Omezení max. výkonu měniče 12V/230V

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
lukino76
Příspěvky: 8
Registrován: 31 bře 2012, 02:00

Omezení max. výkonu měniče 12V/230V

#1 Příspěvek od lukino76 »

Zdravím,
potřeboval bych poradit jak nebo čím omezit max. výkon ve Watech z měniče 12V/230V 1000W na max.750-800W.
Na měnič bude zapojeno čerpadlo 230V/1000W
Čerpadlo v praxi bere jen 450W.(měřeno běžným zásuvkovým wattmetrem)
1.Omezil bych tím tvrdý rozběh zatíženého motoru a tím šetřil elektroniku měniče který by se při zapnutí motoru nešel do přetížení.
2.Předešel by jsem nenadálým událostem jak se mi už stalo.Měnič nebude nikdo hlídat a bude trvale zapnutý.
(Na starý 600W měnič bylo zapojeno čerpadlo s odběrem 400w(v praxi),ale došlo k nasátí nečistot((špatně nasazený filtr)) větších než čerpadlo zvladlo.Tím pádem se začalo pomalu přidírat ,motor se začal přetěžovat a měnič se dostal postupně až na své maximum a po pár minutách se tak vyhřály pojistky na vstupu až se jedna samovypájela z desky a měnič vyzkratovala.Tepelná pojistka se nezapla protože měnič byl dochlazován druhým ventilátorem jinak se vypínal po cca 20min.)

Jde mi o hotový výrobek za rozumnou cenu který jen zapojím na výstup 220V.
Možná by na to stačil regulátor otáček ventilátoru do výkonu 800W.

Jako zdroj napájení je použita baterie 12V 200Ah s dobíjením ze solárních panelu 2x180W.

Díky za jakékoliv návrhy či nápady.

Uživatelský avatar
medulin
Příspěvky: 471
Registrován: 10 črc 2009, 02:00
Bydliště: Evropská unie

#2 Příspěvek od medulin »

softstartér?

Uživatelský avatar
lukino76
Příspěvky: 8
Registrován: 31 bře 2012, 02:00

#3 Příspěvek od lukino76 »

softstartér by byl fajn,ale je drahý

Uživatelský avatar
elmohomola1
Příspěvky: 22
Registrován: 09 úno 2009, 01:00
Bydliště: Jihlava

#4 Příspěvek od elmohomola1 »

A co tam dát motorový spouštěč (otázka cca 600Kč )s nastaveným jmenovitým proudem motoru.(čerpadla)V případě zastavení,zadření a co já vím ještě,tak se zvedne proud a spouštěč ho odpojí.Krom jiného se divím,že ho tam nemáš,neb před každým motorem (obzvlášť čerpadlem) je doporučován,ale to vědí a doporučují seriozní prodejci čehokoli a ne jako markety a bau bau.

Uživatelský avatar
miroslavkovar
Příspěvky: 81
Registrován: 10 bře 2012, 01:00

#5 Příspěvek od miroslavkovar »

Také doporučuji zařadit před motor tepelnou proudovou ochranu. A ještě jedna připomínka. Ten příkon byl měřen wattmetrem, či elektroměrem, takže je to činný příkon? Měřil někdo celkový proud, který díky cos fí je větší? Měnič musí dodávat (resp. pracovat) s tímto celkovým proudem, jehož reaktivní část (induktivní) jde jednou z měniče, podruhé do měniče. U takového motoru může být cos fí od 0,7 do 0,85. Takže zopakovat základy elektrotechniky.

Uživatelský avatar
lukino76
Příspěvky: 8
Registrován: 31 bře 2012, 02:00

#6 Příspěvek od lukino76 »

Ten motorový spouštěč bude asi to so jsem hledal.
Jen to budu muset zají znovu přeměřit protože si už nepamatuju kolik motor bral Ampér.
Čerpadlo není žádná čína a na motoru je krabice s vypínačem,ale jen vypínač tam vzhledem k velikosti asi nebude.
Rozdělávat a zkoumat co tam je ale nehodlám kvuli záruce.

Odběr byl měřen Wattmetrem na výstupu z měniče(230V),takže ano jde o činný příkon.
Nerozumím tomu s tím proudem do měniče a z měniče a s cos fí.Nejsem elektrotechnicky vzdělaný.
Podle me co potřebuje motor to si vezme z měniče a měnič si potřebnou energii zase vezme z baterie a 200Ah baterie si s odběrem 450W hravě poradí.

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#7 Příspěvek od procesor »

Prúd treba odmerať ampérmetrom. Skutočne tam tečie väčší prúd ako ten vypočítaný z watmetra (I=P/U), ktorý meria činný prívýkon. Hlavne pri málo zaťaženom motore, sa motorom preháňa veľký jalový prúd oproti činnému.

Uživatelský avatar
miroslavkovar
Příspěvky: 81
Registrován: 10 bře 2012, 01:00

#8 Příspěvek od miroslavkovar »

K tomu cos fí. Pokud k měniči připojíme pouze činnou zátěž (realizovanou rezistorem/odporem), bude si měnič brát proud ze zdroje a po "přeměně" ho bude dodávat do zátěže. Připojíme-li však k měniči zátěž, která je čistě reaktivní, její proud se předbíhá (u kondenzátoru) nebo opožďuje (u indukčnosti) za napětím o 90°, bude sice měnič generovat na svém výstupu napětí, ale proud půjde jednu půlperiodu z měniče do reaktivní zátěže a druhou půlperiodu půjde zpět do zátěže. Pokud by měl měnič 100% účinnost, tak by v tomto ideálním režimu nebral z vnějšího zdroje (akumulátoru) vůbec žádnou energii. V praxi je však účinnost vždy menší než 100%, takže i v tomto případě bude mít nějakou vlastní spotřebu. Měnič je však stavěn na nějaký maximální proud, proto i v tomto hypotetickém případě můžeme k měniči připojit jen takovou zátěž, aby tento proud nebyl překročen. Elektromotor je zařízení, které si můžeme zjednodušeně nahradit činnou zátěží a zátěží induktivní (má vinutí, které má nějakou indukčnost). V prvním přiblížení si představme, že obě tyto zátěže jsou zapojeny paralelně. Měnič musí tedy dodávat proud do činné zátěže, ale také do induktivní zátěže a ten je posunutý o 90°později oproti napětí. Tato složka proudu tedy teče střídavě z měniče a pak do měniče. Měnič proto musí dodávat celkový proud, který je vektorovým součtem (odmocnina ze součtu čtverců) obou proudů.

Uživatelský avatar
weed_smoker
Příspěvky: 2675
Registrován: 02 pro 2011, 01:00
Bydliště: Jaroměř

#9 Příspěvek od weed_smoker »

A taky ten asynchronní motor bere při rozběhu 7x-10x víc proudu než za běhu,tím vznikne proudovej ráz,kterej může škodit mosfetům v UPS.

Uživatelský avatar
lukino76
Příspěvky: 8
Registrován: 31 bře 2012, 02:00

#10 Příspěvek od lukino76 »

miroslavkovar: Díky za vyčerpávající vysvětlení.

weed_smoker:7-10x se mi zdá trošku moc.3-5x víc bych bral a není to napájeno z UPS,ale z baterie 200Ah.

Pořídil jsem si 1000w měnič a na něm při rozběhu čerpadla jen problikne kontrolka "overload" a pak v klidu zásobuje čerpadlo "štávou".Sice čína,ale zatím uspěšně funguje.Asi zázrak.

Ještě mě napadla jedna věc.V autě mám před zesilovačem k 600W subwooferu zapojený 1F kapacitor ,není něco podobného i na 230v aby to pokrylo proudové špičky?

Jenda_KL
Příspěvky: 1173
Registrován: 10 zář 2008, 02:00
Bydliště: Kadaň
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od Jenda_KL »

lukino76 píše: 1F kapacitor ,není něco podobného i na 230v aby to pokrylo proudové špičky?
auťáckej zesilovač = měnič 12VDC na 50VDC + vlastní audio zesilovač.
měnič jako výrobek = měnič 12VDC na 320VDC + střídač 320VDC na 230VAC.
Výstupní střídač si hlídá výstupní proud a pokud je větší než nastavený, začne ho omezovat, nebo alespoň signalizovat.
Pokud tento stav trvá dlouho, celý se vypne (pokud to stihne před shořením).
kondík na 12VDC stejně nepomůže a pověsit na výstup měniče takovou kapacitu je trojnásobná vražda (měniče, kondíku a zapojovače)

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“