Zadřený HDD Hitachi Deskstar 7K500 500GB

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

Zadřený HDD Hitachi Deskstar 7K500 500GB

#1 Příspěvek od termit256 »

Pokousim se opravit nefunkcni HDD Hitachi Deskstar 7K500 500GB
http://www.bargainez.com/electronics/co ... 050vla360/

Zkousel jsem bez vysledku pretavit elektroniku a pak jako posledni pokus se mrknul dovnitr. Hlavicky byly zaparkovane a slo s nema hybat (mimo plotny je drzi magnet) ale s plotnama nejde tocit. Zkousel jsem to jen palcem za ten stred se sroubkama pomerne silne, ale ani se nehnul.
Je to normalni stav (je nejak brzdeny) nebo je problem zde a s plotnama by melo jit tocit?

Je mi jasne, ze po otevreni uz disk moc spolehlivy nebude, ale nebylo na nem nic duleziteho a na aplikace typu nahravani filmu z TV by mel i po takovem zakroku stacit.

Uživatelský avatar
Tiger_T
Příspěvky: 124
Registrován: 19 srp 2009, 02:00
Bydliště: Čučice
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od Tiger_T »

Ve vypnutém stavu se blokuje pohyb hlaviček koncovým magnetem, aby plotny nepoškrábaly, ale samotný pohyb ploten blokován nebývá.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#3 Příspěvek od termit256 »

No myslel jsem si to, asi bude kousle to lozisko.
Zkusim plotny vyhodit a lozisko rozhybat/primaznout, uvidime co z toho bude.

Hloupe je, ze abych dostal plotny ven, musim vyhodit cely mechanismus pohybu hlav :-(

Uživatelský avatar
RomanoREPAIRS
Příspěvky: 611
Registrován: 08 led 2011, 01:00

#4 Příspěvek od RomanoREPAIRS »

taková operace nemůže nikdy dopadnout úspěchem. jakákoli nečistota na plotnách může znehodnotit i několik sektorů. a čištění ploten už je zcela nemožné. no pochybuji o tom, že bude disk po kompletaci 100% funkční. a je tu taky možnost, že se disk nepodaří složit. tím ale NECHCI shazovat vaši zkušenost :!:

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#5 Příspěvek od rnbw »

To uz nedas nikdy dokopy.

Uživatelský avatar
Philip_Fry
Příspěvky: 1538
Registrován: 01 zář 2010, 02:00
Bydliště: Trutnov

#6 Příspěvek od Philip_Fry »

Tak teď už je to jedno, ten disk de facto umřel ihned po otevření krytu, takže další zásahy ho už nemůžou víc poškodit...

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#7 Příspěvek od rezis »

Pohneš-li plotnou je konec. Z toho prý pak už nevytáhnou data ani profíci. Navíc zkoušel jsem to na starém hdd a bylo tak kouslé, že jsem to ve svěráku hasákem rozdrtil a ložisko se nehlo.
Internet - metla lidstva

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#8 Příspěvek od termit256 »

Ja mu taky uz moc sanci nedavam, spis se hraju z nudy :-)
Slo to rozebrat pomerne dobre, bez nejakeho nasili nebo paceni.
Prekvapila me tloustka ploten, cca 2mm.
Motor je venku, ale v ruce s nim nejde hnout a je to takovy zalisovany blok takze se dovnitr asi nedostanu. Hodim ho zitra do nafty a zkusim rozhybat ve sveraku (pokud me nenapadne nic lepsiho).

Zkusim jeste mrknout po aukru jestli nenabizi nekdo tento disk za par kacek vadny, samotneho by me zajimalo jestli po tehle "rozborce" bude fungovat a jak dlouho.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#9 Příspěvek od termit256 »

S tim hasakem s me moc nepotesil :-)
O puvodni data mi nejde ale myslim, ze po low-level formatu by to snad nejak fungovat mohlo.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#10 Příspěvek od rnbw »

Low level format sa uz nejakych 20 rokov robit doma neda.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#11 Příspěvek od termit256 »

Mam pocit ze jsem nedavno na nejakem foru videl nastroje primo pro tohle.
Co skutecne provadely ovsem netusim.

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#12 Příspěvek od rezis »

Disk bude maximálně "klepat" protože nenačte servisní stopu. Pokud je tam více ploten nesrovnáš už nikdy jejich začátky. takže můžeš formátovat jen tím hasákem, případně kladivem...
Internet - metla lidstva

Uživatelský avatar
petr_
Příspěvky: 201
Registrován: 06 pro 2010, 01:00

#13 Příspěvek od petr_ »

Pokud hlavičky sedí na plotně, tak ji skutečně blokojí. Nové disky parkují mimo plotnu. Při pokusu o "odlepení" rukou se vždy zničí. Nám vyzkoušený fígl s úspěšností cca 60%. Puls ve správné polaritě do cívky. Obvykle to stačí na to, aby se dostali do parkovacího držáku.
V hlavičky to většinou přežijí, ale plotna už je dost poškozená. Ovšem při troše štěstí to na vytažení dat stačí.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#14 Příspěvek od termit256 »

Plotny tam jsou 3 a urcite je nesrovnam.
Zminenou servisni stopu je problem znovu vytvorit prislusnym sw?
Pokud bych nekde videl podobny vadny disk s funkcnim motorem, zkusil bych to dat pro zajimavost dokopy, ale jestli je to vyslovene kravina a nepojede to ani teoreticky, se na to vykaslu.

Hlavicky byly mimo plotny.

Opravou HDD se zabyvam prvni pulhodinu v zivote, tak me nekamenujte pokud se ptam na blbiny.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#15 Příspěvek od Andrea »

termit256 píše:Zminenou servisni stopu je problem znovu vytvorit prislusnym sw?
Hypoteticky uvažujme, že k tomu není potřeba žádný hw, ty ten sw máš?

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“