VHS Sanyo VHR-390

Poruchy, opravy, tipy, triky, servisní menu

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
rctamiya
Příspěvky: 383
Registrován: 27 led 2010, 01:00
Bydliště: Opavsko

VHS Sanyo VHR-390

#1 Příspěvek od rctamiya »

Zdravim, vlastnim toto kvalitni starsi video. Naposled pred peti lety, co bylo v provozu normalne fungovalo, vcera jsem ho chtel zapnout, ale nefunguje. Nenabehne ani display, proste nic. Pojistky OK, nic ohoreleho neni.
Po priojeni ve zdroji piska a v zasuvce to pekne prskne.
Vedel by nekdo cim by to mohlo byt nebo kolik by tak mohla stat oprava?
Chtel bych to video jeste zachranit.
Diky za rady.

Uživatelský avatar
Philip_Fry
Příspěvky: 1538
Registrován: 01 zář 2010, 02:00
Bydliště: Trutnov

#2 Příspěvek od Philip_Fry »

rctamiya píše: Po priojeni ve zdroji piska a v zasuvce to pekne prskne.
A nějaké naměřené hodnoty jsou? Podle popisu bych se jako první podíval na elyt v napájení řídícího IO zdroje (pokud tam nějaký je) nebo obecně na elyty v primáru. Ono totiž to, že zdroj píská, nemusí znamenat, že funguje správně, spíš tedy naopak, spínané zdroje pracují obvykle na nadzvukové frekvenci, čili když píská, je často něco špatně.

Uživatelský avatar
rctamiya
Příspěvky: 383
Registrován: 27 led 2010, 01:00
Bydliště: Opavsko

#3 Příspěvek od rctamiya »

Meril jsem vystupni napeti, ukazuje vsude 0V.

Uživatelský avatar
Philip_Fry
Příspěvky: 1538
Registrován: 01 zář 2010, 02:00
Bydliště: Trutnov

#4 Příspěvek od Philip_Fry »

Takže nejede zdroj. Viz to, co jsem psal nahoře. Orientačně lze zjistit, jestli oscilátor na primáru kmitá tak, že připojíš voltmetr na filtrační elektrolyt na primáru a budeš sledovat, jak na něm po odpojení zdroje ze zásuvky klesá napětí. Pokud bude klesat velmi pomalu, je jisté, že zdroj neběží (pravděpodobně problém na primáru, zpravidla malé elektrolyty), pokud napětí bude klesat rychle, pak zdroj pravděpodobně běží, ale blokuje ho např. protizkratová ochrana > kontrola polovodičů na sekundáru. Pozor, tohle co jsem napsal, není úplně univerzální návod, samozřejmě se ve zdrojích vyskytuje i spousta jiných závad, ale v Tvém případě si myslím, že to bude nějaká prkotina, co jsem napsal.

Pokud si sám na opravu zdroje netroufáš (POZOR - JE ZDE VELKÉ RIZIKO ÚRAZU ELEKTRICKÝM PROUDEM), svěř to někomu, kdo s tím má zkušenosti, ono by také dost pomohlo, kdybys měl v profilu uvedené, odkud jsi - třeba by se našel někdo z Bastlírny poblíž Tebe...

Uživatelský avatar
rctamiya
Příspěvky: 383
Registrován: 27 led 2010, 01:00
Bydliště: Opavsko

#5 Příspěvek od rctamiya »

Nasel by se nekdo, kdo by to opravil?

Uživatelský avatar
sis2
Příspěvky: 1155
Registrován: 07 říj 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#6 Příspěvek od sis2 »

Možná to nebude velká závada - když to bylo delší dobu odstavené, tak se asi po zapnutí proudovým nárazem něco poškodilo - usměrnovací dioda, elektrolyt. kondenzátor - a teď to píská, protože zdroj asi jde do zkratu. Patrně nějaká ochrana funguje, že zdroj nenaskočí, ale ani nehoří.
Jaký je v tom zdroji řídící obvod? - máš od toho nějaké schema?

Uživatelský avatar
rctamiya
Příspěvky: 383
Registrován: 27 led 2010, 01:00
Bydliště: Opavsko

#7 Příspěvek od rctamiya »

Tady je schema zdroje.
Přílohy
Horizon33_2012-12-27_15-48-35.png
(62.81 KiB) Staženo 67 x
Horizon33_2012-12-27_15-48-27.png
(62.86 KiB) Staženo 93 x

Uživatelský avatar
mirosne
Příspěvky: 2806
Registrován: 07 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Blue rock,VK-SR

#8 Příspěvek od mirosne »

No lepšie by bolo odfotiť ten tvoj zdroj,možno tam niečo zbadáme,možno bude treba merať nejaké kapacity :nevim:
Pozdravujem Vás, Miro.

Uživatelský avatar
yesper26
Příspěvky: 1051
Registrován: 19 kvě 2012, 02:00
Bydliště: Bratislava

#9 Příspěvek od yesper26 »

Vymen elektrolyty na primarnej strane zdroja, ten velky nemusis. Zmeraj diody na sek. strane, ci niektora nevykazuje skrat. Nieje na sek. strane zdroja vyduty nejaky kondik ?

Uživatelský avatar
rctamiya
Příspěvky: 383
Registrován: 27 led 2010, 01:00
Bydliště: Opavsko

#10 Příspěvek od rctamiya »

OK, zkusim. Opticky to vypada vporadku, neni nic nafoukleho nebo ohoreleho.

Uživatelský avatar
sis2
Příspěvky: 1155
Registrován: 07 říj 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#11 Příspěvek od sis2 »

Na primární straně myslím není co měnit.
Zkus postupně vyndat nebo odpojit jedním koncem diody na sekundární straně - z vývodů trafa označených 1, 2, 4 a 7 a diody změřit - některá je možná proražená.
Na primární straně patrně funguje nadproudová ochrana - úbytek na odporu v elektrodě S u Fetu - proto zdroj píská a na výstupech nedává napětí.
Takže můžeš hledat, zdroj se nezničí - pokud ti do něj nespadne šroubovák...
Ale bacha - na primární straně je elektrolyt nabitý na 320V, ten je nebezpečný - včera jsem si to zkusil při opravě jednoho podobného zdroje TVP. Mimochodem - byla proražená dioda ve 12V výstupu - odpor v obou směrech skoro 0.

Uživatelský avatar
rctamiya
Příspěvky: 383
Registrován: 27 led 2010, 01:00
Bydliště: Opavsko

#12 Příspěvek od rctamiya »

Takze jsem se konecne k tomu dostal a byl jsem nemyle prekvapen...asi jsem se pred tim spatne dival???
Jsou tam spalene cesty a mam podezreni na par diod a kondik. Protekl i cin. Ostatne, posudte sami.
Otakzou je, proc. Pojistka je OK a predtim nic nekourilo ani nesmrdelo.
Dalsi vec je, aby nebylo neco na zakladni desce shoreleho, ale to rozebirat a kontrolovat je na dlouho a bez opraveneho zdroje to nema smysl.
Nahradni diody a kondy bych pouzil ze spinanych zdroju z PC.
Diky vsem za nazory.
Přílohy
4.jpg
(218.22 KiB) Staženo 51 x
3.jpg
(140.04 KiB) Staženo 47 x
2.jpg
(123.59 KiB) Staženo 54 x
1zdroj.jpg
(180.74 KiB) Staženo 44 x
Naposledy upravil(a) rctamiya dne 31 pro 2012, 10:50, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
rctamiya
Příspěvky: 383
Registrován: 27 led 2010, 01:00
Bydliště: Opavsko

#13 Příspěvek od rctamiya »

Ta prvni fotka s gramofonem neni moje chyba, po kliknuti se zobrazi deska zdroje.

Fotek, které se jmenují "1.jpg" máme v databázi... no nepočítaně. Sice jméno dostane navíc ještě interní číslo, ale doporučuji
- obrázky na svém disku přejmenovat (před ta čísla vrazit tři čtyři další znaky)
- editovat předcházející příspěvek (smazat z něj fotky a vložit je zpět přejmenované, případně můžu smazat tento a minulý tvůj příspěvek a ty ho vložíš celý znuvu s přejmenovanými soubory, jak chceš).
Ale, jestli ti tam ten gramofon v náhledu nevadí, nech to tak.

Hill

Uživatelský avatar
rctamiya
Příspěvky: 383
Registrován: 27 led 2010, 01:00
Bydliště: Opavsko

#14 Příspěvek od rctamiya »

Takze opraveno, zdroj dava, co ma davat. Menil jsem jen elyty a spojoval shorele cesty. Video facha, ale nechce se mu moc pretacet na zacatek(remeny asi), ale to je zas uz jiny problem.
Display po prvnim zapnutim svitil strasne slabe i ted nesviti, jak by mel, ale to budou asi nasledky toho zkratovaneho zdroje.
Kdyby se nekomu doma valel ten samy typ, tak prosim za nejakou cenu nabidnete.

Uživatelský avatar
jogo
Příspěvky: 1158
Registrován: 14 lis 2009, 01:00

#15 Příspěvek od jogo »

rctamiya píše:.....Display po prvnim zapnutim svitil strasne slabe i ted nesviti, jak by mel, ale to budou asi nasledky toho zkratovaneho zdroje.....
Alebo následky dlhšieho odstavenia..

Odpovědět

Zpět na „DVD, VHS, SAT “