CuBox: malý multimediální počítač v krabičce?

Aktuality a zprávy z oblasti elektroniky, komunikační a výpočetní techniky, teorie či software

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Jirka
Příspěvky: 2031
Registrován: 01 črc 2005, 02:00
Bydliště: zbídačený kraj
Kontaktovat uživatele:

CuBox: malý multimediální počítač v krabičce?

#1 Příspěvek od Jirka »

Nahradí jednou klasické PC bedny takovéto krabičky? Najde to svoje uplatnění?

http://www.zive.cz/clanky/cubox-maly-mu ... fault.aspx
podporuje Linux (Ubuntu/Debian), Android 2.2
5,5 × 5,5 × 4,2 cm, 1-3 W
Marvell Armada 510 (ARMv7, 800 MHz)
1GByte DDR3 / 800MHz
HDMI výstup s podporou rozlišení 1 920 × 1 080 (CEC)
Gigabit Ethernet, SPDIF (optical audio), eSata 3Gbps, 2xUSB 2.0, micro-SD, micro-USB (console)
......
*****

Uživatelský avatar
fifiju
Příspěvky: 400
Registrován: 05 zář 2010, 02:00
Bydliště: u Kyjova

#2 Příspěvek od fifiju »

první co mě napadlo.že by se to skvěle hodilo do basl-koutku,především kvůli těm malůým rozměrům... druhý co mě napadlo,že bych to tam za týden asi nenašel...kvůli těm malým rozměrům

Uživatelský avatar
Philip_Fry
Příspěvky: 1538
Registrován: 01 zář 2010, 02:00
Bydliště: Trutnov

#3 Příspěvek od Philip_Fry »

No jako stanička na internet / kancelář v pohodě. Akorát výkon CPU asi nebude nic moc, Android není až zas tak nenáročný systém, měl bych obavu, že třeba Flash v tom nepojede úplně dobře...

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#4 Příspěvek od Andrea »

Není to pro žádné zhejčkance, i v mobilech jsou dneska rychlejší procesory. Je to něco na způsob těch chinských netbooků za 1500Kč, pro většinu lidí u k r u t n ě p o m a l é.
Já třeba teď surfuju na tenkým klientovi, taky taková pidikrabička s CPU VIA Eden 500MHz, 512MB RAM, 8GB SSD, winXP a stačí mi to. :)

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#5 Příspěvek od EKKAR »

JEDNOU budou ještě menší. Já sám jsem kdysi (kolem roku 1998-99) prohlašoval, že sám si z vlastní vůle koupím mobil teprve tehdy, až bude velkej jako náramkový hodinky - a ejhle, v nedávné době se objevila zprávička, že už existují hodinky, ke kterým se přes BT připojí hands-free sada a pomocí stylusu lze obládat miniaturní klábosničku - a telefonovat jako s normálním mobilem. Takže odhaduju, že během několika (desítek) let budou obdobně výkonné počítačové základní sestavy integrované do mnoha výrobků dnes ještě "nekomputerizované" elektroniky. Televizory schopné pracovat jako prohlížeče internetu už jsou, tak co by ne? Hranice výkonu potřebné pro obyčejnou práci procesory dosáhly už dosti dávno v minulosti, všecko co je dnes předkládáno jako "nejvýkonnější" je stejně jen pro efekty - 3D zpracování, flash... Když všecky tyhle 3,14čovinky odbouráme, zjistíme že výkon potřebný k činnosti se rapidně blíží výkonu první generace Pentia...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#6 Příspěvek od Hydrawerk »

Tenhle mini PC využije jenom ten, kdo tam nikdy nebude chtít vyměňovat HDD resp. SSD, RAM apod... Najdou se takoví lidé mezi bastlíři??

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#7 Příspěvek od EKKAR »

HDD bude na USB 3 (4, 5, 6...?), každopádně nebude s pohyblivýma částma ale v pevný fázi = polovodičová paměť, všecko ostatní u tak malýho výkonu není potřeba tak často měnit. Pokud se to bude měnit, tak leda jako celek - black cube...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od Habesan »

EKKAR píše:mobil teprve tehdy, až bude velkej jako náramkový hodinky
Měl bys si pospíšit, miniaturizace mobilů vyšla z módy. Dneska se na tom každej chce dívat na fotky a displeje jsou větší a větší. Já sám jsem prošvih příližitost včas si koupit Nokii E52, která sice vypadá masivněji než 3100c, ale žádný její následovník už se mi menší nejeví.
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Uživatelský avatar
piitr
Příspěvky: 1003
Registrován: 19 říj 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od piitr »

Jako kancelářský stroj nebo domácí server to asi může být prima.
Pokud bych to chtěl jako HTPC, bylo by to taky fajn, hlavně ta spotřeba, ale potřeboval bych připojit pořádný disk, televizní kartu, televizi (na to normálně asi stačí to HDMI, ale já třeba zatím nemám takovou televizi, takže smůla), myš a klávesnici.
Takže budu asi potřebovat nějaký USB rozbočovač (asi i s napájením), všechny ty komponenty externí se svou krabičkou a asi napájením atd.
Vznikne ukrutný chumel.
To mi přijde lepší dát tam klasické PC ve trochu menší krabici.
Je v tom vlastně totéž, ale drží to pohromadě.
Jen je třeba, aby to PC mělo malou spotřebu.
Já to vlastně tak i mám a je to OK, ale už to mám nějaký pátek, takže ta spotřeba je větší - sice malá, aby to bylo potichoučký, ale bylo by drahé to mít puštěné trvale.
Jako HTPC jsem spokojený, ale jako server to provozovat moc nejde.

Jirka
Příspěvky: 2031
Registrován: 01 črc 2005, 02:00
Bydliště: zbídačený kraj
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od Jirka »

Mně to přijde jako docela zajímavý příslib do budoucna, když uvážím, že skoro všechen čas u hučící bedny trávím na webu, u office, fotek, nebo lepením www stránek.

Ale nedovedu si moc představit, jak jste nakousli, ten výkon současných ARMů.
Píšou Linux (Ubuntu/Debian). Předpokládám, že to bude bez gnome, na to výkon procesoru ARMv7 určitě nestačí. Nebo se pletu?
*****

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#11 Příspěvek od Andrea »

Podle stránek Marwellu by na 800MHz měl mít zhruba 2000 DMIPS. Takže zhruba srovnatelné s PIII na stejné frekvenci. Ale ono to má spoustu šikovných periferií, akcelerovanou grafiku, rychlou paměť...

Uživatelský avatar
Standa99
Příspěvky: 3476
Registrován: 29 čer 2004, 02:00

#12 Příspěvek od Standa99 »

Víc takových šikovných krabiček. Vyrojilo se jich poslední dobou spousta a to je dobře. Kdyby se to časem trochu zvětšilo a rozrostlo o více portů, tak bude lepší výběr. Spotřeba je úžasná, sám jsem se dostal se svým strojkem (mini-ITX+picoPSU) na 22W a to mám déčkový Atom, který neumí EIST.

Jirka
Příspěvky: 2031
Registrován: 01 črc 2005, 02:00
Bydliště: zbídačený kraj
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od Jirka »

Tak to má dobrý výkon, když je to jako PIII.
(používám na internet/kancelář slabší stroj a stačí mi to)
*****

Odpovědět

Zpět na „Co je nového?“