Môže grafická karta poškodiť monitor??

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
NEONI
Příspěvky: 505
Registrován: 11 úno 2007, 01:00
Bydliště: SVK

Môže grafická karta poškodiť monitor??

#1 Příspěvek od NEONI »

Normálne by som sa nad touto otázkou len pousmial ako asi každý z Vás, ale stala sa mi takáto vec. Asi pred mesiacom mi kľakol monitor Hansol 920P po tom, čo mi začal horizontálne zužovať obraz asi o 1 cm z každej strany, a zvlnenie obrazu taktiež horizontálne najmä po ľavej strane. Monitor som si doniesol druhý, takže teraz ho používam cca 3 týždne a ten zvlnený okraj mi urobil pred chvíľou. Trvá to príliš krátko, a je to tak nepravidelné, že to nedokážem odfotiť. Nedokázal by som uveriť tomu, že je to čistá náhoda, že sa u mňa stretli 2 monitory, u ktorých sa prejavuje tá istá chyba. Dokáže mi to niekto vysvetliť ? Budem rád...

Edit : ano je to naozaj horizontálne,vďaka za opravu. Čo sa týka rozlíšenia, tak malé nieje, ale 1600x1200 nieje ani žiaden hardcore.
Naposledy upravil(a) NEONI dne 03 led 2012, 23:07, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#2 Příspěvek od breta1 »

Pokud je monitor v pořádku, žádná grafická karta ho nepoškodí. problém nastane v okamžiku, kdy je tam něco "načaté", zejména v obvodech buzení H rozkladu.
Při zvoleném vysokém rozlišení (vysoká frekvence Hsync) nemusí takto "načatý" monitor ustát přetížený H rozklad a příslušný tranzistor se odporoučí.
pozn. - vyjadřuj se správně, obraz se začal určitě zmenšovat horizontálně, ne vertikálně....

Uživatelský avatar
Gringo_Joe
Příspěvky: 488
Registrován: 09 led 2010, 01:00

#3 Příspěvek od Gringo_Joe »

pokud se nepletu, tak pro tenhle monitor je 1600x1200 maximimalni doporucene.. Jakou mas obnovovaci frekvenci?

NEONI
Příspěvky: 505
Registrován: 11 úno 2007, 01:00
Bydliště: SVK

#4 Příspěvek od NEONI »

Ano máš pravdu, ten Hansol išiel na úplné maximum pri 1600x1200 @ 75 Hz, ja som ale už hovoril o philipse, ktorý mám teraz (veta - žiaden hardcore). Ide o model 109b6, ktorý má max. rozlíšenie 1920x1440, ja ho používam iba na 1280x1024 @ 60 Hz. Takže neviem...Grafika je Radeon 9000 Pro.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#5 Příspěvek od p32 »

Buď v klidu, žádná grafická karta nemůže žádný monitor poškodit a to ani ten načatej. Pokud ten načatej monitor zapneš jen tak, tak se podělá sám i bez té karty. Zrovna tak žádná myš na USB nepokazí port USB v počítači nebo NB.

Jiná věc (otázka) by byla, jestli ta grafická karta sama o sobě opravdu zvládá to velké rozlišení a nezkresluje obraz už sama ona, protože nestíhá nebo jí blbnou paměti či nějaký odpůrek. :wink:

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#6 Příspěvek od rnbw »

Pri vyssich rozliseniach (a frekvenciach) su akurat suciastky viac namahane, takze to odide skor, ak nie je vsetko OK.

Uživatelský avatar
Peterseal
Příspěvky: 1983
Registrován: 24 lis 2006, 01:00
Bydliště: SR-Bratislava -Devínska Nová Ves

#7 Příspěvek od Peterseal »

p32 píše:Buď v klidu, žádná grafická karta nemůže žádný monitor poškodit a to ani ten načatej. Pokud ten načatej monitor zapneš jen tak, tak se podělá sám i bez té karty. Zrovna tak žádná myš na USB nepokazí port USB v počítači nebo NB.

Jiná věc (otázka) by byla, jestli ta grafická karta sama o sobě opravdu zvládá to velké rozlišení a nezkresluje obraz už sama ona, protože nestíhá nebo jí blbnou paměti či nějaký odpůrek. :wink:
S tou mysou nesuhlasim, uz som mal mysi co pokazili USB... skrat.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#8 Příspěvek od rnbw »

USB port by mal vydrzat lubovolny skrat. Ze to tak v praxi nemusi byt, to je druha vec...

Uživatelský avatar
Gringo_Joe
Příspěvky: 488
Registrován: 09 led 2010, 01:00

#9 Příspěvek od Gringo_Joe »

rnbw píše:USB port by mal vydrzat lubovolny skrat....
skoda, ze jsem tohle nevedel, stejne jako to nevedela spousta desek:-)

Oblibeny trik byly USB headery na deskach, existovaly dvoji - ja jim rikal souhlasne (+5V vedle +5V) a stridave (+5V vedle GND). Po pripojeni opacneho bracketu zacali ukryti indiani posilat kourove signaly:-)

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#10 Příspěvek od p32 »

Peterseal: tomu nevěřím. Měl jsi už někdy rozdělanou myš ?
Napiš konkrétně u kterých myší se to stalo a u jakých desek. USB port, který zvládá 0,5 A odběru pro externí USB disk 2,5" a nezvládne myš, která z nějakého důvodu jde do zkratu ? Mám dojem, že to bylo spíše obráceně - špatně zapojeno z desky a oddělalo to tu myš.

Uživatelský avatar
fero7
Příspěvky: 2250
Registrován: 20 led 2007, 01:00

#11 Příspěvek od fero7 »

p32 píše:Buď v klidu, žádná grafická karta nemůže žádný monitor poškodit a to ani ten načatej.
Iba ak by tu kartu hodil do monitora.

Uživatelský avatar
Peterseal
Příspěvky: 1983
Registrován: 24 lis 2006, 01:00
Bydliště: SR-Bratislava -Devínska Nová Ves

#12 Příspěvek od Peterseal »

p32 píše:Peterseal: tomu nevěřím. Měl jsi už někdy rozdělanou myš ?
Napiš konkrétně u kterých myší se to stalo a u jakých desek. USB port, který zvládá 0,5 A odběru pro externí USB disk 2,5" a nezvládne myš, která z nějakého důvodu jde do zkratu ? Mám dojem, že to bylo spíše obráceně - špatně zapojeno z desky a oddělalo to tu myš.
Konkretnu mys povedat neviem, bola to daka optikca, a odpalila USB, lebo ten svab co bol v napajani bol K.O.

Uživatelský avatar
PvvS
Příspěvky: 464
Registrován: 25 lis 2008, 01:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od PvvS »

Spis co to bylo za desku ... Nejspis nejakej levnejs smejd, kterek nemel rizeni USB a napeti tam cpal primo z +5V ..

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#14 Příspěvek od p32 »

fero7 píše:
p32 píše:Buď v klidu, žádná grafická karta nemůže žádný monitor poškodit a to ani ten načatej.
Iba ak by tu kartu hodil do monitora.
Tak na tuto variantu jsem jaksi zapoměl. :lol:

Uživatelský avatar
pocitujlasku
Příspěvky: 1757
Registrován: 12 pro 2005, 01:00

#15 Příspěvek od pocitujlasku »

p32 píše:Napiš konkrétně u kterých myší se to stalo a u jakých desek.
chipset 465, ak si dobre pamatam. Problem s prednymi usb, nemali ochranu, a velmi radi odchadzali po pripojeni aj napr. usb kluca. Prejavilo sa to tak, ze isli len vetraky, nic ine. Poznavacie znamenie: na chipsete nad E v nazve Intel je viditelna mala dierka.
Dosky roznych vyrobcov, rovnaky problem. riesil som desiatky reklamacii.

K teme: grafika nezvykne poskodit monitor, za davnych cias to bolo mozne, ak sa nastavilo divoke rozlisenie, alebo obnovovacia frekvencia. monitory od cca 2001 roku maju ochranu, proste sa vypnu.
Zuzenie moze byt sposobene aj kolisajucim napatim v sieti, ak mas moznost skus pichnut monitor cez UPS.
No vidis, a tak si sa bal

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“