Nefukční hračka, vadné tranzistory

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
stasek
Příspěvky: 2191
Registrován: 15 srp 2005, 02:00

Nefukční hračka, vadné tranzistory

#1 Příspěvek od stasek »

Dobrý den přeji, byl jsem požádán, abych se pokusil opravit dálkově ovládanou hračku. Je to takový terénní auto, snad fotka něco napoví. Nemám šajnu, jak bych se mohl dopátrat schematu. Jsou tam 2 vykouřený tranzistory (aspoň si myslím že to tranzistory jsou) ale bohužel jsou ve stavu, kdy nejde přečíst označení. Na plošném spoji jsou v řadě ještě se dvěma dalšími. Dost možná budou v háji i ty, třeba taky něco dalšího. Kdyby někdo měl tušení, co to je zač, alespoň polaritu. Ty trandy jsou nejspíš stejný a v horním řádku je T, pod tím vpravo Y a úplně dole 057, alespoň to jako nula vypadá. Ty dva venkovní tranzistory mají označení C3420. Jsem podprůměrný bastlíř a sem chodím, jen když něco potřebuji, radit sám neumím. S tímto si rady nevím. To jen pro vysvětlení, jak na tom jsem.
Přílohy
DSCF5439.JPG
(59.93 KiB) Staženo 72 x
DSCF5435.JPG
(108.44 KiB) Staženo 60 x
DSCF5433.JPG
(158.25 KiB) Staženo 95 x

Uživatelský avatar
ok1xgi
Příspěvky: 956
Registrován: 15 úno 2009, 01:00
Bydliště: Soběslav

#2 Příspěvek od ok1xgi »

Ahoj,

tak jediný co vím jistě je, že schéma asi neseženeš. Pokud jsou ty trandy v pouzdru jako na te fotce, tak jsou to 2SC3420 NPN. Tam ty nevím, jedině si to rozkreslit.
Poslední slova před smrtí - Tam není víc jak 12 voltů.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od forbidden »

Netvoří můstek pro spínání motorku? Chtělo by to vysledovat, kam to vede dál. Jestli jsou v můstku tak by tam měly být dvě totožný komplementární dvojice.

Uživatelský avatar
stasek
Příspěvky: 2191
Registrován: 15 srp 2005, 02:00

#4 Příspěvek od stasek »

Jo, to budou 2SC3420, zkoušel jsem taky různý varianty u toho nečitelnýho a mohl by to být 2SC4057. Je to spínací NPN. Jiný mi na to poslední trojčíslí nešlo. Jde teď o to, jestli taky ty písmena před tím budou 2SC, tedy oni to 2S vynechávají.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#5 Příspěvek od mi-ro »

Ano, ano, je to tzv "H" můstek pro připojování motoru s opačnou polaritou. Vzpomínám, že jsme to kdysi opravovali a byl problém, sehnat trandy v takovém pouzdru a proudem několik ampér a taky zesílením, aby se řádně otevřely. Jinak prakticky okamžitě shoří.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
KUBO
Příspěvky: 3713
Registrován: 30 říj 2005, 02:00
Bydliště: VT SLOVAKIA

#6 Příspěvek od KUBO »

tie spálené by mohli byť 2SA1357
http://www.steveselectronics.com/files/ ... istors.pdf
„Hľadáme nepoznané, spoznávame nehľadané. Strácame to cenné, ceníme si až stratené. Milujeme všetko zradné a zrádzame milované.”
Pozdravuje Vás Martin

Uživatelský avatar
ok1xgi
Příspěvky: 956
Registrován: 15 úno 2009, 01:00
Bydliště: Soběslav

#7 Příspěvek od ok1xgi »

Taky si myslím, že je to 357 a ne 057.....

A souhlasím s KUBOu
Naposledy upravil(a) ok1xgi dne 14 bře 2012, 18:50, celkem upraveno 1 x.
Poslední slova před smrtí - Tam není víc jak 12 voltů.

Uživatelský avatar
jinovak55
Příspěvky: 170
Registrován: 20 led 2007, 01:00
Bydliště: Ústí nad Labem

#8 Příspěvek od jinovak55 »

Než vyměníš ty vystřelený tranzistory zkontroluj i ten motůrek jestli není zadřený , ty tranzistory neodešly jen tak.

Uživatelský avatar
stasek
Příspěvky: 2191
Registrován: 15 srp 2005, 02:00

#9 Příspěvek od stasek »

Jo jo pánové díky za reakce, zařídím se podle toho. Pak poreferuji.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#10 Příspěvek od ok1hga »

jinovak55 píše:Než vyměníš ty vystřelený tranzistory zkontroluj i ten motůrek jestli není zadřený , ty tranzistory neodešly jen tak.
. . . ty tranzistory skutečně neodejdou jen tak . . . .

měl jsem tady na stole podobné autíčko a nejdříve jsem vyměnil tranzistory v H můstku, ale po několika rozjezdech to zase vypálilo trandy . . .

potom jsem pustil do motorku jen malý proud aby se motorek sotva točil a protáčel hřídelku pomalu mezi prsty a v jedné poloze se motorek přestal točit a měl maximální odběr, skoro zkrat !
Když se zastavil v této poloze, tak přidáváním na reg. zdroji jen stoupal protékající proud a motorek stále stál a sám se neroztočil !
Asi tam byl zkrat na komutátoru.
Protože rozdělat bez poškození nešel a jiný stejný se nesehnal, celej ten krám ukončil svoji pouť na SD !

takže, pořádně prověřit motorek . . . !

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#11 Příspěvek od BOBOBO »

Ale oni odejdou i "jen tak" . Když jsem viděl , jak si děcka s tímto "hrají" . To máš plný knedlík sem a v momentě plný zpět a ty trandy nejsou na chladičích a kdyš se tam dají pořádná aku ....

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od Habesan »

BOBOBO píše:plný knedlík sem a v momentě plný zpět
Takovej Tyco Rebound nebo Triple Wheels jsou přímo na takový používání určený. Jestli taky stavěný, to nevím.
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#13 Příspěvek od BOBOBO »

Inu doplním , hračky pro nás chudý to nesnesou .

Uživatelský avatar
weed_smoker
Příspěvky: 2675
Registrován: 02 pro 2011, 01:00
Bydliště: Jaroměř

#14 Příspěvek od weed_smoker »

Jak už se psalo,nejdřív prohlídnout motorek a převody, ty tranzistory může spálit i ráz proudu při zaseklym pohonu.Tuatam odejdou i samy od sebe,pokud je nechrání zpětná dioda před rázama napětí z komutátoru.
BTW.Zelený japonci jsou obvykle PNP,budou výkonově podobný s BD135/136-BD139/140,akorát japonci maj vyšší h21e,takže ty BD13x by se musely dát do Darlingtonu s nějakejma BC před ně.

Uživatelský avatar
Devo70
Příspěvky: 1284
Registrován: 28 pro 2007, 01:00
Bydliště: Poprad

#15 Příspěvek od Devo70 »

Do mostu jedine darlingtony. S obyčajnými to ledva chodí. Vlastná skúsenosť.

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“