Dlouhý přívod:-)

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Drason
Příspěvky: 4
Registrován: 28 črc 2012, 02:00
Bydliště: Plzeň

Dlouhý přívod:-)

#1 Příspěvek od Drason »

Dobrý den. Na zahradě mám stavební bunku která je ale od hlavního přívodu vzdálená 250m. V buňce chci mít akorát nějaký světlo a ledničku, případně malý počítač. Odber max 1000W. Jakým kabelem mám dotáhnout přívod, a jaké jištění? stačí CYKY 3x2,5? Děkuji

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od ZdenekHQ »

Problém je ta lednička. To PC bude klasika nebo noťas s baterkama ?
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#3 Příspěvek od Achab »

Při 1000 W a dodržení max. úbytku napětí do 5% vychází jako optimálnější průřez 3 × 4 mm2 - jistič max. 16A / B.
Pro průřez 3 × 2,5 mm2 a 1000 W již vychází odpor vypínací smyčky přes 3,57 Ohm což odpovídá jističi max. 10A / B při úbytku napětí cca 7%.
Uvedené průřezy by bylo možné použít pouze s ochranou proti dotyku proudovým chráničem, pro ochranu nulováním je požadovaná impedance vypínací smyčky max. 2 Ohm a minimální vhodný průřez by vyšel na 6 mm2 Cu.

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#4 Příspěvek od monterjirka »

1) jištění - aby byly splněny podmínky požadované ČSN 33 2000-4-41, ed.2, muselo by být jištění tak max. asi C2 nebo B4A, pokud by se použil proudový chránič jako základní ochrana na konci a přizemnilo by se to, mohlo by se použít i větší jištění
2) při zatížení kolem 1000W by tam mohl být úbytek napětí větší než 15V, jako trvalý stav nic moc, ale to zapínání a vypínání ledničky by s tím asi pěkně "cvičilo".

Na tu dálku je to dost slabé vedení!

Uživatelský avatar
MATYCH
Příspěvky: 602
Registrován: 16 úno 2006, 01:00

#5 Příspěvek od MATYCH »


Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#6 Příspěvek od Achab »

Taky je důležité změřit a připočítat impedanci sítě v místě připojení, maximální hodnoty jističů pak vyjdou pravděpodobně nižší. Tato hodnota může výpočet průřezu ovlivnit směrem nahoru a mnohdy není zanedbatelná.
Aby nakonec ten kabel nebyl dražší jak celá chata. :)

Uživatelský avatar
Drason
Příspěvky: 4
Registrován: 28 črc 2012, 02:00
Bydliště: Plzeň

#7 Příspěvek od Drason »

Tak asi reálnější řešení by bylo 3x4, nebo nejlepe ještě 5x4 a ledničku dát samostatně na jednu fazi. Do ted jsem svítoů z autobaterie, a notebook s baterky, ale není to ono pořád dobíjet baterii, solári tam pořizovat nechci to by mě zase někdo ukrad.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#8 Příspěvek od Achab »

U jednofázového připojení 3 × 4mm2 to na úbytek napětí 5% vychází dost na hraně, při 3 × 6mm2 by byla větší rezerva. Osobně kdybych to měl dělat a zařízení by bylo trvalého charakteru tak bych použil přímo třífázové připojení a pokud by byl k dispozici tak kvůli rezervě rovnou CYKY 5 × 6mm2. V přípdě nákupu je ovšem cena 5 × 6 oproti 3 × 4 zhruba trojnásobná.

Uživatelský avatar
Drason
Příspěvky: 4
Registrován: 28 črc 2012, 02:00
Bydliště: Plzeň

#9 Příspěvek od Drason »

Když bych chtěl sít udělat jenom na svícení, stačila by 3x2,5 odměr max 600w (spíše ještě mín používám LED reflektry- reálnej odměr všech svítidel 300W). Důvod proč se pořád ptám na CYKY 3x2,5 je ten že jí mám na půdě cca 300m v kuse, tak by byla pro mě škoda jí nevyužít.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“