Tester monočlánků (bude se to někomu hodit?)

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Jurik-EB
Příspěvky: 206
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: Rožnov pod Rad.

Tester monočlánků (bude se to někomu hodit?)

#1 Příspěvek od Jurik-EB »

V obchodech vídávám odpadní krabici na vybité (vypotřebené) baterie a tak mě napadlo (ne že bych chtěl brakovat) že bych si udělal menší statistiku toho v jakém stádiu vybití se lidé baterek zbavují. A podržte se. Z dvaceti kusů byli 3 baterie na 1V a 3 kolem 0,8V. Z praxe vím že když založím do své počítačové myši dva články, pak myš začne blbnout při napětí 0.9V na článku a pak se sama vypne a už s nimi nikdy nenastartuje. Ale když tyto baterie použiju do hodin tak hodiny jedou ještě přez půl roku. Možná to přináší doba ale já jsem ze staré školy a snažím se používat vše na doraz.
Možná by u odpadních krabic mohl být takovýto tester jaký mám v úmyslu vám tu předvést. Je rychlý přehledný a na obsluhu nenáročný.
Fotky jsou v obráceném pořadí, už to nechci přehazovat.
Přílohy
Zkoušečka-bat-Tab.jpg
Přehled stavů baterie
(110.85 KiB) Staženo 129 x
Zkousecka-bat-sch.jpg
Schéma je jednoduché a spolehlivé
(17.26 KiB) Staženo 62 x
Zkoušečka-bat-pohled.jpg
Takto vypadá můj tester baterek
(36.72 KiB) Staženo 56 x

Uživatelský avatar
fifiju
Příspěvky: 400
Registrován: 05 zář 2010, 02:00
Bydliště: u Kyjova

#2 Příspěvek od fifiju »

z recyklačních schránek v různých marketech beru pouze nabíjecí články,a kupodivu asi 50% se mi daří oživit na téměř původní kapacitu.

Uživatelský avatar
Jurik-EB
Příspěvky: 206
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: Rožnov pod Rad.

#3 Příspěvek od Jurik-EB »

Nabít jdou ale sleduj jejich vybíjení určitým proudem.

Uživatelský avatar
fifiju
Příspěvky: 400
Registrován: 05 zář 2010, 02:00
Bydliště: u Kyjova

#4 Příspěvek od fifiju »

ale vždyť jsem napsal,žě polovina z nich se mi podařila oživit na téměř původní kapacitu. :D

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#5 Příspěvek od Zaky »

Ledka by zasloužila do série odpor, musí být červená, a to ještě ne všechny červené budou na 1,5V a méně svítit. Zatěžovací rezistor stačí pevný, dal bych klidně dva různé nezávislé na dva spínače (třeba těch 100 R a 10R nebo 22R) , ani ne 15 mA zatěžovacího proudu je na posouzení stavu docela malý proud. Jinak užitečné udělátko.
Michal

Uživatelský avatar
frantajetel11
Příspěvky: 1922
Registrován: 13 lis 2008, 01:00
Bydliště: Kladno

#6 Příspěvek od frantajetel11 »

Já bych ten "zátěžovej trimr" taky vykopnul a dal tam pevný odpory. Když se náhodou zadaří ho mít na malej odpor, tak při dobrý baterce půjde do kopru... :lol:

Uživatelský avatar
Vogon
Příspěvky: 1618
Registrován: 14 kvě 2009, 02:00
Bydliště: Brno

#7 Příspěvek od Vogon »

Místo LED bych dal žárovku, třeba z vánočních čínských blikátek, jsou zhruba na 2-3V a nebo žárovku z indikátoru žehličky, ta je tuším na 1,5V.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#8 Příspěvek od Artaban001 »

Mám multimetr z měřičem baterií (pecky, devítivoltovky a tužkové) a vnitřní odpor v režimu tužkovek je 10R.
Obrázek
Naposledy upravil(a) Artaban001 dne 16 úno 2012, 22:20, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Jurik-EB
Příspěvky: 206
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: Rožnov pod Rad.

#9 Příspěvek od Jurik-EB »

Dobré náměty, je na každém kdo by si to chtěl postavit aby si to přizpůsobil třeba i podle vaších návrhů, o to bude toto vlákno užitečnější.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#10 Příspěvek od BOBOBO »

Je jedna konstrukce , kterou Belza dotáhl , a to zkoušeč článků . Vybavil jsem celou rodinu a je po problémech doporučuji . Vyšlo v AR , pokud nebude někdo rychlejší , dodám zítra . Já takhle lustruju , co vyhodí naši elektrikáři a skoro mi to na běžnou potřebu stačí . :D

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#11 Příspěvek od bu2520 »

jinak tenhle tester jsem před rokem koupil v Tescu ve výprodeji za 30 korun.

PabloX
Příspěvky: 926
Registrován: 16 kvě 2005, 02:00
Bydliště: Ruzomberok
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od PabloX »


Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#13 Příspěvek od BOBOBO »

Joo , to funguje perfektně .

Uživatelský avatar
Jurik-EB
Příspěvky: 206
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: Rožnov pod Rad.

#14 Příspěvek od Jurik-EB »

Přidávejte i své poznatky a teorie. Já jsem začal jednoduchostí, pokračujte, třeba i složitějšími nebo nápaditějšími projekty.

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od Habesan »

Mě se ten Belzův tester zdá zbytečně složitý. Osoby pro které je určen, si ho nebudou schopny opravit, pokud se porouchá.

Já používám "vyjeté" tužkovky v ploché svítilně upravené na bílé LEDky. Protože ty články na konci životnosti mají nižší napětí i naprázdno, natož při zatížení, používám je spojené do série v počtu větším než by odpovídalo novým článkům.
Protože u nejslabších článků dochází k přepólování, napadlo mě dát paralelně ke každému článku usměrňovací diodu, kterou bude protékat proud, pokud napětí článku bude menší než její prahové. Ještě se rozmýšlím, jestli bude lepší křemíková nebo schottkyho. S nižším napětím by se z článku dalo vytěžit víc.

Zůstává smutným faktem, že energie z primárních článků je asi tisíckát dražší, než energie ze zásuvky.
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Odpovědět

Zpět na „Poradna“