Pračka INDESIT W105, nízký výkon motoru

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
xl39
Příspěvky: 4
Registrován: 07 úno 2012, 01:00

Pračka INDESIT W105, nízký výkon motoru

#1 Příspěvek od xl39 »

Dobrý den.
Zásadním způsobem se nám snížil výkon motoru - otočí pouze prázdným bubnem. Zkontroloval jsem uhlíky, vyčistil komutátor a z obdobných příspěvků zde již uvedených usuzuji na poruchu tachodynama. Pro ověření tété úvahy bych uvítal elektrické schéma pračky, případně zkušební zapojení motoru pro ověření jeho funkčnosti. Stačilo by i schéma zapojení svorkovnice motoru a velikost odporu funkčního tachodynama. Děkuji

Uživatelský avatar
OK2STO
Příspěvky: 426
Registrován: 19 zář 2008, 02:00
Bydliště: Ostrava

#2 Příspěvek od OK2STO »

Někde to schéma mám, musím to vyhledat,je k dispozici na foru elektroda.pl, ale musíš tam být registrován a mít body pro stahování.
Jarda

Uživatelský avatar
OK2STO
Příspěvky: 426
Registrován: 19 zář 2008, 02:00
Bydliště: Ostrava

#3 Příspěvek od OK2STO »

Tak jsem to našel, pošlu ti to na SZ, má to 2 Mb. je to WIL105.
Napiš |tvůj email. Jarda

Uživatelský avatar
mirosne
Příspěvky: 2806
Registrován: 07 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Blue rock,VK-SR

#4 Příspěvek od mirosne »

xl39 píše:Zásadním způsobem se nám snížil výkon motoru - otočí pouze prázdným bubnem.
Ja som mal vadný motor.Najprv som menil tacho a bez zmeny.Po výmene motora,to už ide v poriadku.Čo bolo z pôvodným motorom,som nezistil,meral som odpor a porovnával som výsledky z druhým takým istým motorom a všetko sedelo,ďalej som meral izolačný stav megmetom-tiež bol OK.Takže :nevim:
Pozdravujem Vás, Miro.

Uživatelský avatar
Miri
Příspěvky: 196
Registrován: 28 črc 2006, 02:00
Bydliště: Nový Jicin

#5 Příspěvek od Miri »

Měl jsem ty samé problémy s naší pračkou. Nakonec jsem našel vyhnilý kabel z motoru na konektor a docela jsem nechápal.....
Miri

Uživatelský avatar
GeorgeB
Příspěvky: 1187
Registrován: 21 lis 2005, 01:00
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od GeorgeB »

Nám u WS105TX taky motor neotočil bubnem. Tak jsem motor dal přes autotrafo a při nižším napětí bylo vidět jak má rotor nepravidelnou rychlost. Určitě byl vadnej rotor - asi pár vinutí ko. Neměl sílu, ale na prázdno se jakš takš točil.

Uživatelský avatar
tatramacek
Příspěvky: 1875
Registrován: 07 pro 2007, 01:00
Bydliště: Kroměřížsko

#7 Příspěvek od tatramacek »

Rotor je KO :wink: měl jsem to na Whirlpoolce.. Naprázdno se točil ale při zátěži se ani nepohnul. Jen vrněl...

Uživatelský avatar
xl39
Příspěvky: 4
Registrován: 07 úno 2012, 01:00

#8 Příspěvek od xl39 »

Díky všem za rady a příspěvky. O víkendu se tomu podívám na zoubek. S pozdravem Láďa

Uživatelský avatar
mirosne
Příspěvky: 2806
Registrován: 07 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Blue rock,VK-SR

#9 Příspěvek od mirosne »

tatramacek píše:Rotor je KO :wink: měl jsem to na Whirlpoolce.. Naprázdno se točil ale při zátěži se ani nepohnul. Jen vrněl...
Hmm,si dobrý.To by ma ani vo sne nenapadlo,že je to rotor.Myslel som,že rotor je zlý,len keď ťahá oblúk.Výborný poznatok!!!! :prst:
Pozdravujem Vás, Miro.

Uživatelský avatar
tatramacek
Příspěvky: 1875
Registrován: 07 pro 2007, 01:00
Bydliště: Kroměřížsko

#10 Příspěvek od tatramacek »

Měl jsem to v motoru SOLE - ten se dá rozebrat.. Jde o to že jsem měl doma pračku AWM 248-800 který má koncepčně stejný motor SOLE jako třeba pračka AEG - s které sem motor doma měl.. Akorát delka hřídele byla jiná.. Rotor jsem vyměnil upravil hřídelku na požadovanou délku a motor jel bez problémů :wink: - přerušená cívka... Buď u komutátoru nebo přímo ve vinutí :wink:

Uživatelský avatar
xl39
Příspěvky: 4
Registrován: 07 úno 2012, 01:00

#11 Příspěvek od xl39 »

Tak vážení kolegové bastlíři :lol: jsem opět na začátku. Včera jsem vyškubnul motor, ve zkušebním zapojení (vinutí rotoru i statoru zapojené do série a připojené na 220V) jej odzkoušel včetně tachodynama a vše funguje dobře. Motor má odpovídající výkon a tachodynamo dává při plných otáčkách 32 V~ což mi přijde také v pořádku (zkoušeno opakovaně). Jediné co mě trochu zarazilo byl pasivní odpor tachodynama který jak tu někdo psal by měl být kolem 1Kohmu a já naměřil 172 ohmů.
Zdraví Láďa

Uživatelský avatar
tatramacek
Příspěvky: 1875
Registrován: 07 pro 2007, 01:00
Bydliště: Kroměřížsko

#12 Příspěvek od tatramacek »

Tak jej připoj ještě do série s ampérmetrem třeba - příklad na 24V. A dej motoru nějakou zátěž. Ručička ampérmetru se nesmí pohybovat.. Apropo. Seš dobrý... Komutátorový motor s pračky by se neměl pouštět na plných 220 V :wink: A jak vypadala komutace ? vše ok ? On může dělat nepořádek třeba jen při zátěži...

Uživatelský avatar
xl39
Příspěvky: 4
Registrován: 07 úno 2012, 01:00

#13 Příspěvek od xl39 »

Pokud na štítku je uvedeno pracovní napětí 230 až 250 V neměl by se snad motor přetížit. V sérii jsem měl zapojený ampérmetr a naprázdno motorem tekl 1A. Komutace byla naprosto v pořádku bez jakéhokoliv oblouku. Žádná z cívek vinutí rotoru nebude vadná. To mě ale vede bohužel k jedinému chybovému zdroji - programátoru. Otestoval jsem i případné přechodové odpory na přívodu síťového napětí do programátoru ale i to je v poho. Teď by se mi moooc hodila rada co by s tím programátorem mohlo být.

Uživatelský avatar
tatramacek
Příspěvky: 1875
Registrován: 07 pro 2007, 01:00
Bydliště: Kroměřížsko

#14 Příspěvek od tatramacek »

pokud je vše ohledně elektrických částí motoru v pohodě tak jedinně asi to tacho nebo v poslední části řídící modul motoru :wink:

Uživatelský avatar
lantros7
Příspěvky: 452
Registrován: 22 lis 2010, 01:00

#15 Příspěvek od lantros7 »

OK2STO píše:Někde to schéma mám, musím to vyhledat,je k dispozici na foru elektroda.pl, ale musíš tam být registrován a mít body pro stahování.
Jarda
Pokud bys mohl schéma zaslat i mně,byl bych moc rád .
Díky.

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“