Tranzistorový zesík 450W/4Ohm, oživení

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
impedance
Příspěvky: 273
Registrován: 14 úno 2012, 01:00

Tranzistorový zesík 450W/4Ohm, oživení

#1 Příspěvek od impedance »

dobrý den, mám doma koncový stupeň a ještě jsem ho neoživoval. někde jsem četl ,že mám zvyšovat vstupní napětí, jenže nemám čím. jedná se o tranzistorový zesík 450w/4ohm. měl by být napájen symetrickými napětími +-75V , pro koncový stupeń jsou použity trandy 2sc5200 a 2sa1943. pak jsem četl ,že by zesík měl mít zátež aby neodešli ty trandy. je to pravda ? :) jo, ještě jendu otázečku, jak velké má být napětí a proud na koncích, stačí jen od oka. nechci udělat žádnou botu, která by vedla ke zníčení zesíku,reproduktoru a kdoví šeho ještě. :)

Uživatelský avatar
Philip_Fry
Příspěvky: 1538
Registrován: 01 zář 2010, 02:00
Bydliště: Trutnov

#2 Příspěvek od Philip_Fry »

Za předpokladu, že je vše správně osazené, oživení by mohlo proběhnout asi takto : vyhoď pojistky v napájecích větvích a místo nich použij žárovky 230V, cca 40W, místo reproduktoru ideálně použij umělou zátěž, nastav kliďák, zkontroluj osciloskopem, jestli zesík nezakmitává a jestli symetricky limituje signál, no a pokud tohle bude OK, měl by po vložení pojistek pracovat.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#3 Příspěvek od mi-ro »

Správně navrženému a vyrobenému zesilovači nesmí ublížit zapnutí bez zátěže. Při nastavování tam ale zátěž být musí. Nerozumím otázce "jak velké má být napětí a proud na koncích, stačí jen od oka." Na jakých koncích? myslíš tranzistorech? nebo výstupu? Napětí na výstupu bude ve špici přes 40V a proud více jak 10A. To ti dá těch 450W do 4 Ohm.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
impedance
Příspěvky: 273
Registrován: 14 úno 2012, 01:00

#4 Příspěvek od impedance »

ano , myslel jsem na výstupu. :) myslel jsem si to, ale kamarád mě znervoznil, tak se radši zeptám. děkuji za rady a pomoc. :)

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#5 Příspěvek od PavelFF »

Ty sis vybral jako začátečnickou konstrukci zesilovač napájený +-75V a 450W? To je odvážné. Sám sis to osazoval? Protože předpoklad, že je vše správně osazené dost často nevyjde.
Jestli nemáš jiný zdroj, tak tam ty žárovky dej v každém případě.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od forbidden »

Takovýho zesáku bych se už málem i bál :D 150 V už dokáže slušně s člověkem zamávat.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#7 Příspěvek od BOBOBO »

Ale co sem hodit fotku reálu a jako premii schema ? Bez schema bude oživení s velkou pravděpodobností nejednoduché . Samotné osazení trandů nemusí určit zapojení .

Uživatelský avatar
impedance
Příspěvky: 273
Registrován: 14 úno 2012, 01:00

#8 Příspěvek od impedance »

http://zosilnovace.eu/Zosilnovac700W.htm neni to reklama, :) něco už jsem doma ubastlil, nejsem úplný začátečník. já jsem se s tím výstupem ujiš´toval. kamarád mi už asi měsíc tluče do hlavy, že na výstupu zesíku je +-5V a proud nepřesahuje 1A. dělal mi video atd. (bohužel, to samé mi řekl i mistr OB) pořád mě to vrtalo hlavou, tak se radši zeptám. :)
edit:do tohoto zapojení jsem se pustil z důvodu, jestli na to mám nebo ne. dělám si i vlastní ozvučnici. vlastně si to celé postavím sám. zesík budu mít mimo ozvučnici a říkal jsem si, že to postavím ve třídě 2 abych, tam nemusel tahat zelenožlutej a tím eliminoval brum.

Uživatelský avatar
Philip_Fry
Příspěvky: 1538
Registrován: 01 zář 2010, 02:00
Bydliště: Trutnov

#9 Příspěvek od Philip_Fry »

impedance píše:já jsem se s tím výstupem ujiš´toval. kamarád mi už asi měsíc tluče do hlavy, že na výstupu zesíku je +-5V a proud nepřesahuje 1A...
Nebylo Ti divný, kde by se za takových podmínek vzal na výstupu výkon 450W? Nebo myslíš, že u zesilovač neplatí P=UxI?

Jinak na tom zesíku opravdu není nic zvláštního nebo výjimečného, oživení by neměl být problém.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#10 Příspěvek od ok1hga »

impedance píše:něco už jsem doma ubastlil, nejsem úplný začátečník. já jsem se s tím výstupem ujiš´toval. kamarád mi už asi měsíc tluče do hlavy, že na výstupu zesíku je +-5V a proud nepřesahuje 1A
tohle úplně stačí na ohodnocení tvých znalostí . . . .
nejdříve si něco o tom nastuduj.
rady kamarádů jsou dobré,
ale předpokládá se, že o problému "něco" víš . . .

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#11 Příspěvek od BOBOBO »

Nenapsal jsi , čeho je mistr odborností . A na těch stránkách máš obvody ochran reproduktorů . Tohle monstrum si bez ochrany výstupu ani neumím představit . Až si něco přečteš o ochranách , tak ti bude jasné , jak je to s výstupem zesu při startu .

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#12 Příspěvek od mi-ro »

Z těch příspěvků si snad něco vybereš, jedna moje rada, reproduktory připoj až úplně na závěr! Při nastavování by bylo dobý zapojit na výstup odpor 4 Ohm. Bude problém sehnat 500W. Snad by bylo lepší tam dát skutečně žárovku (halogenku) 1000W na 230V a reproduktory nepřipojovat dříve, dokud na výstupu nebude bez vybuzení méně než 0,1V.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od ZdenekHQ »

S tím 500W odporem to nebude takovej problém - stačí vhodnej kus odporovýho drátu ponořenej do destilky, na krátkodobý měření to bohatě stačí.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
impedance
Příspěvky: 273
Registrován: 14 úno 2012, 01:00

#14 Příspěvek od impedance »

ok1hga píše:
impedance píše:něco už jsem doma ubastlil, nejsem úplný začátečník. já jsem se s tím výstupem ujiš´toval. kamarád mi už asi měsíc tluče do hlavy, že na výstupu zesíku je +-5V a proud nepřesahuje 1A
tohle úplně stačí na ohodnocení tvých znalostí . . . .
nejdříve si něco o tom nastuduj.
rady kamarádů jsou dobré,
ale předpokládá se, že o problému "něco" víš . . .
jasné, že mě to bylo divný. kamarád mi říkal, že u reproduktoru ,se to počítá jinak, ale že neví jak. natož jsme šli za mistrem a zeptali se ho (elektrikář silnoproud) a ten tvrdil to samé, že do reproduktoru nejde víc jak 5 V . já sem se jich ptal kam by se ten výkon ztratil, nedostal jsem od nich odpověď . tak usuďte sami ,že je lepší se vás tady zeptat. klidně sem mohl věřit mistrovy a žít dál v nějakym smyšlenym bludu. do toho má kamarád 100w/4ohm zesík, vzal mulťák a změřil napětí i proud a u něj to opravdu na max vybubuzení zesíku nad tech 5v nešlo, myslím že ani ten proud nebyl nad 500mA. takže když do vás každý cpe ,že nemáte pravdu a že to je jinak , tak asi zpochybníte, zvlášť když se teprve učíte.
někdo tu psal myslím o ochranách, plánuji ji udělat než to zapojím do repra, dále ještě nemám softstart, který bude potřeba. zkusím tu halogenku, jedna se mě tu někde poflakuje. :) děkuji všem za rady a pomoc. velice si toho vážím. plánuji to oživit někdy okolo přístího týdne. nevím, jak to ještě dopadne.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od ZdenekHQ »

Kromě toho, že těch 100W bude asi PMPO-čovina, tak bez buzení kmitočtově hodně nízkým sinusem (t.j. tak 100Hz) toho na výstupu běžným multimetrem moc nezměříte.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“