Přestavba sporáku MORA 3471

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
JirkaCZ
Příspěvky: 392
Registrován: 12 úno 2011, 01:00

Přestavba sporáku MORA 3471

#1 Příspěvek od JirkaCZ »

Zdravím, máme doma sporák MORA3471 starý asi tak 5 let cca. No a tento sporák má klasické 4 litinové ? plotýnky. ty plotýnky jsou jedním slovem naho*no, než se to nahřeje, reznou, loupají se.

A tak mě napadlo udělat přestavbu že by se vzala ta vrchní deska sklokeramická, třeba z nějakého "rozbitého" sporáku stejné značky.

Bylo by to reálně proveditelné ? Pokud by to teda nevyšlo lépe koupit nový sporák, ikdyž tento je ve velmi dobrém stavu jen ty plotny...

PS. toto mě napadlo při dlouhém čekání na rozehřátí plotýnky :D

Díky Jirka

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od ZdenekHQ »

Řekl bych, že zkrachuješ na termostatech. Ovšem v tomhle jsem pouhý laik...
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
vasekpetr1
Příspěvky: 802
Registrován: 20 čer 2005, 02:00
Bydliště: Hospoda u Třebíče

#3 Příspěvek od vasekpetr1 »

Máme doma Mora 3171, který má nahoře originál varnou desku, dříve jsem měl sporák s klasickými plotnami, ale o předělání původní plotýnkové trouby bych neuvažoval - myslím si, že za jednotlivé komponenty dáš víc, jak za celý sporák. A nečekej od této sklokeramiky nějaké zázraky: nová turbo plotýnka je podle mě nahřátá skoro stejně rychle, jako ta keramika. Jde spíše asi o tu setrvačnost nahřátí. Hlavně si prověř, jestli ti sedí odpory plotýnek a jestli to nebrzdí termostaty a že máš nahoře všechny tři fáze. Vždyť ty plotny seženeš dnes do pětistovky.

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#4 Příspěvek od sr71 »

JirkaCZ píše: Bylo by to reálnì proveditelné ? Pokud by to teda nevyšlo lépe koupit nový sporák, ikdyž tento je ve velmi dobrém stavu jen ty plotny...
Díky Jirka
Proveditelné by to bylo urèitì (ani by ti ta pøestavba nijak dlouho netrvala), ale pokud bys ty potøebné díly kupoval nové, vyšlo by tì to asi dráž než nový sporák. Znamenalo by to desku s rámem + 4 "topná tìlesa" - ty se dìlají i v provedení pro regulaci klasickým pøepínaèem, takže by ty pùvodní pøepínaèe mohli zùstat.

Uživatelský avatar
kejki
Příspěvky: 2270
Registrován: 10 lis 2009, 01:00
Bydliště: u Velvar, mezi D8 a R7

#5 Příspěvek od kejki »

http://aukro.cz/sklokeramicka-deska-mor ... 78316.html je deska s čtyřvývodovými plotýnkami, ale je to do desky. Minule na ní nikdo nepřihodil... Nové čtyřvývodové plotny jsou příšerně drahé, za tu cenu koupíš novou sklokeramickou desku se senzorovým ovládáním.
A upozorňuji, že se často setkávám s přepálením těchto těles, což jsem u klasiky s dvěma vývody ještě neviděl.

Uživatelský avatar
JirkaCZ
Příspěvky: 392
Registrován: 12 úno 2011, 01:00

#6 Příspěvek od JirkaCZ »

děkuji za odpovědi, sporák máme připojen na 400V ale i tak to trvá mi přijde dlouho... navíc ty plotýnky jsou nekvalitní, sice jsou tam dvě "rychlonahřejvací" ale to je taky bída s nouzí a tim že je plotýnka rozpálená a kápne na ni něco nebo "utečou" brambory a teče to na plotnu tak vtý plotně jsou uplně "krátery"


EDIT: za 350,- to je jak za babku :D

Uživatelský avatar
Oldradio
Příspěvky: 995
Registrován: 12 říj 2005, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od Oldradio »

Jak se vůbec chová sklokeramická deska, když na ní něco uteče z hrnce? Omluvte dotaz, ale u sporáku fungujeme na plyn, takže s tímhle nemám žádnou zkušenost.

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#8 Příspěvek od jandu »

Oldradio píše:Jak se vůbec chová sklokeramická deska, když na ní něco uteče z hrnce? Omluvte dotaz, ale u sporáku fungujeme na plyn, takže s tímhle nemám žádnou zkušenost.
Jedine to, že sa to pripečie .... ak to včas zbadáš, ide to jednoducho očistiť, ak nie, ide toočistiť tiež, iba trochu pracnejšie. Teda ak si bol zvedavý na toto ...

Edit: a bacha, aby ti nevypadol z ruky plný kastról nad platňou - tá sa pri tom rozbije.
Naposledy upravil(a) jandu dne 20 zář 2011, 09:54, celkem upraveno 1 x.
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#9 Příspěvek od jandu »

akosi to pripojenie u mňa blbne....
Naposledy upravil(a) jandu dne 20 zář 2011, 09:57, celkem upraveno 1 x.
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#10 Příspěvek od tomasjedno »

Oldradio píše:Jak se vůbec chová sklokeramická deska, když na ní něco uteče z hrnce?
Zvlášť výborné jsou ty sklokeramické desky, které mají ovládací knoflíky vedle varné plochy. Taková polívka zateklá kolem hřídelky dovnitř, to je věc!

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od ZdenekHQ »

Jakýkoliv ovládací prvky vedle ploten jsou blbost. Mě stačí dotykovej displej zepředu (digitální minutka), když valí trouba či plotny na větší výkon, je docela dřina tam něco nastavit, a to mám prsty zvyklý na jiný teploty než normální člověk (třeba hrot horkovzdušky atd.).
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
kejki
Příspěvky: 2270
Registrován: 10 lis 2009, 01:00
Bydliště: u Velvar, mezi D8 a R7

#12 Příspěvek od kejki »

Ukecali jste mě - http://aukro.cz/deska-fagor-2h-436-pouz ... 96681.html tahle má ovládání a táhla, stačí přidělat knoflíky :D
U senzorové mám u indukce ovládání vpředu a nemám problém, u sklokeramiky bylo na straně senzorové, taky v pohodě.
Tu Moru s knoflíky jsem koupil rozbitou kvůli plotnám a knoflíky mají gumové těsnění, bordel byl jen nad sklem (zaschlý tuk, blé), dole čisto.

Uživatelský avatar
kevin_mitnick
Příspěvky: 1724
Registrován: 20 kvě 2007, 02:00

#13 Příspěvek od kevin_mitnick »

tomasjedno píše:Zvlášť výborné jsou ty sklokeramické desky, které mají ovládací knoflíky vedle varné plochy. Taková polívka zateklá kolem hřídelky dovnitř, to je věc!
Ani kapacitni ovladani neni zadna vyhra. Sice to nezatece dovnitr, ale pokud mamce neco utece z hrnce, tak porad leti na chodbu a shazuje jistice, protoze varna deska se zmeni na diskoteku s ruzne blikajicimi plotnami...

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od ZdenekHQ »

kejki píše: U senzorové mám u indukce ovládání vpředu a nemám problém, u sklokeramiky bylo na straně senzorové, taky v pohodě.
Tak to jste na tom vařili tak maximálně vajíčka na měkko. Ten můj sporák má max. příkon kolem 10kW, to už se musí někde projevit, i když jede jen na polovinu.
kevin_mitnick píše: Ani kapacitni ovladani neni zadna vyhra. Sice to nezatece dovnitr, ale pokud mamce neco utece z hrnce, tak porad leti na chodbu a shazuje jistice, protoze varna deska se zmeni na diskoteku s ruzne blikajicimi plotnami...
Senzorový ovládání vedle ploten je šílenost. Na druhou stranu a v souladu s normou snad máte mít vedle sporáku vypínač, ne ? Netřeba běhat do rozvodny.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
kejki
Příspěvky: 2270
Registrován: 10 lis 2009, 01:00
Bydliště: u Velvar, mezi D8 a R7

#15 Příspěvek od kejki »

Hlavní výhoda indukce je, že to topí do hrnců. A ano, booster příkon nepoužívám, protože se člověk otočí a záplava vody překoná hrnec a hrne se ven. Diskotéka se nekoná, protože Fagor to vyhodnotí dobře, horší je to se mnou :wink: říkám si: to u toho nemůžeš počkat?
Předešlá deska deska to neměla, ale Fagor vypíná současným stiskem + a -, žádné klikání do nuly.
Asi fakt vařím jinak, protože když dlouho, tak to jemně dusím a když ostře, tak krátce. A trouba je jinde, kde se k ní může líp.

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“