfového" vozíku pro jednu osobu a jelikož jsem elektronický panic, tak potřebuji poradit s omotorováním, regulováním a tak podobně.Představa je užít motor o výkonu cca 700W +/- s plynulou regulací, která zvládne specifický "mobilní" provoz.Lze něco takového koupit? Vždy narazím na problém - kartáčový ss motor - nemohu najít odpovídající řídící jednotku a s bezkartáčovým je to naopak.Nechci objednávat ze zahraničí, takže neví někdo o náhradních dílech do vozíků pro důchodce? :0) A také ty nábojové motory do kol mi připadají nevyhovující stejně jako průmyslové regulátory otáček pro ss motory....

Děkuji za odpovědi a myšlenky.

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od jezevec »

Základní otázka, v jaké cenové relaci se chceš pohybovat?

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#3 Příspěvek od rezis »

Co něco pro modeláře? Pro ně takový výkon není nic nereálného.
Internet - metla lidstva

Uživatelský avatar
MirrA1
Příspěvky: 531
Registrován: 30 srp 2006, 02:00

#4 Příspěvek od MirrA1 »


Uživatelský avatar
StoyanJakotyc
Příspěvky: 6
Registrován: 09 srp 2011, 02:00

#5 Příspěvek od StoyanJakotyc »

Díky za první odpovědi.
Pro upřesnění cenové relace - Jsem schopen do motorizace (motor+reg/ř.jednotka) vložit třeba kolem 10tis. (baterie zatím neřeším)

a ohledně těch modelářských motorů, to není špatný nápad, ale přece jen tam fungují jiné síly a motory nemají potřebnou setrvačnost a hmotu na to, aby vydržely nějaké větší rázy. (jsem modelář)

Také bych rád řešil převod motor-zadní kolo, oz. řemenem.

Uživatelský avatar
jova1
Příspěvky: 1207
Registrován: 20 pro 2007, 01:00
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od jova1 »

Mě se zase myšlenka dvou nábojových motorů, třeba do zadních kol docela zamlouvá
http://www.e-pohon.cz/e-pohon/eshop/3-1 ... vbu-e-bike

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#7 Příspěvek od rezis »

Spíš mi šlo o to použít jejich regulátory. Např. 3f ve spojení s původně alternátorem z auta by mohl být dobrý trhač. jen nevím jaké se používají frevence.
Internet - metla lidstva

Uživatelský avatar
kulikus
Příspěvky: 2484
Registrován: 10 pro 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od kulikus »

Mne se to honi uz nejakou dobu hlavou - alternator z auta da 770W (14V/55A) vykonu. Pri reverznim pouziti (po uprave) ho lze napajet regulatorem pro 3f modelarske motorky (do 1kKc). Z alternatoru je potreba jen vykuchat usmernovaci diody a zapojit ss budici vinuti nebo ho nahradit permanentnimi magnety. Rizeni je pak uz jednoduche. Jednocip generuje ridici signal pro regulator. Pokud je ucinnost motoru 60%, dostanes 460W mechanickeho vykonu. Pokud budes mit primy nahon na kolo o prumeru 30cm, pak pri rychlosti 15 km/h je to 4.42 ot/sek a kroutici moment 16,56Nm. Na polomeru kola to bude mit pri uvedene rychlosti silu 110N. Pokud ude mit cely vozik hmotnost 100kg a zadne treni :wink: zvladne uvedenou rychlosti stoupani max. accsin 110/1000 = 6.3 stupne. Pro nizsi rychlosti umerne stoupa kroutici moment a max. stoupani. Otazkou je, od jakych otacek je schopen pracovat regulator modelarskych motorku.

Uživatelský avatar
StoyanJakotyc
Příspěvky: 6
Registrován: 09 srp 2011, 02:00

#9 Příspěvek od StoyanJakotyc »

kulikus píše:Mne se to honi uz nejakou dobu hlavou - alternator z auta da 770W (14V/55A) vykonu........

To je taky zajímavá možnost, ale já nechci nic podomácku bastlit z altíků atp., ale spíš něco koupit..Aby to bylo "sichrovaný".

Nemohl by mi třeba někdo doporučit vhodný bezkartáčkový motor cca 700W k jednotce Magic 50A http://www.e-pohon.cz/e-pohon/eshop/0/0 ... -50A-Magic , ale ne ty nábojový...

Anebo.. vhodný regulátor/jednotku například ke kartáčkovému ss motoru 24V/1100W/55A/ ?

Díky za odpovědi!

Uživatelský avatar
Josif
Příspěvky: 29
Registrován: 23 bře 2008, 01:00
Bydliště: Galanta-SR

#10 Příspěvek od Josif »


Uživatelský avatar
proel64
Příspěvky: 464
Registrován: 28 led 2007, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od proel64 »

S kamaratom sme riesili podobny problem pred rokmi-pouzili sme dynamo zo skody 1000MB-mozno sa este niekomu vala v stodole...

Uživatelský avatar
bastliar
Příspěvky: 1765
Registrován: 28 pro 2009, 01:00

#12 Příspěvek od bastliar »

Dnes by už asi každý rád nejaké elektroposunovadlo. Možno príde doba, keď sa niektorý zdatnejší pokusia aj o nejakú ročníkovku - predvedenie pred komisiou na školskom buzerplatzi :
http://www.youtube.com/watch?v=nrdNxgcNlYA
http://www.youtube.com/watch?v=h_AeXytN ... re=related
Na čo sa do budúcna určite neteším, keď mi niekto zazvoní pri dverách, či by mohol natiahnuť šnúru a dobiť aku :roll:

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#13 Příspěvek od helios »

Tak k tebe radšej na návštevu nepôjdem, nenabil by som si elektrobajk. :lol:
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Uživatelský avatar
proel64
Příspěvky: 464
Registrován: 28 led 2007, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od proel64 »

Pri kupe tych baterii by asi moja penazenka zaplakala... :(

kajus
Příspěvky: 91
Registrován: 27 úno 2009, 01:00

#15 Příspěvek od kajus »

Geniální elektro vozítko stvořil sir Clieve Sinclair - http://en.wikipedia.org/wiki/Sinclair_C5

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“