bozi trest pre trh s lacnymi uloznymi zariadeniami (HDD)!

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
palo1129
Příspěvky: 102
Registrován: 21 říj 2008, 02:00

bozi trest pre trh s lacnymi uloznymi zariadeniami (HDD)!

#1 Příspěvek od palo1129 »

Alebo ako prirodny zivel, ktory pachal na relativne "malom" uzemi, ovplyvnil absolutne v celosvetovom meradle trh isteho produktu, ktory sme doteraz nakupovali v stamilionoch lebo sa to oplatilo.
Jednoducho nikdy nebolo jednoduchsie si zakupit za par stovak kc niekolko HDD a poukladat si terabajty svojich suborov bez toho, aby som v penazenke zacitil prievan. A to nie tak davno sme si kupovali CD, DVD na tony, ktore nam teraz iba zaberaju kopec miesta v izbach a tovarne na ich vyrobu zacinaju "chatrat". Ved vdaka dnesnym HDD nebol nikdy GB lacnejsi ako doteraz.
No lenze co bolo vcera to dnes uz neplati. Ani si nepamatam, kedy inokedy na trhu z IT technologiami doslo k takejto situacii, ze vdaka obrovskemu dopytu lacnych dikov a zastaveniu ich vyroby u primarnych firiem doslo az k 300% narastu cien, ze takato udalost az tak pohne s cenami, je to pruser 8O
Ale aku to ma logiku sustredit produkciu pomerne vyuzivanej komponenty vo vsetkych oblastiach na jedno miesto, do jedneho vyrobneho komplexu a nemysliet nato, ze v pripade takychto udalosti nebude mozne uspokojit trh tymto tovarom na dlhe obdobie?
Co myslite, za aky cas by sa mohli vratit ceny HDD do akceptovanych hladin? Mam totiz pocit, ze pre obchodnikov-spekulantov sa nemohlo ani prihodit nic lepsie v case predvianocneho zhonu. Nepochybne teraz na tom nejeden obchodnik zbohatne. Aj dnes som bol v obchode kupovat novy NB za este povodnu cenu, kde ma preajca tlacil do kupy s tym, ze ak by som si to rozmyslel na neskor, budem zan vyberat ovela vysiu sumu. Ked som sa pytal na ceny HDD a ci maju i na sklade este stare objednavky s povod. cenami, okamzite ma zahriakol, ze oni velke zasoby HDD nerobili a museli zvysit hned ceny vsetkych znaciek, pretoze doteraz bol velky odbyt. Vy by ste mu verili?

Uživatelský avatar
Sesi
Příspěvky: 287
Registrován: 31 pro 2007, 01:00

#2 Příspěvek od Sesi »

Četl jsem k tomu nějaké cizí analýzy a odborníci na tento segment trhu se obávají, že to může trvat klidně třeba čtvrt roku k návratu cen na podobnou úroveň, co předtím, ovšem zároveň nic přímo nepředpovídají, protože to pořádně nejde a taky samozřejmě nechtějí podobnými(i když možná pravdivými) výroky dělat paniku. Také budou Vánoce, kdy poptávky(hlavně USA, Evropa taky) ještě porostou, což bude šroubovat ceny ještě výše. A také se poměrně logicky obávají rizika, že to poznamená celý segment trhu s PC, protože takový nárůst cen disků už má docela vliv na cenu sestav, případně notebooků.

Uživatelský avatar
bastlir40
Příspěvky: 463
Registrován: 27 srp 2010, 02:00
Bydliště: Příbram

#3 Příspěvek od bastlir40 »

No to by se z toho jeden P****L. Je to 14 dnů co jsem koupil v alze za 1800kč HDD 2TB a ted stojí bez mála 6000kč. 8O Štěstí že sem si to koupil dřív.

Uživatelský avatar
MirrA1
Příspěvky: 531
Registrován: 30 srp 2006, 02:00

#4 Příspěvek od MirrA1 »

On to není jen problém disků ale i například pasivních a aktivních elektronických součástek - spousta i těchto firem v té lokalitě byla vyplavená. Většinu asi pokryje konkurence, ale i tak je možné že obecně ceny elektroniky na to zareagují.

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od Habesan »

Upřímě řečeno, kdo z nás znal ještě na začátku října nějakou firmu Nidec, natož, že vyrábí cca přes 70% motorů do HDD ???
Myslel jsem, že WD si ty motory dělá sám.

Některé prameny uvádí, že ty záplavy začaly už v Srpnu, některé že už v Březnu.
Stejně, první věc která mě napadla, jak by se na tom bývalo bylo dalo narejžovat. Stačilo by koupit třeba sto disků, prodat je a rok nemuset pracovat.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#6 Příspěvek od Andrea »

Habesan píše:Myslel jsem, že WD si ty motory dělá sám.
Proto je na nich napsáno Nidec Nippon Densan Co. Japan nebo Sankyo Japan. Já tu mám motorků z HDD celou bednu, možná bych je mohla založit, než to opraví. Akorát jsou to motorky 3600ot./min. ty už asi nejsou in. :roll:

Uživatelský avatar
keemo
Příspěvky: 4996
Registrován: 10 zář 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava, Bratislava

#7 Příspěvek od keemo »

Hm a ja si chcel domov kupit NAS-ku aspon s 1,5TB diskom...no s takou si mozem fukat :cry:

Uživatelský avatar
Davidus
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2439
Registrován: 01 čer 2005, 02:00

#8 Příspěvek od Davidus »

vidíš, já mam 40GB už hodně dlouho, a nestěžuji si. Na filmy se člověk podívá stejně jen jednou, obrázky se hodí na picasu, a ty dokumenty už se někam vlezou :wink:

Uživatelský avatar
keemo
Příspěvky: 4996
Registrován: 10 zář 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava, Bratislava

#9 Příspěvek od keemo »

Tak my mame doma filmy na ktore pozerame opakovane a krom toho mam v pc dost rozsiahlu hudobnu kniznicu. Picasu nepouzivam aj ked som Google persona.

Uživatelský avatar
gepard
Příspěvky: 1690
Registrován: 05 úno 2007, 01:00
Bydliště: Liberec - tam na severu Čech

#10 Příspěvek od gepard »

Zdárec,
NO TO MĚ POxER! Čumím na to jak opařenej!
Cca před měsícem (23.09.2011) jsem kupoval v Alze dotyčný ext. HDD (Externí disk WESTERN DIGITAL My Book Essential 3000GB) a to za 3 994,80 ,-Kč s DPH. Dnes stojí .... http://www.alza.cz/western-digital-my-b ... 197793.htm :cussing: :cussing: :zly: :zly:
-- Gepard --

Uživatelský avatar
kevin_mitnick
Příspěvky: 1724
Registrován: 20 kvě 2007, 02:00

#11 Příspěvek od kevin_mitnick »

Od dodavatele mam v mailu novou (a pokazde vyssi) cenu za HDD treba 3x za den

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#12 Příspěvek od Bernard »

Raději dražší než na příděl.

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“