Cívka 660mH (namotat, nebo někde vybrakovat?)

Náhrady součástek všeho druhu, informace a dotazy k součástkám

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
AlesKL
Příspěvky: 54
Registrován: 04 úno 2012, 01:00

Cívka 660mH (namotat, nebo někde vybrakovat?)

#1 Příspěvek od AlesKL »

Ahoj,
pustil jsem se do výroby wah efektu.Ale je tam jakási cívka/tlumivka 660mH, kterou horko těžko seženu.
Jak si s tím mám poradit?Nebo v čem by taková cívka mohla být?


Díky.
Přílohy
Dunlop-Cry-Baby-Wah-Wah-Guitar-Effect-Schematic-Diagram.PNG
(15.65 KiB) Staženo 214 x

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#2 Příspěvek od Crifodo »

Odhadem z nějakého malého tráfka, třeba TAH2 220/24V.
Možná bys někde našel schéma se syntetickou indukčností s OZ, pro tenhle účel by to stačilo taky.

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#3 Příspěvek od mtajovsky »

To uděláte celkem snadno z nějakého malého trafa, když mu přeskládáte plechy tak, aby vznikla vzduchová mezera.Ale chce si to půjčit něco na měření indukčností - RLC můstek nebo digi měřič indukčnosti a pomocí vkládání nekovových podložek indukčnost "dotáhnout".

Jiná možnost je sehnat feritové hrníčkové jádro s udanou konstantou Al. Indukčnost L v nH při počtu závitů N je:

L = Al . N^2

Z toho spočítáte počet závitů. Takže, potřebujete 660 mH, to je 660e^6 nH. Budete-li mít hrníčkové jádro s AL = 2500 (například), pak:

N = sqrt(L /Al) = sqrt(660000000 / 2500) = 513 závitů.

Hrníčkové jádro vypadá takto:
http://www2.produktinfo.conrad.com/date ... oerper.pdf

a vinutí se vine na takovouto kostru:
http://www.elektroeden.cz/hrnickove-sta ... o+dp52407/

Uživatelský avatar
AlesKL
Příspěvky: 54
Registrován: 04 úno 2012, 01:00

#4 Příspěvek od AlesKL »

Tak to je paráda, to jsem myslel, že to bude větší záludnost.Všude jsem četl něco o cívce za x stovek korun....

Horší je, že to nemám jak změřit.Mám pouze tento měřák:

http://www.gme.cz/digitalni-multimetry- ... -p722-015/


Tak děkuju :wink:

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#5 Příspěvek od mtajovsky »

Pokud seženete hrníčkové jádro, na kterém bude natištěna konstanta Al, tak se na to pro váš učel celkem můžete spolehnout

Uživatelský avatar
AlesKL
Příspěvky: 54
Registrován: 04 úno 2012, 01:00

#6 Příspěvek od AlesKL »

To mají třeba zde: http://www.pesimat.cz/produkty/ostatni-dily/

Takže, když seženu jádro v Vámi uváděnou hodnotou a dodržím Váš postup, mělo by to +- sedět? Na rovnice řikám narovinu jsem blbej :)

Uživatelský avatar
TubeGuru
Příspěvky: 514
Registrován: 21 pro 2011, 01:00
Bydliště: Havířov

#7 Příspěvek od TubeGuru »

Dobrý den, žádnou záludnost v tom nehledejte, zřejmě máte i příslušný PCB, takže žádná tráfka s plechy nepřicházejí v úvahu, ale hrníčkové jádro pravděpodobně o průměru 18mm, přečíst jeho materiálovou konstantu AL (přičemž to velké L je dolní index) a podle výpočtu uvedeného panem "mtajovsky" si spočítáte počet závitů. Průměr drátu si určíte takový, aby byl hrníček plný (to znamená max. průměr co se do hrníčku vejde). Měřák k tomu ani nebudete nutně potřebovat, protože navinutí dle výpočtu je dostatečně přesné a indukčnost této cívky není až tak kritická, jiná "slavná kvákadla" používají indukčnost 500mH. Vyberte si nějaký "masivnější" potenciometr, protože v této aplikaci dostává dost zabrat, žádné miniatury nejsou vhodné. Hodně zdaru při stavbě!
Ještě jeden snad užitečný link pro navíjení: http://www.edunet.souepl.cz/~weisz/diln ... _3_2_0.php

Uživatelský avatar
AlesKL
Příspěvky: 54
Registrován: 04 úno 2012, 01:00

#8 Příspěvek od AlesKL »

Díky moc!To by zatím mělo stačit.Teprve budu navrhovat tišťák (to bude taky sranda, protože jsem v Eagle ještě nedělal).
Takže na cívku se vrhnu, až budu mít vše připravené.Snad to vyjde...

Uživatelský avatar
Davidsev
Příspěvky: 717
Registrován: 02 bře 2007, 01:00
Bydliště: Štatl

#9 Příspěvek od Davidsev »

Já bych napřed sehnal cívku a pak dělal tišťák, ale nechci ti do toho kecat :D
Eletrika je sviňa, kope a neni vidět :hool:

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#10 Příspěvek od jandu »

Podľa mňa hrnčekové jadro o "průměru 18mm" bude asi málo. Mám hrnčekové jadrá D26mm s Al konstantou 4200. Myslým, že to by mohlo byť také optimum - aj čo sa počtu závitov týka, aj priemeru vodiča.

((navíjal som na také jadro indukčnosť 330mH s vodičon 0,18? a to bola cievka -ručne divoko vinutá - tak do 2/3 zaplnená.)
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Uživatelský avatar
Racius
Příspěvky: 189
Registrován: 29 srp 2009, 02:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od Racius »

Netreba cievku, stačí gyrátor, výrobcovia gitarovej techniky si ich nechávajú navíjať na zakázku v malosériovkách.
Výrobca Ampeg nahrádza skutočné indukčnosti tiež gyrátormi, OZ osádzajú NE5532.
Cievky ako náhradný diel za stovky kč. sú zlodejina.

Uživatelský avatar
ohryzek36
Příspěvky: 2369
Registrován: 24 pro 2008, 01:00
Bydliště: Zlínsko

#12 Příspěvek od ohryzek36 »

S těma hrníčkovýma cívkama dělal kvákadla dřív George Dennis - mám dojem, že AL mělo 220, na plošňáku bylo přitáhlé šroubem + zapatlané tavným lepidlem (aby se neulámaly tenké dráty při těžším zacházení), jako potenciometr používali nějaký TP160 a (to kvákadlo, co mám) funguje od už skoro 20let - takže to něco vydrží :D

EDIT: Jestli by byl s cívkou a potenciometrem problém, tak např. Morley vyrábí kvákadla bez těchto součástek - řízené opticky zástěnou mezi ledkou a fotoodporem, cívka není potřeba - např. zde.
Naposledy upravil(a) ohryzek36 dne 08 úno 2012, 16:30, celkem upraveno 1 x.

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#13 Příspěvek od jandu »

Hrnčekové jado je bezosporu najjednoduchšie riešenie. Viem že z vinutia cievok má veľa ľudí obavu, či sa podarí, ale tu je to jednoduché. Jediná vec je dobre stiahnuť a zafixovať jadro.
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Uživatelský avatar
AlesKL
Příspěvky: 54
Registrován: 04 úno 2012, 01:00

#14 Příspěvek od AlesKL »

Děkuji všem za rady!
Jinak, optický wah už bych nezvládl :D Mě bohatě stačí to první schéma a mám z toho hlavu...


Mimochodem, nešel by fotorezistor nahrafit potenciometrem?Nemusel bych dělat cívku :D Ono to schéma nevypadá zas tak hrozivě....

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#15 Příspěvek od Sendyx »

Ty cívky mají různé vlastnosti, podle toho který výrobce to do svého kvákadla dával. Tak existují celkem známé cívky Fasel, Dunlop, nebo italské provinience (Colorsound) a tak dále. Liší se jak indukčností, tak linearitou, činitelem jakosti a tak dále.

Kdybys chtěl, mohu přenechat osazený plošák - je to téměř to samé co máš na schématu, replika původního Wahu firmy JEN, a to buď s replikou cívky JEN, nebo jiného tehdy rozšířeného typu (asi žlutý Dunlop).
Přílohy
WAH1.JPG
(54.66 KiB) Staženo 116 x

Odpovědět

Zpět na „Součástky“