Nabíjení gelových akumulátorů

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
CZJKP1
Příspěvky: 2992
Registrován: 26 lis 2008, 01:00
Bydliště: ČR-Praha 5
Kontaktovat uživatele:

Nabíjení gelových akumulátorů

#1 Příspěvek od CZJKP1 »

Zdravím

Potřeboval bych se poradit.. Mám pár zmršených gelových akumulátorů co se občas válí v prodejnách GME, ale ještě některé po nabítí fungují a můj účel splnují a budou do doby než se naštvu a pořídím si pořádný aku..

Dočetl jsem se, že musí být na nabíjení specielní nabiječka, že nestačí normální autonabiječka na olovené aku.. Mohl bych se zeptat někoho kdo tomu opravdu rozumí, čím je ta speciální nabíječka speciální, a čím se liší od té obyčejné?

Rád bych si totiž nějákou nabíječku, kterou lze nabíjet gelové aku ,,postavil" například v PE 6/2003 str 16 je zveřejněn článek takové nabíječky, ale potřeboval bych vidět, jestli je tato nabíječka ,,opravdu vhodná na nabíjení těch gelových aku" jde většinou o 7,2Ah 8Ah nebo 18Ah.. Případě jestli ví někdo o lepším zapojení než to co je v PE

Děkuju

Uživatelský avatar
stasek
Příspěvky: 2191
Registrován: 15 srp 2005, 02:00

#2 Příspěvek od stasek »

Tady u těch akumulátorů musíš dodržet nabíjecí napětí tuším 13,8V, já je nabíjím z regulovatelného zdroje. Při tomto napětí nehrozí nadměrné přebíjení. Takže nějakou běžnou nabíječkou, kde nemáš přesnou regulaci napětí použít nemůžeš. Ale neřekl bych, že dílenský zdroj je speciální nabíječka. Nesmí se to přehnat holt s proudem, tak je třeba hlídat to napětí. Nakonec to bývá na každým akumulátoru napsaný. Takže si to přečti a bude to jasný.

Uživatelský avatar
Vogon
Příspěvky: 1618
Registrován: 14 kvě 2009, 02:00
Bydliště: Brno

#3 Příspěvek od Vogon »

Ta L200 z PE není moc dobrý obvod.
Zajícovozapojení je lepší. V tom článku je i nějaká teorie.

Uživatelský avatar
czatlantis
Příspěvky: 1012
Registrován: 10 čer 2009, 02:00

#4 Příspěvek od czatlantis »

Klasický nabíjení CCCV (constant current, constant voltage). Napětí se dává 13,8V* pro "standby" režim - tzn pokud je to někde v UPS půl roku. Nebo cca 14,4V* pro "cycle" režim - tzn pokud to máš třeba v golfovým vozítku a nabíjíš přes noc.

Cycle nabíjení má výhodu že tu baterku nabiješ na 100%kapacity během relativně krátké doby, ale zase víc trpí. Standby dosáhneš jednoduše tak 85%kapacity, ale těch zbývajících 15 se dobíjí třeba dva týdny a ta baterka si bere proud jen v řádu miliampér.

*Horní hodnoty napětí, v praxi se to má korigovat podle aktuální teploty.

Uživatelský avatar
CZJKP1
Příspěvky: 2992
Registrován: 26 lis 2008, 01:00
Bydliště: ČR-Praha 5
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od CZJKP1 »

Mno.. Prvně jsem to něják po**al a uvařil tu baterku, a večer zapnu ráno přijdu baterka teplá, špunty úplně nabubřelý a jak sem se ho dotknul tak úplně vystřelil.. Od té doby si dávám bacha, proto bych raději neco lepšího.. Nejraději bych využil PC zdroj jako zdroj 12V i když by to chtělo asi více, žejo? Nemám totiž žádná trafa co dávají 12V cca 2A( po usměrnění cca 14V)

To od zajíce není na Gelové ale na LI-On to nevadí???

Uživatelský avatar
Vogon
Příspěvky: 1618
Registrován: 14 kvě 2009, 02:00
Bydliště: Brno

#6 Příspěvek od Vogon »

To od Zajíce je i na olověné zapouzdřené akumulátory.
S dvanáctivoltovým zdrojem toho moc nenabiješ.

Uživatelský avatar
CZJKP1
Příspěvky: 2992
Registrován: 26 lis 2008, 01:00
Bydliště: ČR-Praha 5
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od CZJKP1 »

co třeba toto, to jsem našel zde na foru..

http://www.sentex.ca/~mec1995/circ/bcgla.htm
http://www.sentex.ca/~mec1995/gadgets/labc.htm

Tak co bude nejvhodnější, čekal jsem, že toho bude na netu najdu více...

Tak mam tedy udělat to zajícovo??

Moje požadavky jsou, aby to nenabíjelo příliš vysokým proudem, případě možnost nastavit plynule, volba napětí, pro případ že bych nabíjel i 6V aku (nemusí být plynulá)... Ale hlavně aby to mělo nějáký ,,udržovací režim" že tam poteče nějáký malý udržovací proud..
Naposledy upravil(a) CZJKP1 dne 12 črc 2012, 23:44, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Vogon
Příspěvky: 1618
Registrován: 14 kvě 2009, 02:00
Bydliště: Brno

#8 Příspěvek od Vogon »

http://www.sentex.ca/~mec1995/gadgets/labc.htm >> This circuit is not recommended for GEL-TYPE batteries since it draws to much current.

Uživatelský avatar
CZJKP1
Příspěvky: 2992
Registrován: 26 lis 2008, 01:00
Bydliště: ČR-Praha 5
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od CZJKP1 »

Vogon píše:http://www.sentex.ca/~mec1995/gadgets/labc.htm >> This circuit is not recommended for GEL-TYPE batteries since it draws to much current.
Hlavně že to bylo v nějákém vláknu co sem našel na EB, když někdo chtěl schéma taky nabíječky na Gelové akumulátory..

Nevím, ale rád bych něco co by mělo i ten udržovací režim. a regulaci proudu tak do 2,3A (vybral jsem takové trafko :) Volba napětí by už stačila jumperama tj na 6V akumulátor a na 12V akumulátor, a pak regulaci proudu - plynule...

Je něco takového??
Naposledy upravil(a) CZJKP1 dne 12 črc 2012, 23:52, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Vogon
Příspěvky: 1618
Registrován: 14 kvě 2009, 02:00
Bydliště: Brno

#10 Příspěvek od Vogon »

Tak postav toho Zajíce. Posílá za čtyři pětky předvrtanej tišťák a je k tomu českej návod.

Uživatelský avatar
czatlantis
Příspěvky: 1012
Registrován: 10 čer 2009, 02:00

#11 Příspěvek od czatlantis »

pokud to nepotřebuješ nijak robustní a stačí malý proudy (do 1A), tak stačí nějaký trafo a pak 2x LM317, první jako omezení proudu, druhej jako stabilizace napětí.
Nebo si sežeň nějakej regulovatelnej zdroj, ten upotřebíš i na spoustu jiných věcí

Uživatelský avatar
CZJKP1
Příspěvky: 2992
Registrován: 26 lis 2008, 01:00
Bydliště: ČR-Praha 5
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od CZJKP1 »

Vo plošnák nejde, ten si vyrobím klído sám, Ale spíš bych chtěl od toho trochu víc, jak píšu výše

Uživatelský avatar
CZJKP1
Příspěvky: 2992
Registrován: 26 lis 2008, 01:00
Bydliště: ČR-Praha 5
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od CZJKP1 »

czatlantis píše:pokud to nepotřebuješ nijak robustní a stačí malý proudy (do 1A), tak stačí nějaký trafo a pak 2x LM317, první jako omezení proudu, druhej jako stabilizace napětí.
Nebo si sežeň nějakej regulovatelnej zdroj, ten upotřebíš i na spoustu jiných věcí
Ten mam v plánu stavět, ale nevím kdy se k tomu dostanu a tak jediné co mam jsou koupené tranzistory typu Tesla KD3772 na stavbu :D..

Jde mi o ten udržovací režim atp..

Uživatelský avatar
Vogon
Příspěvky: 1618
Registrován: 14 kvě 2009, 02:00
Bydliště: Brno

#14 Příspěvek od Vogon »

Universální dobíječ s plynulým nastavením dobíjecího proudu s automatickým přechodem do udržovacího režimu. Plynulé nastavení nabíjecího napětí. Široký rozsah vstupního napětí.
Přílohy
LM317.jpg
(33.99 KiB) Staženo 576 x

Uživatelský avatar
CZJKP1
Příspěvky: 2992
Registrován: 26 lis 2008, 01:00
Bydliště: ČR-Praha 5
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od CZJKP1 »

To vypadá zajímavě ten LM317 někde mam, ale už byl po mém prvním experimentu nakoplý jako netušící kluk sem nevědel že obvod který snese max 1A neunese připojenou autohalogenku :D a tak se z něj začalo čmudit ale vydržel..

Zase když se nad tím zamyslím, tak bych ten potenciometr na napětí mohl osadit, a změřit si jeho odpor při 14V a při 7,2 nebo kolika se to nabíjí ty 6ti voltové, a pak ho nahradit přepínačem nebo jumperem protože nebude potřeba volt metr, at už panelový nebo přenosný, abych to pokaždé nastavil na správné napětí, že...

Ještě jsem našel toto http://www.hq-elektronic.eu/zdroj.html je to asi od ZdenekHQ tady co vystupuje na foru s tím modře zářícím nickem, vypadá to hezky, ale udržovací režim to taky nemá, že? V tom udržovacím režimu by mělo téci snad do 80mA...

Odkud je to schéma???

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“