Jak fungují průzkumy sledovanosti TV?

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

Jak fungují průzkumy sledovanosti TV?

#1 Příspěvek od forbidden »

Jak fungují tyto průzkumy? Jak můžou hned druhej den mít čísla v řádech stotisíců? Nechápu, kde se berou.
Ví to někdo?

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#2 Příspěvek od MetalGod »

Možná ještě sloužej Železnýho "píplmítry" :D
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od Habesan »

Mají PeopleMetr...
Bývalý generální Novy Vovka Železňák se o PíplMetrech rozplýval v každém díle svého pořadu.
Reprezentativnímu vzorku populace se rozdají krabičky, které se každých pár minut vyptají kdo je u telky přítomen a na co se dívá. Dnes už je to snad automatizované přes RFID.

Isaac Asimov napsal povídku ve které díky rozvoji statistiky a výpočetní techniky stačil ke zvolení prezidenta USA reprezentativní vzorek čítající jednoho občana.
Naposledy upravil(a) Habesan dne 02 dub 2012, 15:57, celkem upraveno 1 x.
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od forbidden »

To by ale musely mít ty statisíce lidí doma, spíš i milion. Je divný, že jsem o tom neslyšel, ani neznám nikoho, kdo by to doma měl. To jim za to někdo platí?

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#5 Příspěvek od MetalGod »

Stačí rozdat pár "peoplemeterů" cajzlům v okolí doupěte Novy, a statistiky sledovanosti pro >10M lidí jsou na světě.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od Habesan »

Vidím, že mi to psaní i s drobnou úpravou trvalo déle než jsem čekal...

Spíš jeden tisíc nebo i méně.
Je divnější, že ty jsi se na Volete řediteli nedíval, nebo to, že já jsem se na něj díval???

Nějakou tu korunu jim za to možná platí. Nejspíš to budou známý známých zaměstnanců té firmy a pak pár chudáků, které se jim podařilo zastavit na ulici. Mě by nezastavili.
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Uživatelský avatar
GeorgeB
Příspěvky: 1187
Registrován: 21 lis 2005, 01:00
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od GeorgeB »

Je to jen o statistice. Když se sleví z nároků na přesnost výpočtu, tak stačí informace o sledovanosti od pár set nebo pár tisíc lidí/domácností. A pak například s pravděpodobností 95% vychází sledovanost taková jaká je prezentovaná. Navíc jsou-li ještě odhady výsledků známy předem, tak stačí opět míň "naměřených vzorků". Stejně tak je to s volebním průzkumem a podobně.
Mě před pár lety oslovila Česká televize s podobným dotazníkem a každý měsíc posílala formuláře kde jsem vyplňoval co jsem sledoval, jak dlouho atd. Po dobu asi půl roku. No vyplňoval jsem až mi bylo trapný, že to mám skoro prázdný...

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#8 Příspěvek od MetalGod »

Vždyť to "Volejte řediteli" byla docela sranda, když se dnešní europosranec Voloďa Iron Man oháněl koláčema, dělal náramně chytrýho a kdejaký anglický slůvko zkomolil (pamatuju si momentálně na onen "píplmítr" a "Džéjár Éůink").
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#9 Příspěvek od mi-ro »

"Píplmítry" jsou SPRAVEDLIVĚ (?) rozděleny do vzorků domácností, který tvoří jakýsi průřez 10M. Je jich snad 600. Je k tomu spec DO kterým se každý jeden při příchodu a odchodu přihlásí a nebo odhlásí. Pak to registroje dobu a sledovaný program. A teď to nejdůležitější, statistiku průběžně odesílá pomocí zabudovaného GSM komunikátoru do centra. Proto můžou už za hoďku vypočítat kdo na co čuměl.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od forbidden »

Tak díky za odpovědi, koukám, že jsem hodně mimo 8-)

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#11 Příspěvek od BOBOBO »

Dnes má třeba hoďku ředitel HK radia a já si ji občas poslechnu , stejně jako onehdá vovku .

Uživatelský avatar
kevin_mitnick
Příspěvky: 1724
Registrován: 20 kvě 2007, 02:00

#12 Příspěvek od kevin_mitnick »

mi-ro píše:Píplmítry" jsou SPRAVEDLIVĚ (?) rozděleny do vzorků domácností, který tvoří jakýsi průřez 10M. Je jich snad 600.
Piplmetru je kolem tisicovky a jsou do domacnosti rozdelene naprosto silenym zpusobem. Zapomente na nejake statistiky - byl jsem taky osloven a posleze vyrazen z vyberu. Jedno z hlavnich kriterii bylo: "domacnost sleduje Ceske TV stanice minimalne 6 - 8 hodin denne". Je vam asi jasne, jaky druh lidi pak ty peoplemetry dostal a proc maji nejlepsi ratingy porady jako "big Brother"...

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od forbidden »

Je mi to naprosto jasné :twisted: Horší je, že tito mají taky volební právo...

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#14 Příspěvek od BOBOBO »

Ale forbiddene , snad ti už není dvacet a nemůže tě rozhodit , jak žije někdo jiný . :D

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od forbidden »

Rozhodit ne, jen občas cítím takovej pocit, dalo by se to popsat jako marnost, nad tím, že většina populace má úplně scestný myšlení a proto nikdy nebudeme žít ve státě, na kterej bych mohl být hrdej. Kde lidi nekradou, jsou inteligentní, nezajímá je kdo se kde s kým vyspal atd... To nemá cenu rozebírat.

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“