Vrtula na malu domacu elektrarnicku

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
proel64
Příspěvky: 464
Registrován: 28 led 2007, 01:00
Kontaktovat uživatele:

Vrtula na malu domacu elektrarnicku

#1 Příspěvek od proel64 »

Zdravym vsetkych,
neviete nahodou niekto kde by sa dala zohnat vrtula vhodna na malu domacu elektrarnicku-kamarat vykuchal alternator zo svojho zhniteho Favorita a chce robit pokusy s vyrobou elektriny no jaksi sa nedari zohnat vhodnu vrtulu.

Uživatelský avatar
fifiju
Příspěvky: 400
Registrován: 05 zář 2010, 02:00
Bydliště: u Kyjova

#2 Příspěvek od fifiju »

česky se vrtuli říká turbína,nebo třeba- lopatkové kolo... začni třeba tady: http://mve.energetika.cz/ pro ucelení představy o tom,čeho se tato problematika týká .

Uživatelský avatar
Lukar
Příspěvky: 411
Registrován: 18 čer 2009, 02:00
Bydliště: Karviná

#3 Příspěvek od Lukar »

Pokud myslíš větrnou tak pokud neseženeš originál, tak jsem viděl v provozu vrtuli z auta s nastavenými lopatkami z nějakého plastu. Odhadem 40-50 cm list. Nic konkrétně nenapíšu. Viděl jsem to přes plot, a při bezvětří jsem si ji alespoň prohlédl. Pokud vodní tak to nevím :lol:

Uživatelský avatar
fifiju
Příspěvky: 400
Registrován: 05 zář 2010, 02:00
Bydliště: u Kyjova

#4 Příspěvek od fifiju »

a na větrné kolo se mi na pokusy nejlépe osvědčilo kolo ze starého bicyklu. vždy přes dvě"špice" výpletu omotané zvonlovým drátem. z dálky to vypadalo jako taková ta větrná kola co poháněla čerpadla na vodu ve starých vesternech. (ale to mě bylo tak 10 let). taky jsem letos v létě viděl krásnou větrnou turbínu z rozpůleného barelu. někde se tu na bastlírně o tom i něco psalo. projdi starší témata.

Uživatelský avatar
proel64
Příspěvky: 464
Registrován: 28 led 2007, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od proel64 »

:roll: no zabudol som samozrejme napisat,ze sa nejedna o vodnu ale veternu vrtulu.Tiez som ho upozornil,ze ta vrtula bude asi najvacsi problem...

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#6 Příspěvek od jandu »

Platí ešte zákon, že na studne hlbšie ako 4m a stožiare nad 6m je potrebné povolenie(stavebné)?
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Uživatelský avatar
Lukar
Příspěvky: 411
Registrován: 18 čer 2009, 02:00
Bydliště: Karviná

#7 Příspěvek od Lukar »

Pokud je kolega řemeslně zručný, doporučuji přečíst knihu - Malá větrná elektrárna - Hallenga a Větrná elektrárna z časopisu Udělej urob si sám.
Je tam vše o vrtulích a výrobě el.energie.

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#8 Příspěvek od jandu »

Na inšpiráciu je tu dosť materálu

http://www.google.sk/search?q=vetern%C3 ... PntQbEl4B3
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Uživatelský avatar
kovar
Příspěvky: 1687
Registrován: 03 říj 2010, 02:00
Bydliště: Letohrad (Východní Čechy)

#9 Příspěvek od kovar »

Když jsem pracoval na rozvodně VN u Chrudimi tak kolega sehnal vrtuli z Iljušina.Namontoval to na stožár(to jsou pro upřesnění dva padesátižáry) s 5kW generátorem a vytápěl celou chalupu.Bylo to u Hlinska a tam vítr foukal celý rok.Ale to už je hodně let zpátky a tenkrát na to povolení nemuselo být :D
Lepší vrabec v hrsti nežli blechy v srsti.

Uživatelský avatar
medulin
Příspěvky: 471
Registrován: 10 črc 2009, 02:00
Bydliště: Evropská unie

#10 Příspěvek od medulin »


Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#11 Příspěvek od BOBOBO »

Je tady rubrika-odkaz knihy ke stažení , nwm jestli ještě platí , ale i tato výše zmíněná publikace byla volně ke stažení . Je tam komplet výroba vrtule a právě pro výkon autoalternátoru i s profily . Jen sehnat fošny , slepit a brousit .

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#12 Příspěvek od Celeron »

Nejakou ubastlenou vrtuli si muzes dovolit jen nekde hoodne na samote. Kamos mel na stozarech dve fabricky rychlobezky s vrtuli asi 3m a musel je prestat provozovat kvuli neustalym stiznostem sousedu na akusticky projevy ty vrtule. Jaky byl ale podil stiznosti na hluk a zavisti okoli tezko hodnotit. :evil:
Jirka

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#13 Příspěvek od Crifodo »

Celeron píše:Jaky byl ale podil stiznosti na hluk a zavisti okoli tezko hodnotit. :evil:
Jirka
Provozování vrtule v husté zástavbě tak jako tak vylučuje už její princip, sotva bude optimální proudění někde mezi baráky a u plotu.
Osobně mi mi mnohem míň vadilo svištění vrtule než ranní nedělní sekáči a křovinořezci s Mountfíldem, nebo solární přikradači ze zelených daní.

Možná by hysterické odpůrce vrtulí míň provokoval Savonius, není tak známý a říct o něm, že dělá hluk, může už jen ten závistivec mimo realitu.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#14 Příspěvek od BOBOBO »

Ono nech bejt . Sousedovi jsem zakázal slepice na hranici mého pozemku , sračky tekly ke mně , psa jsem taky nepovolil , ale kanáry jo . Sednout si večer na zahradu vyžaduje pustit bigbít , jelikož tak příšerně řvou . No a že si postaví další voliéru . Tak sem mu řekl jedině s deskou na odhlučnění . Deska sice přišla , ale je i celou voliérou i obslužnou místností o metr vyšší než bylo domluveno . No něco povol ...

Uživatelský avatar
medulin
Příspěvky: 471
Registrován: 10 črc 2009, 02:00
Bydliště: Evropská unie

#15 Příspěvek od medulin »

Vrtule pětilistá na větrnou elektrárnu za 3590 Kč s DPH :wink:
http://www.solar-elektro.cz/?action=det ... &catg=2281
Nebo třílistá za 1890 Kč s DPH
http://www.solar-elektro.cz/?action=det ... &catg=2281

Odpovědět

Zpět na „Poradna“