Elektronka 6L31

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Dratak
Příspěvky: 837
Registrován: 03 zář 2005, 02:00

Elektronka 6L31

#1 Příspěvek od Dratak »

Nezkoušel jste si někdo postavit zesilovač s tetrodami 6L31 na konci? Mně jich před pár lety přinesl plno kamarád, nových, že je nechce vyhodit. Původně jsem myslel použít je na zesilovač k CD, nakonec jsem ale zvolil 2xEL84 push-pull. Všiml jsem si totiž, že TESLA ve svých přijímačích ustoupila od 6L31 s nástupem VKV. I když jiné lampy z této řady (6F31, 6BC32) zůstávaly. Konstruktéři v TESLE zřejmě přišli na to, že s 6L31 na konci si posluchač nebude moci "vychutnat" ten kvalitní zvuk z VKV. Proto zřejmě zvolili PL82, i když museli navrhnout kvůli ní jiné síťové trafo (kvůli žhavení). Museli mít pádný důvod, že nečekali na EL84 (ta by se sem nejlépe hodila), a provedli tuto předčasnou inovaci (např. Kvarteto, Supraphon LE57 apod.).
Je pravda, že 6L31 má zhruba poloviční strmost oproti PL82 či EL84. To by šlo ale řešit vyšším budicím napětím, aby se dosáhlo potřebného rozkmitu napětí na primáru výstupáku, a tedy i výkonu.
Tak jsem se nakonec držel Tesly a když ji oni nepoužili pro koncový stupeň přijímače s VKV, nezvolil jsem ji ani já pro zesík k CD. Je pravda, že je to svazková tetroda, to PL82 či EL84 jsou pentody. Ale má stejnou anodovou ztrátu a dodává přibližně stejný výstupní výkon. Jen má menší strmost. Slyšel jsem od několika lidí, že zrovna 6L31 patří k nepovedeným typům Tesly, že je to "šmejd" a má malou strmost-je to ale přece kopie evropské EL90.

Nemáte někdo zesilovač s 2x6L31 na konci? Jak vám to hraje?

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#2 Příspěvek od Sendyx »

Jeden jsem měl v ruce, byla to konstrukce od nějakého člena HiFi klubu ze 70. let. IMHO měly ty elky problém s vyšší pracovní teplotou, přece jen je ta baňka oproti EL84 menší.

Uživatelský avatar
Oldradio
Příspěvky: 995
Registrován: 12 říj 2005, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od Oldradio »

6L31 se 5 let používala v nf zesilovači a snímkovém rozkladu prvních čs. televizorů 4001A a 4002A a sloužila tam vcelku v pohodě. V pushpullu se objevila v přijímači Tesla 616A Opera a gramorádiu LE56, schema je na http://www.radiojournal.cz/schemata.htm . Její varinta pro sériové žhavení 35L31 byla použita v zesilovači Supraphon VZ010 (gramorádio LE59, schema nemám), kde byla zapojena tak, že výstupní transformátor byl mezi katodami a anody byla každá zapojena na svůj anodový zdroj. Název onoho zapojení se mi nevybavuje,, ale výrobce udával kmitočtový rozsah do 0,3MHz!!!
Nahrazení 6L31 elektronkou PL82 byl i z důvodů neperspektivnosti heptalové řady začátkem 60. let. Další novalové elektronky pro radiopřijímače se objevovaly postupně, televizory měly ve vývoji přednost.

Uživatelský avatar
Vakuum
Příspěvky: 75
Registrován: 28 kvě 2006, 02:00

#4 Příspěvek od Vakuum »

....a ještě byl zesilovač Tesla KZ8 pro 100V rozvod. Schéma, kdybys chtěl, můžu oskenovat. Není tam ale žádná specialita pro 6L31. Teď byl na něj inzerát http://www.aukro.cz/show_item.php?item=102086827 ale nekoupil jsem ho, takže nevím jak hraje.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“