trochu historie Meridian 236

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
zybar
Příspěvky: 20
Registrován: 29 bře 2006, 02:00
Bydliště: Veselí nad Moravou

trochu historie Meridian 236

#1 Příspěvek od zybar »

Hraje slabě!!! Výměna C31 10uF/16V, C33 10uF/16V, C34 10uF/16V,ještě vyměním lanko a hurááááááááá je O.K. Soudruzi budou mít radost. :lol:

Uživatelský avatar
Nagant
Příspěvky: 1051
Registrován: 11 lis 2005, 01:00
Bydliště: Hradec Králové

#2 Příspěvek od Nagant »

Ten neznám, doma jsme používali Meridian 202, to bylo dobré rádio, pěkný přednes, VKV, pásma krátkých vln, indikátor vyladění. Jen jsem ho jednou musel opravovat, odešel nějaký tranzistor na vstupu jednoho integráče (jsou v tom opravdu "svérázné" IO) a musel jsem ho nahradit nějakým zvnějšku, mimo IO.

Uživatelský avatar
Hifista
Příspěvky: 745
Registrován: 15 kvě 2005, 02:00
Bydliště: U Ostravy

#3 Příspěvek od Hifista »

Nedávno jsem získal model 237, což je totéž jako 236, rozdíl je jen v tom, že má VKV rozsah s normou CCIR.
Stejná bolest- hrál slabě kvůli vadným vazebním elytům v nf zesilovači, bručel - vadný elyt ve zdroji, scházelo kousek všech rozsahů a ujíždělo naladění - vadné elyty ve zdroji ladícího napětí. Pokud někdo letěl do kosmu s raketou osazenou obdobnými kondenzátory, bezpečně si zasloužil po návratu titul "Hrdina Sovětského svazu".
Po výměně těch několika kondenzátorů přístroj šlape skvěle. Má dobrou citlivost i selektivitu na VKV a zvuk řadím rovněž k lepšímu průměru. Až na ten design. Mám za to, že předchozí modely 210 a 211 v dřevěné skříni byly výtvarně na daleko vyšší úrovni.

Uživatelský avatar
Nagant
Příspěvky: 1051
Registrován: 11 lis 2005, 01:00
Bydliště: Hradec Králové

#4 Příspěvek od Nagant »

Konečně jsem se dostal ke svému Meridianu 237 (má CCIR 88 - 108MHz).

Po zapnutí, i na MW, na něm probíhalo nějaké samovolné ladění a šum.
Vedlo mne to na ladicí napětí.
Změřil jsem napětí ze zdroje 9V - OK.

Připojil jsem voltmetr do bodu 16.
Po zapnutí rádia napětí postupně vystoupalo na 10V a hned spadlo na nulu.

Závadu jsem tedy hledal v modulu Y6 (měnič napětí z +9V na +30V).
Po vyjmutí a oddeklování modulu jsem objevil testerem elektrolytů vadný C6.
Jeho výměna ale nepomohla. Vyměnil jsem tedy všechny elyty v tomto modulu (až na jeden, který už někdo podle všeho měnil).
Po vsazení modulu bylo ladicí napětí stabilní, ale vysoké, +45V (!).
Trimrem R4 jsem ho musel snížit na cca +30V.

Rádio jde dobře na všech rozsazích.
Ještě jsem trochu snížil to ladicí napětí na cca +27V, abych frekvence na VKV alespoň trochu odpovídala (stejnak je ale stupnice spíš orientační).

Rádio hraje pěkně, bez pazvuků. Výborně fungují předvolby na VKV.
Trochu mne mrzí nepříliš funkční regulace výšek a hloubek (vliv má, ale velmi malý).
Pak takový poněkud plastový zvuk, ale jde o zvyk.
A ruční osvětlení stupnice je trapas, jak to blbě svítí :-/

Pak mne překvapuje funkce AFC. Pokud neni stisknuté, nenaladím prakticky nic, a když, tak v mizerné kvalitě.
Pokud je stisknuté, ladění funguje výborně a ostře, příjem naprosto čistý.

Edit: Tak jsem asi něco zvrtal, protože ten měnič nejspíš odešel. Opravím ho, a tentokrát poctivě změřím napětí ve všech jeho bodech.

Edit2: Během měření vyjmutého modulu Y6 (resp. U6), napájeného z 9V z monočlánků R14, začal tento fungovat. Propájel jsem ještě pro jistotu nějaké spoje, kde bylo míň cínu. Evidentní studeňák jsem nenašel, pájení je pěkné.
Rádio jede, budu to sledovat.

Uživatelský avatar
Hifista
Příspěvky: 745
Registrován: 15 kvě 2005, 02:00
Bydliště: U Ostravy

#5 Příspěvek od Hifista »

U tohoto modelu je funkce tlačítka AFC vlastně dvojitá, což je k ničemu. V nestlačené poloze je zapojen umlčovač šumu (bezšumnaja nastrojka), takže musíme prolaďovat velmi pomalu, aby se některá ze silnějších stanic objevila. Stlačením klasicky zapnema AFC, tím se umlčovač šumu vyřadí a slyšíme i slabší stanice, ale zase se při ladění "lepí" silnější stanice. Já mám umlčovač vyřazený z funkce čímž se mi obsluha stala přijemnější.

Uživatelský avatar
Nagant
Příspěvky: 1051
Registrován: 11 lis 2005, 01:00
Bydliště: Hradec Králové

#6 Příspěvek od Nagant »

Ještě na to mrknu, nicméně při vypnutém AFC jsem nenaladil snad vůbec nic (možná snad tak jednu stanici v neposlouchatelné hlasitosti a srozumitelnosti - prostě se šum změnil v jakýsi "projev" příjmu).
Zkusím případně ještě připojit externí anténu, i když v tom by snad problém nemohl být.

Jinak s tím AFC to jede dobře, jen je to občas citlivé na pohyb kolem rádia/antény - naladím stanici, poodstoupím, a chytne to jinou nejbližší.
Jinak to mezi nimi nepřeskakuje.

Od té doby, co jsem měl vyndaný ten měnič napětí a propájel v něm pár spojů, mi rádio funguje. :)

Uživatelský avatar
Nagant
Příspěvky: 1051
Registrován: 11 lis 2005, 01:00
Bydliště: Hradec Králové

#7 Příspěvek od Nagant »

Tak jsem zase tady.
Po necelém měsíci přestal ten měnič fungovat. :(
Nespustí se, na výstupu není žádné napětí.
Otestoval jsem tranzistory a diodu, propájel spoje, oměřil odpory, vše se jeví v pořádku.
Zkusil vyměnit C3 a C8.
Bez pokroku, nefunguje.

Na vinutích naměřím mezi 3-4 2 ohmy, mezi 5-6 1 ohm a na sekundáru 20 ohmů.

Poradíte, prosím, na co se zaměřit, jak postupovat?
Přikládám schéma měniče s naměřenými napětími.

Mám multimetr, (funkční) osciloskop nemám.
Přílohy
Menic_Meridian237.jpg
(126.6 KiB) Staženo 218 x

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od Lukas-Peca »

Pokud jsi měřil správně, tak je vadný tranzistor V6.

Uživatelský avatar
Nagant
Příspěvky: 1051
Registrován: 11 lis 2005, 01:00
Bydliště: Hradec Králové

#9 Příspěvek od Nagant »

Dík, zkusím dát jiný.
Šel by případně nahradit nějakým soudobým typem, nebo raději přesně ten samý ruský?

Předpokládám, že KT315Б půjde nahradit tranzistorem KT315Г, jak koukám na parametry.
Ten jsem našel na nějakém vybrakovaném modulu ze starého ruského TVP.

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od Lukas-Peca »

Asi to bude jedno, vyzkoušej...

Uživatelský avatar
Nagant
Příspěvky: 1051
Registrován: 11 lis 2005, 01:00
Bydliště: Hradec Králové

#11 Příspěvek od Nagant »

Tak opravdu, byl vadný ten tranzistor V6 (přerušený přechod báze - emitor).
Nahradil jsem ho tranzistorem KT315Г.
Pak již měnič začal fungovat.

Ještě se mi podařilo při pádu čelní části skříňky (s DPS a moduly), při zastrčeném ladicím šroubováku, zlomit trimr R4, musel jsem tedy nahradit jiným.

Tak doufám, že zas dobu bude rádio funkční.

Děkuji za rady.

Uživatelský avatar
protheus
Příspěvky: 22
Registrován: 11 srp 2013, 02:00

#12 Příspěvek od protheus »

Zdravím dámy a páni.Mám tento prijímač 236.Dá sa to nejak preladiť na západnú normu?

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#13 Příspěvek od ok1hga »


Uživatelský avatar
Hifista
Příspěvky: 745
Registrován: 15 kvě 2005, 02:00
Bydliště: U Ostravy

#14 Příspěvek od Hifista »

Meridian 236 přeladěný podle předchozích odkazů jede krásně, ale pokud nemáš vf generátor tak to bude vyžadovat v některých případech hodně trpělivosi při konečném sladění. Možná by bylo v dnešní době jednodušší sehnat levně někde po bazarech model 237, který je přímo na CCIR pásmo.
Další věcí je kontrola všech elytů, jelikož po těch letech už většinou nejsou v dobrém stavu. V mém Meridianu jsem jich nedávno měnil po kontrole ESR metrem větší polovinu.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“