Anténa modelářských RC souprav

Bezdrátová pojítka, vysílací a přijímací technika, diskuze o VF technice, zařízeních a konstrukcích, konstrukce a parametry antén

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Pazdera
Příspěvky: 2
Registrován: 27 bře 2006, 02:00

Anténa modelářských RC souprav

#1 Příspěvek od Pazdera »

Poraďte mi prosím, kde se dočtu, jaké délky mají mít antény modelářských RC souprav, jak vypočtu délku prutu s vazbou na kmitočet.

Návštěvník

#2 Příspěvek od Návštěvník »

nevím že bych to nìkdy poèítal, používám standardní antény 120cm a stejnì potom ladím výstupní obvody na co nejvìtší výkon

Hnojar

#3 Příspěvek od Hnojar »

A jak zmìøit ten výkon ? popø. nastavit TX aby vysílal co nejménì do sousedních kanálù, a pøípadnì ještì kmit. zdvih ?

Návštěvník

#4 Příspěvek od Návštěvník »

to ti neporadím, já používám VF watmetr postavený z amára ale starej jak èerný uhlí, jak to vypadá na sousedních kanálech kotroluju scanerem kterej je ve vysílaèi Royal Evo 9. Nìkdo ladí ten koncovej stupeò na nejsilnìjší svit žárovky 12V pøipojený pøes diodu ke koncovýmu stupni, ale já to nikdy nezkoušel.

Uživatelský avatar
Einy
Příspěvky: 36
Registrován: 25 bře 2006, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od Einy »

S modelařinou nemám mnoho společného, ale antény jsou jednoduché dipóly a nejvyšší vyzařovaný výkon mají, když se délka dipólu rovná polovině délky vlny. anténa co je ve vysílačce je kontsruovaná navíc jako další polovina a druhá polovina se fiktivně projeví v hmotném tělese. Takže sečteno podtrženo, největší možný vyzářený výkon je když ta anténa má délku jedné čtvrtiny délky vlny a délka vlny je převrácená hodnota vysílaného kmitočtu. Pro ty co se jim nechce vzorec odvozovat z textu je tady:
délka antény = 1/(4*vysílaná frekvence)...
Alea iacta est... =)

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#6 Příspěvek od breta1 »

Einy píše:S modelařinou nemám mnoho společného, ale antény jsou jednoduché dipóly a nejvyšší vyzařovaný výkon mají, když se délka dipólu rovná polovině délky vlny. anténa co je ve vysílačce je kontsruovaná navíc jako další polovina a druhá polovina se fiktivně projeví v hmotném tělese. Takže sečteno podtrženo, největší možný vyzářený výkon je když ta anténa má délku jedné čtvrtiny délky vlny a délka vlny je převrácená hodnota vysílaného kmitočtu. Pro ty co se jim nechce vzorec odvozovat z textu je tady:
délka antény = 1/(4*vysílaná frekvence)...
Je to špatně - správně je délka vlny = c/f /c je rychost světla, f je frekvence/.

Uživatelský avatar
Nagant
Příspěvky: 1051
Registrován: 11 lis 2005, 01:00
Bydliště: Hradec Králové

#7 Příspěvek od Nagant »

Pro praktický výpočet
λ[m]=300/ f [MHz]

Hnojar

#8 Příspěvek od Hnojar »

a když mám pro pásmo 35 MHz anténu kolem 1 metru ( v tx i rx, pøièemž ta tx je o cosi delší, 1,2-1,5 m, nevím pøesnì ) tak mi to nìjak neštymuje - prodlužovací cívka ?

Uživatelský avatar
Einy
Příspěvky: 36
Registrován: 25 bře 2006, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od Einy »

Breta1: Díky za opravu, přepsal jsem se. =), ale to s tou čtvrtinou je tak jak má být. Takže délka vlny [m] = 300 / (4*f [MHz])
Alea iacta est... =)

Odpovědět

Zpět na „Bezdrátová technika a technologie, VF technika“