"bateriový guru" - pár otázek na Ni-Mh AA/AAA člán

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
czatlantis
Příspěvky: 1012
Registrován: 10 čer 2009, 02:00

"bateriový guru" - pár otázek na Ni-Mh AA/AAA člán

#1 Příspěvek od czatlantis »

Ahoj, mám pár dotazů na nabíječky a nabíjení Ni-mh akumulátorů obecně.

Dneska jsem si koupil nabíječku maha MH-C9000, užil jsem si jí asi 10minut, protože v jednom slotu nedetekovala baterky, tak je na reklamaci (resp mi vrátili peníze, protože neměli novou skladem) Ale co jsem za tu dobu pochytil:

:arrow: Když nastavím nabíjecí proud třeba 500mA, tak co jsem naměřil, tak proud není 500mA, ale je třeba půl sekundy 2A (max co umí nabíjet) a pak nějakou dobu mezera s 0A. Jako ono to dá průměrovaně 500mA, ale nezabije to ty baterky?

Mám tu pár baterek na kterých je napsáno standard charge 16h atd atd...jako ten proud aby to nabíjelo 16hodin nastavit můžu, ale proboha proč to nabíjí takhle pulzně těma 2A? Nepotřebuju rychlonabíječku, ale šetrnou nabíječku. Ještě tak nejšetrněji ty baterky asi nabiju v bezdrátové myši, kde se nabíjí nějakýma 150mA.

Co jsem zkoumal počty cyklů, jak se chlubí třeba na eneloopech "až 1500", tak se to měří podle normy IEC61951-2 (7.4.1.1) takto:
:arrow: cyklus 1: nabíjení 16h 0,1C, vybíjení 0,25C po 2h20min
:arrow: cyklus 2 až 48: nabíjení 0,25C po 3h 10minut, vybíjení 0,25C po 2h20minut
:arrow: cyklus 49:nabíjení 0,25C po 3h 10minut, vybíjení 0,25C na 1V
:arrow: cyklus 50: nabíjení 0,1C po 16hodin, ponechání 1-4hodiny v klidu a vybíjení 0,2C do 1V

A celý toto se opakuje do doby, než ten padesátej cyklus při vybíjení nevydrží 3hodiny

Takže sečteno podtrženo - 1500cyklů nedosáneme nikdy, protože to jednak není plný vybití ale hlavně se to nabíjí mnohem menším proudem než nabíjí jakákoliv nabíječka

Pokud máte něco k tématu, tak pište, ocením to. Jak nabíjíte vy, aby články co nejvíc vydržely? Přemejším jestli si koupit zase tu Mahu - na změření kapacity dobrý, ale bojím se toho proudu. Ještě tu mám lacrosse IPC1, ta měří nějak divně kapacitu a šachty se navzájem ovlivňujou. Existuje vůbec nějaká kvalitní nabíječka/vybíječka pro takový power-users jako jsem já? Není zase tak problém vypláznout víc peněz, když to fakt bude fungovat. (nějaký laboratorní za 30k zase nepočítám a nabíjet to lab zdrojem po jedný a sledovat teplotu/deltaU/čas se mi teda taky nechce)

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#2 Příspěvek od BOBOBO »

No k tematu zde mnoho z nás mnoho mělo a proto zadej do hledat nabíječka a na všechny tyto dotazy najdeš po 30ti různých odpovědí . Málokdo bude znova popisovat , co již 10x napsal .

Uživatelský avatar
Tiger_T
Příspěvky: 124
Registrován: 19 srp 2009, 02:00
Bydliště: Čučice
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od Tiger_T »

czatlantis píše: Co jsem zkoumal počty cyklů, jak se chlubí třeba na eneloopech "až 1500", tak se to měří podle normy IEC61951-2 (7.4.1.1) takto:
:arrow: cyklus 1: nabíjení 16h 0,1C, vybíjení 0,25C po 2h20min
:arrow: cyklus 2 až 48: nabíjení 0,25C po 3h 10minut, vybíjení 0,25C po 2h20minut
:arrow: cyklus 49:nabíjení 0,25C po 3h 10minut, vybíjení 0,25C na 1V
:arrow: cyklus 50: nabíjení 0,1C po 16hodin, ponechání 1-4hodiny v klidu a vybíjení 0,2C do 1V

A celý toto se opakuje do doby, než ten padesátej cyklus při vybíjení nevydrží 3hodiny
Ahoj, nevím jestli to chápu správně, ale pokud bych mový baterky měl trápit v nabíječce 50 cykly, tak ty baterky pak můžu vyhodit, protože bude po nich. Obecně platí u nové bat. 3 cykly. Nabíječku mám 4 roky, každá šachta zvlášť, nabíjecí 400mA, vybíjecí 300mA. Spokojenost
Přílohy
bat.JPG
(34.5 KiB) Staženo 37 x

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od ZdenekHQ »

czatlantis píše:Nepotřebuju rychlonabíječku, ale šetrnou nabíječku. Ještě tak nejšetrněji ty baterky asi nabiju v bezdrátové myši, kde se nabíjí nějakýma 150mA.
Jenže ony se ty dnešní často takto vůbec nenabijí na plnou kapacitu, už nějak předem počítají s tím, že je budeš mordovat.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od AmarokCZ »

czatlantis: Pulzní nabíjení akumulátoru jedině prospěje, zvlášť u Ni-Cd. Šetrná nabíječka rozhodně neznamená pomalá nabíječka. Šetrná nabíječka znamená nabíječka, která nabíjí prakticky libovolným proudem, ale skončí nabíjení včas (některé nabíječky nepřestanou nabíjet nikdy - ty jsou fakt "super").
Já nabíjím laboratorním zdrojem proudem 1C až 10C (podle nálady) a hlídám teplotu a dU/dt, zatím jen ručně, automatiku se mi k tomu stále nechce dělat. Nabíjím to takhle už dlouho a zvýšenou úmrtnost nepozoruji - spíše naopak.
Proč by to podle tebe nemělo dosáhnout 1500cyklů? Někde jsem viděl měření kapacity akumulátorů v závislosti na počtu cyklů a 1400mAh aku měl po 1300 cyklech kapacitu přesně 50%. To, že se to nabíjí pomalu nic neovlivňuje , takže těch 1500 cyklů je podle mě naprosto reálná hodnota.

Uživatelský avatar
czatlantis
Příspěvky: 1012
Registrován: 10 čer 2009, 02:00

#6 Příspěvek od czatlantis »

Tiger_T píše: Ahoj, nevím jestli to chápu správně, ale pokud bych mový baterky měl trápit v nabíječce 50 cykly, tak ty baterky pak můžu vyhodit, protože bude po nich.
nene, tohle je průmyslový testování životnosti těch aku, tam je účel tu baterky zlikvidovat 8-)

AmarokCZ: jo to já jako chápu, ale pořád mi nějak přijde milejší, když do toho teče čistých 500mA než ty pulzy - fakt to těm baterkám prospívá? jako nějakýmu 2500mAh tužkáču to asi neublíží, ale právě se bojím takhle nabíjet starý AAAčka, který doteď byly zvyklý na nějakých 300mA ve staré nabíječce.
Kdybych na to měl hardware, tak udělám nějaký srovnání životnosti za půl roku.
Mimochodem, - nevíte kde a za kolik se dají koupit ty platformy na kterých ty testy výrobci provádějí, že tam z PCčka naprogramujou co to má dělat? Jako kupovat to asi nechcu, ale zajímalo by mě kolik to stojí

Uživatelský avatar
jogo
Příspěvky: 1158
Registrován: 14 lis 2009, 01:00

#7 Příspěvek od jogo »

Pulzné nabíjanie je kvalitnejšie ako jednosmerné.
Osobne nabijem nové baterky 3x po napr. 16hoď (vybíjam permanentným používaním). Potom už len vždy vypoužívam do úplného vybitia a nabíjam cez noc. Baterky používam dosť, rôzne a mám s tým len dobré skúsenosti. Pravdou je, že je mi ale jedno, či mi baterky vydržia 1000 nabití alebo 1200..

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od AmarokCZ »

czatlantis: Ni-MH baterkám to neublíží a Ni-CD to zaručeně prospěje, zkus si Ni-CD akumulátor nabíjet velmi malým proudem a pak i vybíjet malým proudem. Uvidíš, že ti takto provozovaný akumulátor rychle zdechne (mám odzkoušeno). Pokud ty pulzy nebudou větší než nějakých 10C, tak bych se ničeho nebál :angel:

Uživatelský avatar
Premekapac
Příspěvky: 75
Registrován: 06 lis 2008, 01:00

#9 Příspěvek od Premekapac »

Tak třeba my máme v práci Cadex - tester akumulátorů. Stál cca 150k bez daně :wink:

Uživatelský avatar
czatlantis
Příspěvky: 1012
Registrován: 10 čer 2009, 02:00

#10 Příspěvek od czatlantis »

Premekapac: huh to je už trochu moc :lol:

Jo s těma Ni-CD jsem četl, že je lepší je nabíjet větším proudem, že pak tam nerostou nějaký krystaly na elektrodách. Tak jo, budu vám věřit a nebudu to hlavně už řešit, projedu kapacitním testem všechyn baterky a pak to budu normálně používat.

Jinak co tak doporučujete za metodiku testování kapacity? Udělat 3 cykly, nabíjení 1A, vybíjení 0,5A a z těch dvou posledních udělat průměr?

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od AmarokCZ »

czatlantis: proud 0.5A může být hodně, protože kapacita je definovaná při 0.2C.
Já jsem ale ještě nikdy neměl potřebu kapacitu měřit. Dle mého názoru je to parametr ze kterého se toho nedá mnoho vyčíst. Pro mě je vždy dostačující vnitřní odpor článku.

Uživatelský avatar
czatlantis
Příspěvky: 1012
Registrován: 10 čer 2009, 02:00

#12 Příspěvek od czatlantis »

no mně nejde ani o to zjistit, jak moc se kapacita reálná liší od té nominální u nových článků, ale spíš zjistit jak na tom ty články jsou a jak se s časem kapacita mění. Protože tady mám fakt přes 100článků, některý kvalitní jako eneloopy a ty mám jako sady po 4 a pak tady mám hromádku více či méně starých článků a chci to trochu probrat a napárovat do různých zařízení tak si chcu zvolit hodnoty, který pak už budu pořád používat. Ona ta nabíječka má režim kdy to nabíjí jak se správně měří kapacita - 16h 0,1C a pak vybíjení 0,2C, ale to ten cyklus trvá kolem 40hodin a to bych to dělal tak do Vánoc. Tak potřebuju něco rychlejšího

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od AmarokCZ »

Můžeš to jedině zkusit napárovat podle vnitřního odporu. U stejný akumulátorů (výrobce, kapacita) by to mohlo být docela spolehlivé párování.

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od hafca »

czatlantis
Ta MH-C9000 je jedna z těch lepších a v té cenové hladině asi nejlepší co je k mání. Hodnocení je to nejen podle našich i zahraničních diskuzních fór, ale i z osobní zkušenosti, mám jí taky. A je to zatím to nejlepší, co jsem z nabíječek měl. Měl jsem i tu zmiňovanou IPC1 a dost jsem jí chválil. Ale jen do té doby než mi zlikvidovala baterky a téměř zapálila byt. Po té zkušenosti jsem zkusil tu MH-C9000. Kdyby likvidovala baterky, určitě by se to rychle rozkecalo. O pulsním nabíjení a jeho výhodách je toho na internetu dost, nemá cenu to opakovat.
Neměř jí, protože běžným měřením nemáš šanci naměřit nějaké smysluplné výsledky. Tady bych se spolehnul na výrobce který určitě ví co dělá a proč to dělá.
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#15 Příspěvek od sr71 »

hafca píše: Mìl jsem i tu zmiòovanou IPC1 a dost jsem jí chválil. Ale jen do té doby než mi zlikvidovala baterky a témìø zapálila byt.
co se ti pøesnì s IPC-1 pøihodilo? používám ji taky, tak by mì to zajímalo

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“