Deska QDI PlatiniX P2D/533-A (ale jinak tak všeobecně)

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

Deska QDI PlatiniX P2D/533-A (ale jinak tak všeobecně)

#1 Příspěvek od Michal22 »

Ahoj, kamarád mi přinesl PC, že je nefunkční. Otevřel jsem jej, vevnitř výše uvedený MB, nafouklé elyty v +5V větvi. Můj dotaz- jaké máte zkušenosti s tímto problémem (obecně)? Já vždy každému vnutil desku od Intelu, ještě se mi nikdy nestalo, že bych natrefil na nafouklé elyty (cca 20 různých PC, období 2003-2011). Párkrát jsem nějaký jinde skládaný PC kuchnul, objevil tyto nafoukliny- v cca 50% případů pomohla výměna elytů a zdroje, v druhých 50% nepomohla ani svěcená voda (většinou odpálená deska+procesor+ HDD).
Dotaz č.1: máte někdo nějakou zaručenou fintu, jak dopředu zjistit, zda má cenu tuto napadenou desku opravovat?
Dotsz č.2: proč vlastně odcházejí tyto elyty- je to vnějším impulzním přepětím, se kterým si neporadí zdroj? Nebo je to přímo zdrojem a nemá cenu opravovat desky bez výměny zdroje. Nebo je to úplně něčím jiným?
Díky za postřehy k tématu
M.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#2 Příspěvek od rnbw »

V 95% su pricinou samotne elyty, ktore su smejdy. Uspesnost oprav je v tomto pripade vysoka.

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#3 Příspěvek od Michal22 »

rnbw- díky za odpověď, pokopla mě k tomu, že desce dám ještě šanci :D

Uživatelský avatar
Peterseal
Příspěvky: 1983
Registrován: 24 lis 2006, 01:00
Bydliště: SR-Bratislava -Devínska Nová Ves

#4 Příspěvek od Peterseal »

Elity v napajni CPU su zatatovane vysokou frekvenciou, na akej bezi samotny menic. Dalej tie tranzistory v menici a CPU hreju, cize aj teplom su zatazovane. O elitoch pri sockete 775 ani nehovorim :/ Tam su priamo pod chladicom. Uspesnost pri oprave dosiek pri vymene elitov je vysoka. :)

Uživatelský avatar
petr_
Příspěvky: 201
Registrován: 06 pro 2010, 01:00

#5 Příspěvek od petr_ »

U některým moderních desek už ani elyty nejsou, měnič běží tak vysoko (>1 MHz), že pak stačí je keramika. Al na to bacha - tyto speciální keramické kondenzátory sice nemají žádnou konstrukční polaritu, ale v aplikaci se polarizují - pokud někde budete chtít používat použité, je poteba na to dát pozor.

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“