Co činit s nepoužitou avšak morálně zastaralou technikou

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
judeware
Příspěvky: 1085
Registrován: 04 srp 2009, 02:00
Bydliště: okres Písek

Co činit s nepoužitou avšak morálně zastaralou technikou

#1 Příspěvek od judeware »

V první polovině 90.let jsem patřil k nadšeným příznivcům satelitního příjmu. Občas jsem spáchal nějakou tu montáž (čti: melouch) a nastřádal na tu dobu slušné peníze. Onehdá za mnou přišel člověk z vesnice se slovy: "Chtěl bych tu špičkovou mašinu s tím natáčením, jak jsme o ní mluvili".
Znělo to lákavě, Nešlo ani tak o peníze, jako o seznámení s ne běžně vídanou aparaturou. Chlap ale nechtěl kocoura v pytli: "Kup to, předvedeš mi to v chodu, pak to dáme ke mně na barák a já to zaplatím".
Jenže se pořád vymlouval na nedostatek času, momentální finanční situaci atd. Nikdy jsem neměl firmu ani ŽL, nesepisovali jsme žádnou formální "objednávku", takže jsem neměl možnost jak ho k převzetí nakoupené soupravy donutit. Stálo to na tu dobu značné peníze (viz paragony). Paraboly jsem udal, zbytek zůstal doma. Krásný receiver Pace MSS500 s pozicionérem, motor Superjack, polární závěr, originální konvertor Pace. Astra končí 1.5. 2012. Co s tím? Kuchat receiver na součástky? Připadal bych si jako při zabíjení přestárlého domácího zvířete!

Má někdo nápad, jak postupovat obecně v takových případech? Přijde mi to stejné, jako v případě starých rádií a TV z pozůstalostí - bez milosti likvidovat?

Od jisté doby vyžaduju při melouchu peníze na materiál předem.

Petr de Zviqov
Přílohy
paragony.jpg
(160.9 KiB) Staženo 134 x

Uživatelský avatar
Vogon
Příspěvky: 1618
Registrován: 14 kvě 2009, 02:00
Bydliště: Brno

#2 Příspěvek od Vogon »

Po slovech "Kup to, ... " bych se ho hlavně zeptal jestli bere drogy a dal bych mu na výběr kam mu mám ty vidle zarazit.

S archivací techniky je to jako se vším. Když je místo, tak není co řešit.
Skromný dotaz: Vy to zařízení, sušíte někde na hambalkách šestnáct let? To se za tu dobu nenašel kupec?

Uživatelský avatar
judeware
Příspěvky: 1085
Registrován: 04 srp 2009, 02:00
Bydliště: okres Písek

#3 Příspěvek od judeware »

Pro Vogon:
Naivně jsem čekal řadu let, že dojde na předání i montáž. Teď už je to prasé.

Receiver Pace obsahuje slušné součástky potřebné do konstrukcí v MZ-800, ale .... Bude to bolet.
Téma jsem založil (mimo jiné) i pro poučení ostatních:
(1) nevěřte slibům
(2) nejhorší práce je pro známé a příbuzné

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#4 Příspěvek od EKKAR »

Ten polární závěs včetně pozicionéru by snad ještě měl jít využít, stejně jako konvertor (LNB) - nebo neumí kompletní kmitočtový rozsah dnes provozovaných družic? Vnitřní receiver pro analog je už samozřejmě pasé...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
judeware
Příspěvky: 1085
Registrován: 04 srp 2009, 02:00
Bydliště: okres Písek

#5 Příspěvek od judeware »

Pro EKKAR:

Konvertor odpovídá současným single LNB, až na šumové číslo - 1.0dB (tehdy obvyklých).
Motor je táhlový (hned na 1. straně):
http://shop.olmi.cz/pdf/SuperJack%2520Actuator.pdf
dva dráty vedou na motor 36V, dva na reed sensor.
Závěs je kovové monstrum, které vypadá, jak dělané doma v garáži.

K současným receiverům, které umí obsloužit příkazy diseqC zařízení, jako je toto:
http://shop.olmi.cz/zbozi/185-hh-stab-120
můj ležák těžko připojím.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#6 Příspěvek od p32 »

Když mi někdo řekne "Kup to", tak není nikdy problém. Zeptám se jenom, kdy to chce a jestli mi na to dá peníze jako zálohu na materiál. Práci mi může zaplatit potom po instalaci. On to někdo dělá jinak ? A proč ? :wink:

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#7 Příspěvek od EKKAR »

Taky jsem to tak dělával, ale po podobných zkušenostech jsem s tím skoncoval. Větu "kup to" beru ještě při nákladech kolem 200,-Kč, ale jak to je 500,- a víc, tak už několik let říkám "objednám to na dobírku na tvou adresu, až to přijde a převezmeš si to, tak ti to udělám" - a musím říct, mám od tý doby o hodně míň "kamarádů"...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Milan_F
Příspěvky: 1454
Registrován: 03 říj 2005, 02:00
Bydliště: nedaleko Humpolce

#8 Příspěvek od Milan_F »

Kolik bys chtěl za ten táhlovej motor?

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#9 Příspěvek od procesor »

Ideš vetrať skleník?

Uživatelský avatar
Milan_F
Příspěvky: 1454
Registrován: 03 říj 2005, 02:00
Bydliště: nedaleko Humpolce

#10 Příspěvek od Milan_F »

Slípkám otvírat kurník...

Uživatelský avatar
judeware
Příspěvky: 1085
Registrován: 04 srp 2009, 02:00
Bydliště: okres Písek

#11 Příspěvek od judeware »

Pro Milan_F:

Jakou mám vymyslet cenu, když nový 10" je řádově za 500Kč a tohle je jen 6"? Nejspíš bych uvítal něco z poptávaného z tohoto tématu:
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... ic&t=49633

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#12 Příspěvek od kokun »

Tady píšu:
kokun píše:Njn.
Když jsem v březnu 1990 kupoval svůj první konvertor (FUBA?), tak stával 8 - 10kKč (a to měl šum. číslo cca 2dB) 8O :cry:
Byl součástí Sat. kompletu (parabola KOVOSAT 120 - se stojanem typu "trojnožka"; receiver Grundig STR22a a ten LNB - dokonce nebyl v ceně ani polarizátor!) - cena kompletu: 30.000,-Kčs !!! (téměř roční výplata! - vydělával jsem tak cca 3.000,- měsíčně) :cry: :cry: :cry:
No a za měsíc nám analog (ASTRA 19,2°) končí :!: :!: :!:

Sry za trochu nostalgie.
Taky jsem za to vyhodil majlant a dnes to má cenu šrotu :cry:

S receiverem můžeš tak akorát "zakládat vrata od garáže", LNB je taky (pro digitál) k ničemu (není tzv. univerzál), polární závěs je vhodný akorát s tím Superjackem (jenže, který dnešní receiver ho bude "umět" ovládat?), ...
Jediné, co bys dnes "využil" je ta parabola, kterou už nemáš :cry: - tj., že bys ji prodal Milanovi (i s tím Superjackem) - mohl by do ní sypat těm slepicím zrní 8O :lol: :lol:
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
judeware
Příspěvky: 1085
Registrován: 04 srp 2009, 02:00
Bydliště: okres Písek

#13 Příspěvek od judeware »

Pro kokun:
Konvertor s digitálem rozhodně funguje (vyzkoušeno). Při dnešních cenách nových single LNB (s číslem 0.1dB - 0.3dB) ovšem nemá cenu ani jako zkušební prvek. :-(

Téma jsem chtěl pojmout obecně trochu filozoficky - "co s věcmi zachovalými, ale zastaralými". Ten receiver ale nemá tolik let, aby se dal označit jako starožitnost (jako např. originál fonograf). Má pěkný design a "střeva" a asi ho nechám ještě uležet.

Na integráče preparuju řadu PSR800/900.

Uživatelský avatar
Milan_F
Příspěvky: 1454
Registrován: 03 říj 2005, 02:00
Bydliště: nedaleko Humpolce

#14 Příspěvek od Milan_F »

Prohrabal sem haraburdí a našel jsem 2x SAA5254P/H, M35011, UA880D a nějaký paměti.
Přílohy
skupina.JPG
(67.42 KiB) Staženo 42 x
Naposledy upravil(a) Milan_F dne 04 bře 2012, 20:00, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
milan222
Příspěvky: 1460
Registrován: 20 črc 2009, 02:00
Bydliště: trutnov

#15 Příspěvek od milan222 »

já mám problém opačný... příbuzní by davali, a cizí by si za opravu nechali ještě platit... :D někdy je docela problém vyždímat stopade za kondíky do zdrje... takže si vyžádám stroj i s DO, protože kdo má vstávat z postele... mi tu leží dvě videa a DVD přehrávač... už asi od vánoc. uvidíme kdy dostanu konečně odpověd že ty prachy dostanu.
no měl jsem tu jeden LG DVD s HDD, uměl full HD, oprava stála pětikilo, ale to si majitel po tejdnu rozmyslel zdali mi to zaplatí, když jsem mu řekl že mu to nedám dokud neuvidim prachy :D
bez elektronek se neobejdu!
muj lampovej zesik: http://www.youtube.com/watch?v=KxOvbN_5xiY

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“