Digitální osciloskop, stavba?

Problémy s měřícími přístroji, detektory fyzikálních veličin, detektory kovů a další

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
rainbof
Příspěvky: 19
Registrován: 04 bře 2012, 01:00

Digitální osciloskop, stavba?

#1 Příspěvek od rainbof »

trošku se bojim co se stane až tohle odešlu :)

po tom co jsem si pořídil svůj první osciloskop a načetl asi metrák literatury přijde mi že osciloskop je dost jednoduché zařízení a postavit jeho digitální podobu by nemělo být moc složité.

můj cil by byl 2kanál ~60Mhz 400V se zatim neznámým rozlišením :)

ačkoliv jsem našel několik lidí zabývající se stavbou digitálního osciloskopu, vždycky se jednalo o stroje(čky) do 1Mhz.

budu vděčný i za linky...

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od jezevec »

rainbof píše:....přijde mi že osciloskop je dost jednoduché zařízení a postavit jeho digitální podobu by nemělo být moc složité.

můj cil by byl 2kanál ~60Mhz...
Naivní představa.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#3 Příspěvek od Andrea »

No tak sebevědomí máš dost velký, na to že jsi ještě nerozchodil ani ten analog. A věz, že u digitálního osciloskopu je nejsložitější ta analogová část, vstupní zesilovače. Zkus si postavit zesilovač/atenuátor od DC do 60MHz s konstantní vstupní impedancí a zesílením nastavitelným ve čtyřech dekádách.

Uživatelský avatar
feliz_navidad
Příspěvky: 591
Registrován: 15 říj 2009, 02:00

#4 Příspěvek od feliz_navidad »

rainbof píše:můj cil by byl 2kanál ~60Mhz 400V se zatim neznámým rozlišením :)
Pokud to má být jenom nějaký blíže neurčený indikátor, klidně se pusť do stavby. Pokud ale má sloužit k měřícím účelům, tak bych trochu víc slevil...

Uživatelský avatar
jarda
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 925
Registrován: 01 led 2012, 01:00

#5 Příspěvek od jarda »

Je to na roky, a pokud j tomu nemáš vztah, tak to prodej :D /ss/

Uživatelský avatar
rainbof
Příspěvky: 19
Registrován: 04 bře 2012, 01:00

#6 Příspěvek od rainbof »

nemůžu si pomoct; přijde mi to poměrně přehledný, čekal bych že mě z toho někdo nějak vyvede nebo nasměruje na relevantní zdroj :) (zatim vidim jen posměšky)

sekci teorie jsem zvolil schválně neb se tu bavíme o tom "jak".

pokud chápu správně princip, tak osciloskop nědělá nic většího než že předem v zvolené frekvenci čte napětí ze sond a převádí ho v "dílkách" na graf.

z toho tedy usuzuju že se jedná o to jak nejrychleji to navzorkovat do paměti a odtud zobrazovat.

nejlíp mi vychází řešení si ten svůj vstupní rozsah "zmenšit" následně ho zvětšovat nějakým operákem (pro každy rozsah jiný) a pak to měřit. podle velikosti vstupního napětí i zvolit "zmenšení" (u 200V nemá smysl mít dílek 1mv).
naměřený data zpracovávat nějakým ARMem

//edit:
na extra přesnosti moc nebazíruji. iluze o tom že analog čás bude porod si vůbec nedělám.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#7 Příspěvek od Andrea »

No tak na co čekáš, když to máš už rozmyšlený a je to taková trivka tak proč se do toho nepustíš, na to nějaký cizí schéma nepotřebuješ.

Uživatelský avatar
jarda
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 925
Registrován: 01 led 2012, 01:00

#8 Příspěvek od jarda »

Zdroj je jen odboné vzdělání. všeobecné, SPŠE, alespoň. 05250. A koníček. celoživotní. takto je to jen sranda. Něco jsi dostal, nevíš co, a nevíš na co. A jdeš to zničit. Tak to rovnou polij benzínem a zapal, bude to rychlejší. Ono je to fakt o odbornosti... :(

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#9 Příspěvek od Bernard »

V každém případě, při stavbě digitálního osciloskopu se ti ten analogový může celkem hodit. A až budeš softvérem řešit funkce, na které má analogový přístroj nejrůznější hejblátka, tak ti neuškodí, když se s jejich funkcemi postupně seznámíš.

Uživatelský avatar
rainbof
Příspěvky: 19
Registrován: 04 bře 2012, 01:00

#10 Příspěvek od rainbof »

jarda píše:Zdroj je jen odboné vzdělání. všeobecné, SPŠE, alespoň. 05250. A koníček. celoživotní. takto je to jen sranda. Něco jsi dostal, nevíš co, a nevíš na co. A jdeš to zničit. Tak to rovnou polij benzínem a zapal, bude to rychlejší. Ono je to fakt o odbornosti... :(
jardo prosim uklidnete se.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#11 Příspěvek od BOBOBO »

Jó , u techniky je to většinou jednoduchý , stačí mít vědomosti , materiál a trochu technologie a musíš to zlomit , narozdíl od Umění . Určitě to udáš jako stavebnici potřebnou na trhu , i s horšími parametry , než jsi si zadal . Na Jardu nedej , je to nový koště a ti ostatni jsou zkostnatělí a už elánu nevěří . :D

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od forbidden »

Tady máš inspiraci pro představu. Ukaž se.

Uživatelský avatar
jarda
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 925
Registrován: 01 led 2012, 01:00

#13 Příspěvek od jarda »

Nemotejte mu hlavu :D Já jsem slušnější. To odborné - hmmm. Osciloskop jsem postavil v r. 1966..., Takže jaké koště? Jen přátelská rada.
Naposledy upravil(a) jarda dne 08 bře 2012, 19:34, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
lazy
Příspěvky: 13
Registrován: 13 říj 2011, 02:00

#14 Příspěvek od lazy »


Uživatelský avatar
jarda
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 925
Registrován: 01 led 2012, 01:00

#15 Příspěvek od jarda »

Nechvátej, to je brzy

Odpovědět

Zpět na „Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin“