co je to za povrchovu upravu?

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
pole
Příspěvky: 1487
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

co je to za povrchovu upravu?

#1 Příspěvek od pole »

Urcite poznate zelzny plech ktory nieje ani sedy ani do strieborna ale akoby hral vstkymi farbami. Vyraba z neho Marshall vsetky svoje chasis, ale pouzivali ho casto aj rusi. O co sa vlastne jedna. Je to niaka zvlastna povchova uprava teplom, pripadne dako chemicky, alebo ide o urcity typ kovu? Ako nanom vznikaju tie farebne cmuhy? Je hrdzavejuci?

Obrázek

Uživatelský avatar
Sejny
Příspěvky: 239
Registrován: 29 zář 2005, 02:00

#2 Příspěvek od Sejny »

tak to šasi cotam máš to je určitě pozink

Uživatelský avatar
dj_Paul
Příspěvky: 2294
Registrován: 19 zář 2004, 02:00
Bydliště: Laškov

#3 Příspěvek od dj_Paul »

Jedná se o žárové zinkování

MirekD

#4 Příspěvek od MirekD »

Tohle není žárový pozink. Ten se jednak nepoužívá u ostøe ohýbaných tvarù, protože vlivem vysoké teploty dochází k tvarovým deformacím a pak zinek má barvu spíš šedou jakoby do modra, toto je víc do žluta. Roztavený zinek pøi chladnutí vytváží takové jakoby "kvìty", nìco jako námraza na skle, znáte to z pozinkovanýcvh plechù pro klempíøe.
Pak se používá galvanický pozink, to bývají ty rùzné "bílé" šroubky, které ale èasem šednou až èernají. Ty se zinkují galvanivky v bubnech.
To na obrázku mi pøipadá jako galvanické kadmiování. Kadmiovací láznì èasto dìlají takové zabarvení do žluta s duhovými pøechody. Ale nijak kategoricky to tvrdit nechci, jde zøejmì o galvanické pokovení a tam èasto dochází k rùznému zabarvení nanesené vrstvy vlivem složení láznì, takže pøirozená barva kovu je dost pozmìnìná. Mám ale zkušenost, že podobné duhové zabarvení mívaly právì galvanické kadmiované povrchy, èasto to používalo v ruských pøístrojích, Kovoplast Chlumec to používal u ocelových dílù antén, mìly to nìkteré šrouby atd. Dnes se kadmiování už nepoužívá v té míøe jako døív.
Ale vidìl jsem taky duhovì zabarvený povrch, který nebyl nijak pokovený, šlo jen o povrchovou pasivaci železa snad fosfátováním nebo chromátováním. V prostøedí bytu byl takto upravený povrch velmi stálý, venku ale moc nevydržel. A taky se na ten povrch nedalo pájet. Pokud se na toto pájet dá, jde o pokovení.

Uživatelský avatar
Mourek
Příspěvky: 1285
Registrován: 17 zář 2005, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od Mourek »

já tedy pamatuju kadmiování jasně bílé, pozink to není určitě.

Návštěvník

#6 Příspěvek od Návštěvník »

Podívej se na napø.
http://www.axl.cz/documents.php?lang=CZ&pgname=SURFACE
na kadmiování. U nìj je nabízena žlutá dvojchromanová pasivace, což je velice èasto používané. Samo èisté kadmium je skuteènì dost bílé, ale když se na nìj sahá, dìlá to na nìm nepìkné stopy.
Pak se podívej tøeba na
http://www.quittner-schimek.cz/a_m2m_pcz.htm
Tam, kde se na to sahá, ze zase používá na kadmium zelené chromátování, to bývá dost èasto u tìch konektorù

Èastìji jsem se ale setkával s tou nažloutlou dvojchromanovou pasivací.

Uživatelský avatar
pole
Příspěvky: 1487
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#7 Příspěvek od pole »

MirekD : Ako vravis pozinkovanie to nieje urcite:)
Ale je to presne to co popisujes a pouzivali to rusi a bolo to pouzite aj na antenach. Najskor pojde o to galvanické kadmiování.
Prosimta ake to ma vlastne vlastnoti? Kov potom nehrdzavie? Je este mozne ze by mi toto dakde spravili? Doma mam chasis na zosilovac (kombo) a je z cisteho plechu casom zacne hrdzaviet. Existuje daka najlacnejsia a najrychlejsia metoda ako ho ochranit? Pripadne dacim to nastriekat ale aby to vizeralo kovovo. Strieborny spray urcite nechcem pouzit.

MirekD

#8 Příspěvek od MirekD »

Ano, to pokadmiování zajistí po urèitou dobu ochranu proti korozi a pokud má ještì tu pasivaci - ten nažloutlý povrch - je ta ochrana ještì stabilnìjší. Ale samozøejmì nic nevydrží vìènì, i takto ochránìný povrch má svoji životnost. Pokud je to ale v normálním bytovém prostøedí, tak ten pokadmiovaný povrch vydrží navìky neporušený.
To pasivované kadmium je na povìtrnosti o nìco stálejší než galvanický pozink. Anténa, která mìla kadmiované a synt. emailem nabarvené tømeny je má asi tak ze 75% neporušené po 24 letech na støeše, pozinkované a stejnou barvou nabarvené šrouby jsou už totálnì zkorodované.
Porozhlédni se po okolí, nìjaká galvanizovna se jistì najde. Nechal jsem si pøed cca 10 lety pozinkovat skøíòku asi 4 dm2 a stálo mì to asi jako krabièka cigaret. Kolik to tehdy pøesnì bylo, to už si nepamatuju, nekouøím, ale vzpomínám si, že kolega prohlásil, že je to jak dvacítka amerik.
Jinak mám pocit, že existuje také "zinkový" sprej, který vypadá kovovìji než støíbrná barva, ale je dost drahý.

Uživatelský avatar
pole
Příspěvky: 1487
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#9 Příspěvek od pole »

Skusim dufam ze este bude dakto ochotny mi spravit jedno chasis a nevypyta za to 1000 korun.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#10 Příspěvek od Sendyx »

Mám pocit, že to asi kadmium nebude... kadmiování se dost dávno striktně omezilo z ekologických důvodů a u Marshallu to nebude jinak. Zinkování se dá udělat taky v "barvě", říkají tomu "žlutý zinek" - ale co přesně to je, nevím. Ale je fakt, že na tyhle novější šasi jsem pájet nezkoušel, někdy zkusím - zinek by se měl projevit v pájeném spoji. Pájet to určitě jde, ale moje chemie umí pájet skoro vše, kromě eloxu :D

MirekD

#11 Příspěvek od MirekD »

Z tohoto odkazu
http://www.axl.cz/documents.php?lang=CZ&pgname=SURFACE
je ale patrné, že i dnes se kadmium zcela standardnì dìlá.
Je ale pravda, že i zinek se mùže žlutì pasivovat, takže není snadné to jen podle fotky urèit. Já jsem ale vidìl žlutý zinek dost rovnomìrnì zbarvený, takové ty duhové pøechody znám u kadmia. Ale mùže to být samozøejmì cokoliv, dnešní nabídka lázní je dost široká.

Uživatelský avatar
stanimir
Příspěvky: 294
Registrován: 08 led 2005, 01:00
Bydliště: u Č.B.

#12 Příspěvek od stanimir »

Z obrázku se těžko posuzuje co je to za povrch ale tipoval bych to na zinek se žlutým chromátem.

Uživatelský avatar
pole
Příspěvky: 1487
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#13 Příspěvek od pole »

Lenze ten povrch nieje len zlty ale ma rozne duhove farby hlavne cervenu a zelenu. vidno aj na fotke.

Neviem mi niekdo zo slovenska poradit kde robia taketo povrchove upravy

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#14 Příspěvek od Sendyx »

Taky bych se přikláněl k zinku se žlutým chromátováním... mám pocit, že kadmium se dělá hlavně jako mezivrstva nebo podkladová vrstva.

Nezjišťuj, co to je, zjisti nejbližší galvanovnu, která umí předmět této velikosti (některé dělají jen drobné věci), a optej se na jejich možnosti, ceny atd., a zvol si něco jako nikl, zinek apod., starší Fendery jsou myslím bíle zinkovány.

Uživatelský avatar
stanimir
Příspěvky: 294
Registrován: 08 led 2005, 01:00
Bydliště: u Č.B.

#15 Příspěvek od stanimir »

No právě podle toho duhového zabarvení to usuzuju na ten zinek se žlutým chromátem. A věř mi dělám v povrchovkách už asi 20 let.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“