Měření teploty termočlánkem

Měřáky, automatizační technika, regulační technika

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
mrnkkk
Příspěvky: 4
Registrován: 27 lis 2011, 01:00

Měření teploty termočlánkem

#1 Příspěvek od mrnkkk »

Cau ogari; muzete mi poradit?
chci merit teplotu termoclankem typu K od 0 do 250 °C a zobrazovat ji na 3 7segmentovkach ale jsem lama a nevim jak :D
Nasel jsem tohle ale jak viz. vyse jen 3 segmentovky. navic ty svabi se spatne shaneji a vyjde to celkem draze - pozadavek je aby naklady byly co mozna nejnizsi; presnost +- 5°C uplne staci; diky za rady!
Přílohy
Capture.JPG
(169.58 KiB) Staženo 289 x

Uživatelský avatar
popopepe
Příspěvky: 548
Registrován: 26 říj 2005, 02:00

#2 Příspěvek od popopepe »

Tak zkus nějakou stavebnici, třeba tady
http://www.flajzar.cz/mereni-teploty-a-vlhkosti/

Uživatelský avatar
mrnkkk
Příspěvky: 4
Registrován: 27 lis 2011, 01:00

#3 Příspěvek od mrnkkk »

dik ale rozsahu merenych teplot vyhovuje jen jen jeden a vyjde draz, nez ten puvodni s picem 8O

Zbytečná citace celého předchozího příspěvku, vymazáno. Používej tlačítko "zaslat odpověď".Děkuji, Killroy

Uživatelský avatar
Banda
Příspěvky: 1170
Registrován: 22 bře 2005, 01:00
Bydliště: OV

#4 Příspěvek od Banda »

Vyřeš převodník (0-250)°C / cca. (0-5)V, nebo teplota/frekvence a zbytek už půjde lehce. Mám připravenu aplikaci s 16F690 nebo s 16F628A, takže bychom se pak domluvily co dál, pokud by jsi měl zájem. Když tak napiš SZ.

Uživatelský avatar
tempreader
Příspěvky: 89
Registrován: 24 led 2011, 01:00

#5 Příspěvek od tempreader »

Pokud je potřeba měřit teplotu jen do 250°C tak by bylo lepší použít odporový teploměr, např. Pt100 (s teplotou se mění odpor, při 0°C má tento typ právě 100R, a měřený odpor převádět na zobrazení v požadovaném rozsahu).

Termočlánek "K" je určen pro teploty přes 1000°C, krátkodobě 1300°C, takže změna termoelektrického napětí na 1°C je malá, a ještě je u všech termočlánků nutno řešit kompenzaci studeného konce.
(Proto je snadnější použít pro vyhodnocení nějaký průmyslový zobrazovač z nějakého bazaru)

Ale pokud trváte na TC tak snad i v AR se kdysi objevil nějaký návod na stavbu zobrazovače, zkuste nějaký vyhledávač z obsahu AR.

Uživatelský avatar
css
Příspěvky: 352
Registrován: 05 led 2011, 01:00
Bydliště: Karlovy Vary

#6 Příspěvek od css »

tempreader: V uvedeném zapojení je kompenzace studeného konce řešena už přímo v obvodu MAX6675. Bohužel tento obvod se loni přestal vyrábět, také ho používám do průmyslových teplotních převodníků, a MAXIM nenabídl adekvátní náhradu. Nabízí sice jiný typ, ale jen pro napájení 3,3V, už nikoliv pro 5V :evil:

Uživatelský avatar
mrnkkk
Příspěvky: 4
Registrován: 27 lis 2011, 01:00

#7 Příspěvek od mrnkkk »

objednal jsem na ebay toten termocl.

http://www.ebay.com/itm/250855147361?ss ... 048wt_1037

nevim jak to maji udelany ale pise se ze je do 250°C; aplikace ma byt pro stavbu vaporizeru takze cidlo nesmi pri merene teplote uvolnovat zadny latky ; platinove teplotni cidlo PT100 me nenapadlo ale nevim jestli se muzu spolehnout na to, ze po zahrati nebude nic uvolnovat termocl je prece jen kov takze u toho to nehrozi. Mozna tu plkam blbosti tak me kdyztak opravte;)

Uživatelský avatar
tempreader
Příspěvky: 89
Registrován: 24 led 2011, 01:00

#8 Příspěvek od tempreader »

Ten Vámi objednaný TC vypadá jako příslušenství k nějakému multimetru, také k některým multimetrům s měřením teploty takový bývá přibalen. To teplotní omezení je zřejmě jen kvůli ochraně izolace, jinak jsou to dva svařené "dráty" (termočlánkové, v tomto případě NiCr-Ni, nebo Chromel-Alumel), taky jsem je takhle vyráběl.

Výhodou takto nezapouzdřeného TC je rychlá reakce na změnu teploty (není zde setrvačnost jímky a ochranného pouzdra, i když se pro průmysl také takové vyrábějí).

A ještě k Pt100 - to Pt znamená že je to platinový drátek.
Ale odporový snímač mívá větší rozměry (musí tam být namotán ten drátek) a bývá zalitý nebo v nějakém ochranném pouzdru aby se nepoškodil.

Uživatelský avatar
marli
Příspěvky: 173
Registrován: 15 bře 2007, 01:00

#9 Příspěvek od marli »

Zkus se podívat na obvod AD597. Mám s ní výborné zkušenosti.

Odpovědět

Zpět na „Měření, regulace a automatizace“