Ktorú termovodivú pastu medzi CPU a chladič ?

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

Ktorú termovodivú pastu medzi CPU a chladič ?

#1 Příspěvek od PotPalo »

Zdravím.
Keďže je dosť veľký výber termovodivých pást, chcem sa poradiť, ktorá je najvhodnejšia pod procesor. Aktuálne používam T12 (Chem. Pasta silikónová T12), je biela. Mám tu aj nejakú neoznačenú sivú, no neviem či je vhodná. Tiež sa predáva aj strieborná, no neviam či to má zmysel ju tam dávať, či je poznať nejaký rozdiel oproti T12, alebo je to skôr už len o tuningu?

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#2 Příspěvek od EKKAR »

Já dávám přednost bílý na bázi silikonu a keramiky - protože na rozdíl od tý "stříbrný" nedělá prasečinu když se náhodou rozmázne tam, kam nemá. Ta "stříbrná" je totiž vodivá a navíc tím vodivější, čím víc se rozpatlává (při pokusu otřít ji pryč). Máznout ji například mimo kontaktní teploodvod na procíku znamená nekontrolovatelně si pospojovat původně laserem trimovaný propojky na cache a časování násobiče, takže procík odmítne fungovat. Ověřeno několikrát na vlastní kůži - pomohlo jen důkladný umytí procíku benzínem a použití nevodivý pasty...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
czatlantis
Příspěvky: 1012
Registrován: 10 čer 2009, 02:00

#3 Příspěvek od czatlantis »

Já teda používám právě tu stříbrnou a oproti té bílé mi přišlo že má celkem znatelně lepší výsledky. Bílou používám na slabší věci (chladiče stabilizátorů, tranzistorů atd mimo PC).

S máznutím kam nepatří jsem teda neměl problém - nevím jak to AMD řeší (ale asi naprosto stejně), ale Intel má už několik generací zpátky CPU v kovovým pouzdře (není to jen ten samotnej čip 1x1cm) a tam není co zapatlat (pokud to samozřejmě člověk prasácky nepřežene a nenapatle to třeba do patice nebo úplně okolo na součástky)

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#4 Příspěvek od p32 »

Používám zásadně jen tu bílou a vůbec mě nikdy nenapadlo použít stříbrnou, protože ta bílá vždycky odvedla svou práci na stopro, tzn. přisát co nejlépe chladič k CPU.

Uživatelský avatar
Davidus
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2439
Registrován: 01 čer 2005, 02:00

#5 Příspěvek od Davidus »

já dával na CPU pruhlednou silikonovou vazelnínu po babičce, a taky funguje

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#6 Příspěvek od p32 »

Mohou fungovat i zbytky lubrikantů. :lol:

Uživatelský avatar
czatlantis
Příspěvky: 1012
Registrován: 10 čer 2009, 02:00

#7 Příspěvek od czatlantis »

Tak jako ono to může fungovat i bez pasty, ale pokud to žhavíte, tak se stříbrnou to má nižší teploty

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od PotPalo »

Prave to ma zaujima, ci robil uz niekto nejake testy. Ako ze skusil rozne pasty na jednom PC a meral teplotu pri zatazi, kam sa az dostane, a aky velky je medzi nimi rozdiel. Ak je to 1 az 2 stupne tak ani nieje co riesit.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#9 Příspěvek od EKKAR »

Stejně pasta je jen berlička, daleko důležitější je rovinnost ploch chlazený součástky a chladiče a správnej přítlak. Můžeš mít mezi čip a chladič naplácaný kilo hypervodivý pasty, pokud nemáš chladič rovnoměrně přitisknutej na teploodváděcí plošku, budeš mít výpadky způsobený přehřátím na denním pořádku. Naopak při dobrým přítlaku a rovných plochách můžeš místo pasty namazat na čip klidně i škvařený sádlo a bude se to chladit...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od hafca »

Já používám už dlouho Arctic Cooling MX-2. Řekl bych, že je to slušný kompromis mezi těmi úplně nejlevnějšími a hodně drahými.
Pasta je opravdu berlička, ale docela důležitá. Ani u dost drahých chladičů nebývá styčná plocha nějak zvlášť vyleštěná a pasta to jistí. Jen se jí nesmí dát moc, stačí hezky rozetřená tenká vrstvička. Ideální na roztírání je kreditka, movitější použijí zlatou Visu, my ostatní co máme zrovna po ruce. :lol:
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
Petr-II
Příspěvky: 392
Registrován: 10 pro 2008, 01:00

#11 Příspěvek od Petr-II »

Nekde na CDRku byl test past.

Uživatelský avatar
MATYCH
Příspěvky: 602
Registrován: 16 úno 2006, 01:00

#12 Příspěvek od MATYCH »


p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#13 Příspěvek od p32 »

Ty testy jsou naprosto o ničem. Autoři si nějak namlouvají, která pasta asi chladï lépe, ale je to jen o tom kontaktu CPU na chladič kvůli odvodu tepla. Stačí naprosto bílá pasta, co jsem koupil snad před 18 lety (2x) v balení po 25 ml. Tepelnou vodivost má 0.4 W/m.K.
http://web.elchemco.cz/HEAT_SINKSEX.php
Nakonec by možná bylo přijemnější studovat stránky www.elchemo.cz i kvůli jiným jejich výrobkům.
Ano, jsou možná lepší pasty za 250 Kč místo za 60 Kč a v polovičním balení, ale chlazení CPU je pouze o chladiči a větráku. Tam se vyplatí při větším výkonu CPU a větším vzniku tepla nešetřit a použít větší a účinnější větrák. Pasta se potom používá stejná podle toho, co kdo asi koupí.
Nechápu, proč v těch testech dělají z lidí blbce a používají laboratorní podmínky pro blbé instalování chladiče. Já osobně očistím obě strany toaleťákem (CPU i chladič) a potom zlehka nanesu prstem pastu tak, aby prostě po přitisknutí nepřelízala mimo styčné plochy a je to. A funguje to minimálně 6 let bez problémů - to je doba, kdy se mi vracejí PC kvůli instalací nových zdrojů a kdy to prostě vypráším a přepastuji. :wink:

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#14 Příspěvek od rnbw »

Pouzivam len bielu pastu. Uz som videl mnoho striebornych "past" zaschnutych na kamen tak, ze namiesto vedenia tepla ho izolovali - vacsinou v notebookoch.

Vsetky tie testy su uplne nezmysly, pretoze testuju parametre hned po naneseni. Rozdiely su tam minimalne. Keby to niekto otestoval po 3 rokoch prevadzky, tak by to bolo zaujimavejsie...

Uživatelský avatar
czatlantis
Příspěvky: 1012
Registrován: 10 čer 2009, 02:00

#15 Příspěvek od czatlantis »

Jako takhle - jestli jde o nějakou normální sestavu se slabším CPU (kterou ještě ideálně nestavíte pro sebe) , tak tam bílá stačí. Ale když má člověk 4jádro a chce taktovat, tak se opravdu hodí každej °C k dobru. A opravdu mám vyzkoušený, že rozdíl klasické bílé a nějaké stříbrné byl několik °C.
Chladič mám takovou velkou obludu, takže opravdu největší problém je přenos tepla mezi CPU a tím chladičem.
Nejvíc je to vidět když nejsou ideálně rovný plochy chladiče a/nebo CPU.

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“