Zapojení ventilátoru přes relé

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
betisa
Příspěvky: 54
Registrován: 14 úno 2012, 01:00

Zapojení ventilátoru přes relé

#1 Příspěvek od betisa »

Prosím o pomoc jak propojit kabeláž aby relé fungovalo viz obr.díky
Přílohy
zapojení pomocí relé.jpg
takto to má vypadat děkuji za radu Philip_Fry
(56.53 KiB) Staženo 187 x
Naposledy upravil(a) betisa dne 14 úno 2012, 14:54, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
Philip_Fry
Příspěvky: 1538
Registrován: 01 zář 2010, 02:00
Bydliště: Trutnov

#2 Příspěvek od Philip_Fry »

85, 86 je cívka = ovládání
30, 87 je spínací kontakt

Takže to zapojíš : 5-85, 6-86, 1-3, 2-87, 4-30

Uživatelský avatar
betisa
Příspěvky: 54
Registrován: 14 úno 2012, 01:00

#3 Příspěvek od betisa »

Díky kámo.

Uživatelský avatar
betisa
Příspěvky: 54
Registrován: 14 úno 2012, 01:00

#4 Příspěvek od betisa »

Ještě se zeptám co by se stalo kdyby vše bylo tak jako na obrázku jenom relé by bylo místo 12 voltů 6-ti voltové....

a druhá verze šel by spínat tímto 12 voltovým relé ventilátor na 220voltů??

Omluva odborníkům předem za úplně amaterské otázky jen mě to prostě zajímá..Díky

Uživatelský avatar
camel1cz
Příspěvky: 53
Registrován: 24 led 2012, 01:00
Bydliště: Praha, Louny
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od camel1cz »

betisa píše:Ještě se zeptám co by se stalo kdyby vše bylo tak jako na obrázku jenom relé by bylo místo 12 voltů 6-ti voltové....
Relé má 2 podstatné parametry napětí:
- spínané (myšleno maximální) - je max napětí na spínacích kontaktech, které relé zvládne bezpečně spínat/rozpínat (dáno konstrukcí)
- napětí cívky (ovládací) - je napětí, které je třeba přivést na cívku, aby tato byla schopna přepínat spínací kontakty (překročením hrozí spálení vinutí, nižším napětím zase nevyvine dostatečný tah na ovládání kontaktů)
betisa píše: a druhá verze šel by spínat tímto 12 voltovým relé ventilátor na 220voltů??
Ano, pouze musíte najít vhodné relé. Napětí cívky 12V a spínané AC230V - jsou běžná, 230V lze spínat i 5V cívkou...
Tady pozor na dovolené proudové zatížení, kapacitní zátěž, rušení... no ale jde to.

Uživatelský avatar
betisa
Příspěvky: 54
Registrován: 14 úno 2012, 01:00

#6 Příspěvek od betisa »

Dík za odpověď jestli to chápu dobře tak pokud chci relé spínat pomocí scartové zásuvky tudíž co jsem vyčetl přivedu z kontaktu číslo 8 na cívku nějakých 5 - 12 volt teď otázka jaké relé koupit?? to 12voltové by nemuselo spínat kontakty a 6voltové by se mohlo spálit?? co byste mi doporučili koupit?

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#7 Příspěvek od Eleman »

Z vývodu 8 SCARTu nelze přímo spínat relé! Výstup nedá dostatečný proud. Jediná možnost je posílit výstup tranzistorem, ale k tomu potřebuješ další zdroj napětí pro to relé.
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
betisa
Příspěvky: 54
Registrován: 14 úno 2012, 01:00

#8 Příspěvek od betisa »

jestli to je tak to jsi mi zhatil moje plány protože mám satelitní přijímač ale musím ho chladit ventilátorem a scart je jedinný kde při vypnutí do standby není proud(ještě má usb ale tam je proud i ve standby) tudiž se mi vetrak vypne ale po zapnuti nemá sílu se sám roztočit musí se mu pomáhat a tak to nechci.Tak asi jedině pěkně vedle udelat vypínač a vetrak zapojit napřímo prez zdroj a zapínat i vypínat ho nezávisle na přijímači že??

Uživatelský avatar
camel1cz
Příspěvky: 53
Registrován: 24 led 2012, 01:00
Bydliště: Praha, Louny
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od camel1cz »

betisa píše:Dík za odpověď jestli to chápu dobře tak pokud chci relé spínat pomocí scartové zásuvky tudíž co jsem vyčetl přivedu z kontaktu číslo 8 na cívku nějakých 5 - 12 volt teď otázka jaké relé koupit?? to 12voltové by nemuselo spínat kontakty a 6voltové by se mohlo spálit??
Napětí cívky má nějaké rozpětí - těch 5-12V by se myslím ztratilo.

Důležité je, jak lze zatížit tu SCART zásuvku (to nevím) - ale relé má určitý odpor cívky a z něj plynoucí proud - u relé o kterém mluvíme bývá kolem 40mA.

Tedy postup:
- zjistit, kolik umí SCART dát (max dovolenou proudovou zátěž)
- najít relé, které z toho bude umět sepnout 230V

Pokud takové relé nebude v nabídce (kvůli malému proudu např.) tak přijde na řadu to řešení s posílením proudu (tranzistorem a externím zdrojem). Je to celkem jednoduchý obvod s 1 tranzistorem, 2 odpory a relé.

To napájení by se dalo si půjčit z USB (má dovolených tuším 300mA)

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#10 Příspěvek od Eleman »

Teď bohužel nemám čas kreslit schema. Ale stačí na to např. tranzistor BC337. Emitor připojíš na kostru, kolektor na (-) ventilátoru, (+) ventilátoru na +12V (trvalých ze zdroje) a bázi přes odpor 3K3 na vývod 8 SCARTu. a pofrčí to automaticky.

Proč chladíš satelit ventilátorem? Nebylo by lepší odstranit závadu?
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
betisa
Příspěvky: 54
Registrován: 14 úno 2012, 01:00

#11 Příspěvek od betisa »

prosímtě až budeš mít chvilku nerozkreslil by jsi mi to pro blbce podobně jak jsem dělal nákres nahoře?

co se týká chlazení není v tom žádná závada ale u tohoto nejmenšího HD sat.přijímače to řeší skoro všichni někdo teda na to kašle...ale procesor se hřeje opravdu bez chlazení dost...
Přílohy
dm800.jpg
(245.8 KiB) Staženo 51 x

Uživatelský avatar
betisa
Příspěvky: 54
Registrován: 14 úno 2012, 01:00

#12 Příspěvek od betisa »

něco jsem sesmolil ale prosím o opravení díky
Přílohy
zapojení.jpg
(56.75 KiB) Staženo 95 x

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#13 Příspěvek od Eleman »

T je ono. Jenom ti chybí propojení mínusu zdroje s mínusem (kostrou) satelitu. Pokud použiješ zdroj satelitu, tak to propojení řešit nemusíš (je to spojeno automaticky).
A proč ten sateli chladíš?
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
betisa
Příspěvky: 54
Registrován: 14 úno 2012, 01:00

#14 Příspěvek od betisa »

Eleman píše:T je ono. Jenom ti chybí propojení mínusu zdroje s mínusem (kostrou) satelitu. Pokud použiješ zdroj satelitu, tak to propojení řešit nemusíš (je to spojeno automaticky).
A proč ten sateli chladíš?
Zdroj použiju samostatný ne ze satelitu tudíž propojím minus zdroje s kostrou prijimače jenom nevim kde tj.jedno kam ten minus připojim?Třebas k tomu minusu u scartu!!!??

Chladí se z důvodu že je v malé krabici moc komponentů pohromadě a teplota procesoru nebo tuneru při sledování hd programů je veliká.Při odsávání tepla z prijimače je vše pouze vlažné.

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#15 Příspěvek od Eleman »

Zkus to připojit na minus SCARTu. Pokud by se v obraze, nebo zvuku objevilo rušení, připoj to na kostru (plech skříňky).

Ten satelit musí být navržen tak, aby žádné další dobastlené chlazení nepotřeboval a to ani pro HD. Co se stane když nechladíš?
Předpokládám, že je okolo satelitu dostatek místa pro přirozené chlazení.
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Odpovědět

Zpět na „Poradna“