Termostat

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
luke001
Příspěvky: 56
Registrován: 13 říj 2004, 02:00

Termostat

#1 Příspěvek od luke001 »

Zdravím všechny bastlíře. Postavil jsem si tento okénkový termostat : http://www.eleccircuit.com/temperature- ... by-ic-741/ .Až před odpor R1 je v pořádku. Napětí se mění ze 3,5V na 1,7V. Nicméně trazistor je stále sepnutý.Zkoušel jsem měnit odpory ,ale žádný výsledek. Můžete poradit co s tím aby to fungovalo ?

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#2 Příspěvek od PavelFF »

Není to v pořádku před R1. Znamená to, že oba OZ jsou sepnuté. Měř napětí na výstupech OZ (katody D1 a D2) a musí být aspoň občas vyšší jak cca 10V. Aby tranzistor vypnul, musí být současně na obou výstupech OZ napětí přes 10V. Máš chybu v nastavení vstupních děličů nebo má termistor nevhodný odpor.

Uživatelský avatar
ok1xgi
Příspěvky: 956
Registrován: 15 úno 2009, 01:00
Bydliště: Soběslav

#3 Příspěvek od ok1xgi »

Kolik má ten termistor? Dal jsem to do simulátoru a nějak mi to nechodí.
Poslední slova před smrtí - Tam není víc jak 12 voltů.

Uživatelský avatar
alles
Příspěvky: 476
Registrován: 21 čer 2005, 02:00
Bydliště: Pardubice

#4 Příspěvek od alles »

jaké napětí je na termistoru?
připoj voltmetr na katodu D1 a protoč trimr RV2 od konce do konce, jestli jsi nastavil na termistoru 6V musí volmetr někde v půlce skokově změnit hodnotu z 0 na Ucc zhruba... to samé D2 a RV3, ale s opačnou logikou spínání....
máš možná překroucené trimry... když oba nakroutíš aby bylo na katodách diod ucc, mělo by relé sepnout (edit:vypnout, nějak jsem se zamotal)... pak stačí meze posunout na žádaný teploty...
jinak pozor na ztrátové teplo v termistoru, které ho bude zahřívat a způsobovat chyby měrění... jaký jsi použil termistor?
Naposledy upravil(a) alles dne 29 led 2012, 14:06, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
luke001
Příspěvky: 56
Registrován: 13 říj 2004, 02:00

#5 Příspěvek od luke001 »

Termistor(NTC) simuluji trimrem 10k. Po zablokování obou IO elytem 1µ a napájení 100n se to rozběhlo. Nicméně mě zaráží tyto hodnoty: Na zdroji je 12V .Po připojení k obvodu který je stavu mezi T low a T high t.j.relé rozpojeno tak napětí stoupne na 12,9V a při překlopení stoupne na 17V resp. 16,1V. Při vložení odporu cca 2,2 Ω se napětí vrátí ke správným hodnotám ale slyším jak relé kmitá při překročení T high. To se mi moc nelíbí.

Uživatelský avatar
alles
Příspěvky: 476
Registrován: 21 čer 2005, 02:00
Bydliště: Pardubice

#6 Příspěvek od alles »

asi se to celé rozkmitává, protože ty OZ nemají vůbec žádnou hysterezi...(mají stejnou teplotu zapnutí a vypnutí)
začni kondíkem třeba 470uF v napájení
když dáš místo relé žárovku tak by měl zmizet problém s tím zvýšeným napětím, asi si ho nakmitává cívka relé

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#7 Příspěvek od procesor »

To nie je okienkový ...to je blbosť.
Pozerám opäť....ale je.
Naposledy upravil(a) procesor dne 29 led 2012, 15:07, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
luke001
Příspěvky: 56
Registrován: 13 říj 2004, 02:00

#8 Příspěvek od luke001 »

To je ono.Děkuji Allesovi a také PavelFF . Nenapadlo mě ,že když mám tvrdý zdroj tak že ještě dávat další kondík.

Uživatelský avatar
alles
Příspěvky: 476
Registrován: 21 čer 2005, 02:00
Bydliště: Pardubice

#9 Příspěvek od alles »

uvidíš jak to bude pracovat, bylo by fajn se na to kouknout osciloskopem... ono to zapojení je trochu nedotažené, chybí tam ta hystereze, což jsou řádově 4 odpory navíc, ale pokud to bude fungovat není asi důvod to měnit....
k čemu to bude sloužit?

Uživatelský avatar
luke001
Příspěvky: 56
Registrován: 13 říj 2004, 02:00

#10 Příspěvek od luke001 »

Chtěl bych tím ovládat zakrývání solárního panelu na ohřev vody a spínání čerpadla. Budu to mít na chalupě a nechci nic složitého. Ta hystereze by byla dobrá hlavně u té vyšší teploty aby to necyklovalo. Můžeš poradit jak s těma odporama? Zkoušel jsem mezi výstupem a vstupem z termistoru ale hystereze žádná. :cry:

Uživatelský avatar
alles
Příspěvky: 476
Registrován: 21 čer 2005, 02:00
Bydliště: Pardubice

#11 Příspěvek od alles »

nějak nechápu na co je tam potřeba to okénko....jak to má fungovat?předpokládal bych, že když je voda dostatečně teplá, sepnu čerpadlo a někam ji ženu... když už je moc horká, zatáhnu panel aby se neuvařil.... je to tak nebo jinak?
pokud stačí funkce je teplejší než xxx sepnu(nebo vypnu) něco, je tam ten druhý OZ na nic...
u vody bude ta hysterze nutná, protože jak se voda kolem čidla pohne tak se to zas přepne...
napiš co od toho očekáváš, pak by tam mělo jít něco vymyslet

Uživatelský avatar
frpr666
Příspěvky: 1051
Registrován: 28 pro 2009, 01:00

#12 Příspěvek od frpr666 »

Koukám se na schéma, jestli to dobře chápu:
1/ je-li teplota veliká, je na NTC malé napětí, pak spíná IC1
2/ je-li teplota malinká, je na NTC veliké napětí, pak spíná IC2
3/ je-li teplota tak akorát mezi, nespíná nic a relé je nesepnuto
4/ jak se psalo výše, chybí hystereze
K čemu je tento termostat vhodný mně teď uniká...

Uživatelský avatar
luke001
Příspěvky: 56
Registrován: 13 říj 2004, 02:00

#13 Příspěvek od luke001 »

To Alles: Tak nějak si to představuji. Teplota < Tmin je vše zavřeno. Teplota =Tmin sepne čerpadlo a odkryje se panel. Teplota = Tmax zakryje se panel ale čerpadlo poběží . Hystereze by ovládala hlavně to zakrývání. Nyní hlavně zkouším,jaké obvody použiji. Jestli normální termostaty nebo tyto okénkové a aby zapojení bylo stabilní a hlavně jednoduché. Vypínání čerpadla ještě promýšlím.

Uživatelský avatar
alles
Příspěvky: 476
Registrován: 21 čer 2005, 02:00
Bydliště: Pardubice

#14 Příspěvek od alles »

teď se budem bavit jen o čerpadle(ale u rolety to bude podobný)
fungovat by to mělo asi takhle:
voda se ohřívá, dosáhne třeba 55°C, zapíná čerpadlo, to vodu ochlazuje, voda má třeba 45°C, čerpadlo vypíná, ten teplotní rozdíl 10°C je hystereze a určuje vlastně jestli čerpadlo bude spínat rychle jen na krátké časy, nebo po dlouhých intervalech na delší dobu(když se bude roztáčet 10x za minutu asi moc dlouho nepřežije)
strejda google dal schéma třeba takto:
EDIT: je potřeba zatahovat když je moc zima? jak se potom voda ohřeje aby se mohlo roztáhnout? bude se to řídit teplotou vody nebo vzduchu?
Přílohy
741thermo.gif
(11.9 KiB) Staženo 74 x

Uživatelský avatar
delis
Příspěvky: 74
Registrován: 10 črc 2005, 02:00
Bydliště: Vyškov

#15 Příspěvek od delis »

Jistě je zde více povolanějších, ale co třeba toto zapojení, měříš teplotu akumulační nádrže i kolektoru, až je kolektor teplejší než zásobník o nastavenou hodnotu, čerpadlo sepne. Roleta by se vyřešila samostatně. Jo jinak je to v PE 11/2000.
Přílohy
Beze jména.jpg
(75.51 KiB) Staženo 91 x

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“