AC na výstupu spínaného zdroje

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
gombik
Příspěvky: 19
Registrován: 09 pro 2007, 01:00

AC na výstupu spínaného zdroje

#1 Příspěvek od gombik »

Zdravím, jak moc je běžné, že na výstupu spínaného zdroje 12V/2A je velmi měkké AC napětí - neměřitelné multimetrem ale na dotek již nepříjemné( fázovku dokáže slabě rozsvítit)?

Jde o tenhle spínaný adaptér:
http://www.gme.cz/napajeci-adaptery-spi ... -p751-485/

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#2 Příspěvek od mi-ro »

Tady jde o přenos primárního střídaveho napětí vlivem kapacity trafa do sekundáru. Je to napětí velni měkké ale někde může způsobit problém. Naměříš ho proti zemi ale ne mězi + a-. Odstranit se dá přizeměním sek. části.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
renda15
Příspěvky: 624
Registrován: 05 lis 2005, 01:00
Bydliště: Liberec

#3 Příspěvek od renda15 »

Je to přesně, jak psal mi-ro, pouze bych doplnil, že mnohdy se tohoto napětí zbavíš tak, že dáš adaptér do zásuvky obráceně. Souvisí to s tím, že jeden konec primárního vinutí je blíže sekundáru a z toho se kapacitami přenos do sekundární části upatní snáze. Mnohdy je toto napětí schopno zlikvidovat citlivější části zařízení.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#4 Příspěvek od Andrea »

Spíš než kapacita trafa za tím bude odrušovací kondenzátor mezi primárním a sekundárním obvodem zdroje.
To co napsal renda15 funguje u zdroje se síťovým trafem, kde je skutečně jeden konec primáru na L a druhý na N, ale ne u spínaného zdroje, kde je mezi sítí a trafem usměrňovač.

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“