Jak zahubit komáří larvy

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Zmije
Příspěvky: 1513
Registrován: 30 čer 2005, 02:00
Bydliště: Pardubický kraj

Jak zahubit komáří larvy

#1 Příspěvek od Zmije »

Na zahradě máme starou vanu (smaltovanou, ale místy už je prorezlá) a v ní lekníny, komářími larvami se to jen hemží. Má někdo osvědčený způsob jak je zahubit, aby to zároveň přežily lekníny? Rybky jsme zkoušeli vloni, ale všechny vyskákaly a chcíply.

Uživatelský avatar
brtnik
Příspěvky: 329
Registrován: 05 říj 2004, 02:00
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od brtnik »

Naléval jsem na hladinu panáka stolního oleje, po èase se sám rozložil, larvy se za pár dní zadusily. Ale byly to barely na vodu na zalévání, nevím, co to udìlá s lekníny...

Uživatelský avatar
BIPOLAR
Příspěvky: 1540
Registrován: 07 pro 2007, 01:00
Bydliště: Litvínov

#3 Příspěvek od BIPOLAR »

Komáří larvy nesnášejí ionty mědi. Není-li nádrž železná, mělo by stačit pár zrnek modré skalice. Železné nádoby pak mají ovšem o něco větší sklon ke korozi. Jako trvalá ochrana před komářími larvami se doporučuje zavěsit do sudu pytlík s měděnými pilinami. Měď je pro rostliny potřebný stopový prvek, na zlévání se voda bez problémů hodí. Larvy taky nemají rády tmu, mnohdy stačí zakrytí nádrže.
To nemám ze své zkušenosti, ale vyčetl jsem to. :wink:
Lepší je se zeptat a být hlupákem 5 minut, než se neptat a být hlupákem celý život.

Uživatelský avatar
Zmije
Příspěvky: 1513
Registrován: 30 čer 2005, 02:00
Bydliště: Pardubický kraj

#4 Příspěvek od Zmije »

To Bipolar: díky, bohužel je vana železná, smalt už se místy odlupuje, myslím, že jsem to taky četl, neni to odsud? http://www.zahrada.cz/forum/skudci/koma ... dace-0108/
Napadlo mě použít denaturovaný líh, ale nevím co na to lekníny.

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od Habesan »

Co ta rezatá místa galvanicky pomědit???
Zabiješ komáry i korozi jednou ranou.

Uživatelský avatar
Zmije
Příspěvky: 1513
Registrován: 30 čer 2005, 02:00
Bydliště: Pardubický kraj

#6 Příspěvek od Zmije »

Ale co chudáci lekníny, mám takový pocit, že modrá skalice kytkám příliš nesvědčí, soused s ní umýval zevnitř sklenice na stavbu skleníku proti řasám a plísním.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#7 Příspěvek od Andrea »

Soli mědi jsou fungicid, ale lekníny snad nejsou plíseň nebo máš nějaké spešl? :D

Uživatelský avatar
Zmije
Příspěvky: 1513
Registrován: 30 čer 2005, 02:00
Bydliště: Pardubický kraj

#8 Příspěvek od Zmije »

„(Jen) dávkování dělá jed“, co je v malém lék, je ve velké dávce jed (Paracelsus)

Něco na tom snad bude, dám tam polévkovou lžici a uvidím.

Uživatelský avatar
Davidus
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2439
Registrován: 01 čer 2005, 02:00

#9 Příspěvek od Davidus »

co zkusit bublinky?

Uživatelský avatar
BIPOLAR
Příspěvky: 1540
Registrován: 07 pro 2007, 01:00
Bydliště: Litvínov

#10 Příspěvek od BIPOLAR »

Zmije citace : myslím, že jsem to taky četl, neni to odsud?

Přesně tak, taky píšu že jsem to vyčetl a jak tak koukám, tak ze všech možností, je to asi ta nejúčinější. Možná že ti nezbude nic jiného, než si sehnat lepší vanu při výměnách v bytech. :wink:
Lepší je se zeptat a být hlupákem 5 minut, než se neptat a být hlupákem celý život.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#11 Příspěvek od Achab »

Modrá skalice je skutečně účinná, nevím jak na ty larvy ale používá se v akvaristice k likvidaci přemnožených šneků - dal jsem kávovou lžičku do 100l akvárka a šneky to začalo do minuty kosit. (samozřejmě je nutná opatrnost protože i malé množství "zkosí" všechny bezobratlé živočichy). Rybičky malé množství neohrozí. Tak si myslím že ta skalice stojí za pokus a vanu menší koncentrace nerozežere.

Uživatelský avatar
Zmije
Příspěvky: 1513
Registrován: 30 čer 2005, 02:00
Bydliště: Pardubický kraj

#12 Příspěvek od Zmije »

Už sem jim tam slibovanou vrchovatou lžíci skalice hodil, zítra to zkontroluju, budou spíš plavat u hladiny, nebo klesnou?

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#13 Příspěvek od Andrea »

To asi záleží na stupni rozkladu, v každém případ by neměly reagovat na pohyb. :wink:

Uživatelský avatar
Zmije
Příspěvky: 1513
Registrován: 30 čer 2005, 02:00
Bydliště: Pardubický kraj

#14 Příspěvek od Zmije »

Díval sem se ještě teď a stále se hýbou.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#15 Příspěvek od Achab »

Nevím jak rychle a jestli vůbec to zabere na larvy, možná bude potřeba dávku vyzkoušet. V akvaristice se po takovém zásahu vždy mění voda, ovšem hlavně kvůli rybám, těm leknínům by to v malém ublížit nemělo.

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“