Clarion, koncák TDA7560 namísto LA4743B, moc topí a žere

Poruchy, opravy, rady, návody (kromě návodů na UNLOCK !)

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
michal_n_cz
Příspěvky: 25
Registrován: 25 dub 2009, 02:00
Bydliště: Olomouc, Česká republika

Clarion, koncák TDA7560 namísto LA4743B, moc topí a žere

#1 Příspěvek od michal_n_cz »

Zdravím, nahradil jsem vadný koncák LA4743B v radiu Clarion obvodem TDA7560. Podle nějaké tabulky z webu http://codedradio.info/manuals/extract/ dole jsem to porovnal pinově a plus minus to sedí. Oproti puvodnimu jsem změnil hodnotu C604 na 0,47uF podle datašitu TDA http://www.ges.cz/sheets/t/tda7560.pdf
Puvodni schema:
Obrázek
Nějak to funguje a hraje, ale nadměrně se to zahřívá - cca po minutě na tom skoro neudržím prst, topíto i když jen zapnu radio a dám mute-low. Bere to zapnuté (celé radio) cca 1-1,1A naprázdno a podle jiných přístrojů by to mělo být cca max. 0,6-0,7 i při menší hlasitosti. Při zapnutí ještě než se deaktivuje MUTE tak je slyšet velice slabounké pískání z reproduktorů - hodně vysoko - je to slyšet jen na reprobednách co v nich mám výškáče ARV3608 na obyč reprákách to je nepostřehnutelné. Bez repráků (konce v luftu) to bere o cca 0,1A víc než se zátěží.
Rád bych se zeptal zkušenějších, zdali vídí nějaký problém v součástkách okolo, nebo zdali to může být nějaký horší kousek? Oproti datašitu k TDA tam zůstaly ty kondiky na výstupech 100nF, a na vstupech jsou stále 0,47uF oproti 100nF. Moc jsem to netrápil vzhledem k tomu zahřívání, ale při vyšší hlasitosti hraje pěkně bez zkreslení.
díky za případné reakce
Michal N.

Uživatelský avatar
ACDC
Příspěvky: 503
Registrován: 20 čer 2005, 02:00
Bydliště: Bukovec okr.Frýdek Místek

#2 Příspěvek od ACDC »

Pravděpodobně ti to kmitá, chtělo by se na to kouknout skopem.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od ZdenekHQ »

Co je to zas za nesmysl ty kondíky paralelně k výstupům k reprákům ? To je nějaká čínská verze Boucherota?
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#4 Příspěvek od Michal22 »

Jak říká ACDC, problém bude v tom, že se ti některý (nebo třeba všechny) PA v integráči rozkmitají. Zapojení TDA7560 vypadá podobně, takže je to trochu divné. Jediné, co jsem na výřezu ze schematu nenašel, je blokovací kondík na vstupu 22- MUTE. Zkus jej pro jistotu přidat, co kdyby. A ty kondíky na výstupu, nevím, asi bych je zkusil odpájet.
Hlavně by bylo opravdu dobré zkusit osciloskopem které koncáky kmitají.
Ještě jedna věc- zkoušíš to teď na zdroji? Aby to tam nelezlo z něj...

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#5 Příspěvek od ok1hga »

Michal22 píše:A ty kondíky na výstupu, nevím, asi bych je zkusil odpájet.
nebo jim dát do série cca 8 Ohm odpory (udělat Boucheroty)

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#6 Příspěvek od BOBOBO »

Také bych se přidal na adresu napájení ze zdroje .

Uživatelský avatar
michal_n_cz
Příspěvky: 25
Registrován: 25 dub 2009, 02:00
Bydliště: Olomouc, Česká republika

#7 Příspěvek od michal_n_cz »

Zdravím, děkuji všem - kondíky 100nF odstraněny - zdá se to být v pořádku - hladič vlažný - proud celku do 0,5A při nižší hlasitosti - přes den to trochu potrápím víc nahlas.
Obrázek
pro ZdenekHQ:
čínská verze Boucherota? Já to tam nechal původně, protože ten původní PA LA4743B od Sanyo má v datašítu http://www.ges.cz/sheets/l/la4743b.pdf
Obrázek
těžko říci proč vlastně odešel ten původní PA - byl uvnitř úplně spečenej do zkratu - i vypnuté radio bralo skoro 3A - ten zdroj skoro nestačil, filtrační kondík už z toho tepla nafouknutej, tuner stále běžel a do pre-outu dával signál.

pro Michal22:
kondik na pin 22 tam je 3,3uF na signal GND. Možná ještě vyměním za 1uF dle datašítu TDA, ale asi to nebude kritické. Co se týká zdroje zkoušel jsem už autorádio krátkodobě i na spínákách naposled nějaký 12V/1,4A při příslušné hlasitosti O.K.
Michal N.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#8 Příspěvek od BOBOBO »

Pokud dáš volume doprava bude z toho žehlička , ale to je normální stav .

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od ZdenekHQ »

michal_n_cz píše:čínská verze Boucherota? Já to tam nechal původně, protože ten původní PA LA4743B od Sanyo má v datašítu
Nacpat výstup zesilovače natvrdo do kondíku a bez znalosti zátěže kvůli tomu, že kmitá, je docela odvážný, i když je to Sanyo.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Odpovědět

Zpět na „Autorádia“