Rychlost světla vs.rychlost záznamu

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Rychlost světla vs.rychlost záznamu

#1 Příspěvek od pajosek2 »

Co si o tom myslíte? Já nikdy nic podobného neviděl,tak mne to trošku překvapilo.Pokud to někomu přijde normální tak mne prosím ušetřete kritiky. :lol:

http://www.novinky.cz/veda-skoly/253567 ... l?ref=boxD
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

Uživatelský avatar
mcmlxxx
Příspěvky: 112
Registrován: 14 bře 2010, 01:00
Bydliště: Letovice, Brno

#2 Příspěvek od mcmlxxx »

no, rychlost záznamu, já jsem to pochopil tak , že to není kamera ale vpodstatě fotoaparát který udělá snímek v čase t, pak se znovu blikne laserem a udělá se snímek v čase t+1 , a tak dále , a nakonec se ty snímky pustí jako film. Není to průbežný záznam jednoho bliknutí.

Uživatelský avatar
Pikofarad
Příspěvky: 1218
Registrován: 02 pro 2007, 01:00
Bydliště: 742 58

#3 Příspěvek od Pikofarad »

Dost dobrá kamera.Teď je pomocí ní konečně možno v metru dohledat čornutou šrajtofli

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od AmarokCZ »

Je to jak píše mcmlxxx, sice pěkná věc, ale ze stránky novinek je to jako vždycky trochu nafouknuté 8-)

Uživatelský avatar
GeorgeB
Příspěvky: 1187
Registrován: 21 lis 2005, 01:00
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od GeorgeB »

Nevím přesně na jakým principu to funguje, ale na fyzice na vš. nám říkali, že se vyvíjí/vyvinul materiál, kde se dá zpomalit/zastavit světlo. Bližší podrobnosti už nevím a ani u jaký látky to bylo zmiňovaný. Každopádně by to tímto šlo, před nějakou "obyčejnou" vysokorychlostní kameru dát tento prvek, kde se zpomaluje rychlost světla. Pokud někdo víte podrobnosti,tak mě doplňte nebo opravte.

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od Lukas-Peca »

Před každou kamerou je materiál zpomalující rychlost světla - sklo nebo plast. To ale stejně nic neřeší.
Podle mě to udělali tak, jak tu psal mcmlxxx. Laser vyšle sérii krátkých pulsů, kamera to zaznamená, pokaždé s delší prodlevou mezi bliknutím a snímkem, a pak se to video jen natáhne.

Uživatelský avatar
GeorgeB
Příspěvky: 1187
Registrován: 21 lis 2005, 01:00
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od GeorgeB »

Konkrétně se nemám o co opřít, ale mluvilo se i o úplném zastavení světla - "zmrazení". Takže to obyčejný sklo nebylo.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#8 Příspěvek od Andrea »


Uživatelský avatar
GeorgeB
Příspěvky: 1187
Registrován: 21 lis 2005, 01:00
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od GeorgeB »

To je ono, myslím, že dokonce prof. Kulhánek nám to sám říkal.
Tak tím jsem chtěl vnést myšlnku jestli nějaká optika s tímto principem nezpomaluje tok světla pro potřebu "pomalé" kamery...

Uživatelský avatar
mikollar
Příspěvky: 1406
Registrován: 26 pro 2004, 01:00
Bydliště: Košice - okolie

#10 Příspěvek od mikollar »

Ja som to pochopil tak ze sa snima len jeden riadok sceny (vravia tam o strbine pred objektivom) a postupne, opkanovani a naklapanim zrkadla sa posuva na dalsi riadok.

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#11 Příspěvek od Bernard »

Optické přístroje jsou založeny na faktu, že v opticky hustějším prostředí je rychlost světla menší než v tom řidším. Zajímavé přitom je, že pohyb toho prostředí má částečný vliv i na rychlost světla, vzorec na to vymyslel Fresnel před 150 lety. A pokusy s trubicí s vodou proudící rychlostí v a světlem, které by jinak přes stojící vodu frčelo rychlostí c' (menší než c ve vakuu) bylo dokázáno, že to světlo je zrychlováno nebo bržděno asi o 7/16 té rychlosti vody. To jsou věci! A vědci. :wink:

Uživatelský avatar
MirrA1
Příspěvky: 531
Registrován: 30 srp 2006, 02:00

#12 Příspěvek od MirrA1 »

Je to částečně FAKE. Byl o tom článek na idnes:

http://technet.idnes.cz/vedci-natocili- ... 7_veda_pka

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od Habesan »

Když jsme na vejšce měřili indexy lomu, tak nám vyšlo, že v textgumoidu se mikrovlny pohybují rychlostí menší než poloviční oproti vakuu.
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“