Co je tohle za elektronku?

Náhrady součástek všeho druhu, informace a dotazy k součástkám

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Co je tohle za elektronku?

#1 Příspěvek od jjilek »

Dostal se mi do ruky tenhle zajímavý exponát. Zajímá mne, co to je - typ, výrobce, použití.
Přílohy
DSC06351xx85.jpg
(272.95 KiB) Staženo 185 x
Naposledy upravil(a) jjilek dne 05 zář 2012, 08:59, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#2 Příspěvek od Eleman »

Pěknej, a kde je??? :lol:
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od jjilek »

No píšu jasně, u mne v ruce.

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#4 Příspěvek od Michal22 »

Na první pohled bych to tipoval na nějaký tyratron, ale přiznávám že moje znalosti v oboru vakuových prvků jsou docela slabé.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#5 Příspěvek od EKKAR »

Vzhledem k tomu, že to má 4kolíkovou patici plus anodu vyvedenou na kolíček na špičce a že podle toho metru je to pěkný hebedo, bych to tipoval na něco hooodně starýho, někdy těsně po WW I - a na svou dobu docela výkonnýho, nějaká vysílací trioda s anodovou ztrátou několika W... ???
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Ivan_Ryger
Příspěvky: 1265
Registrován: 02 bře 2005, 01:00
Bydliště: Bratislava, Petrzalka

#6 Příspěvek od Ivan_Ryger »

to na skle je ortut?
Ak ano a ma to zapalovaciu elektrodu a zeravenie, tak je to thyratron.

Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od jjilek »

Na skle jsou ... od mušek. Jde to s trochou přitlačení setřít. Ale mně jde spíš o typové označení, že se asi jedná o triodu, jak píše Ekkar, je pravděpodobné.

Uživatelský avatar
pavko3
Příspěvky: 91
Registrován: 31 srp 2007, 02:00
Bydliště: Čáslavsko

#8 Příspěvek od pavko3 »

Vzhledově se podobá lampicím sovětské výroby, používaným v zesilovačích rozhlasu po drátě ve vlkých zesilovačích. Jistě to nevím, už to je pár let, co jsem je viděl prřipravené na likvidaci.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#9 Příspěvek od Achab »

V katalogu do roku 1956 (Röhren taschen buch) se nevyskytuje. Tipoval bych to na výkonovou triodu pozdější výroby.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#10 Příspěvek od EKKAR »

Vzhledem k druhu patice bych hledal spíš v katalogu KOLÍKOVÝCH elektronek než v něčem poválečným - já osobně si spíš myslím, že tohle má původ někde v první čtvrtině 20. století než že to vzniklo v období PO ukončení WWII...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od Lukas-Peca »

Nepřeháněj, má to grafitovou anodu, to snad po WWI ani neexistovalo. Takovéto kolíky se u výkonných lamp používaly běžně až do konce jejich výroby. Navíc to má patici z lisovaného skla, to je technologie vyvinutá na přelomu 30./40. let. Může to být klidně i nějaká VN usměrňovačka.

jjilek: zkus vysledovat ze systému, jestli je to trioda, dioda... Taky bych to zkusil připojit na měkký zdroj VN, pokud je to plněné plynem, tak to bude nějak svítit.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#12 Příspěvek od Hill »

Krátké silné kolíky byl stardard Telefunken (tzv. eurosockel měl dlouhé a tenčí), kolem soklu chybí natmelený plechový prstýnek nebo hrníček, tvar baňky ukazuje na Mullard kolem 1930, tvar anody na Dány (ti dělali lampy pro lodní vysílačky) nebo Rusy ve stejné době.
Jestli se neobjeví někdo, kdo zná přesně tuto konkrétní lampu, asi se bude těžko identifikovat...

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#13 Příspěvek od EKKAR »

Navedu sem maníka, co spolupracuje s muzeem elektroniky v Třešti - uvidíme, jestli někdo nebude mít aspoň tušáka - a počkejte až se sem dostane bystřickopodhostýnskej Pajošek2, ta lampa kterou by neznal aspoň z doslechu taky nejspíš ani neexistuje...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
sberatelrepraku
Příspěvky: 1
Registrován: 07 pro 2009, 01:00

#14 Příspěvek od sberatelrepraku »

Čau, jako 1 bych zkusil na flašku dejchnout a prosvítit pod járofkou, jestli se neobjeví nápis, občas to jde. Optám se po známých co by to mohlo být za typ.

Jinak lehčí propagace, doufám že nebudu lynčován, o víkendu máme otevřenou expozici v museu n.p. Tesla v Třešti, tak jste všichni srdečně zváni. :)

Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od jjilek »

Podle podrobného vizuálního zkoumání je to trioda, mřížka je vyvedena na dva kolíky v úhlopříčce, zbývající jsou katoda (žhavení). Anoda je na baňce. Dejchal jsem na baňku ze všech stran až se mi mlžily i oči, ale nic v různých úhlech ke světlu jsem neviděl. Mezi kolíky jsem objevil nápis E70 (možná E78) a pod ním E2Y (možná E2X). Na systému jsem našel vyražené asi výrobní číslo 82420243.

Odpovědět

Zpět na „Součástky“