Analogový měřidlo se stupnicí 0-15kV

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kolco
Příspěvky: 5
Registrován: 05 dub 2011, 02:00
Bydliště: Frýdek-Místek

Analogový měřidlo se stupnicí 0-15kV

#1 Příspěvek od kolco »

Zdravím Vás, můžete mi prosím poradit, mám jeden takový malý problém se kterým si nevím rady. Postavil jsem si Teslův transformátor, SGTC. Takový větší teslův transformátor s jiskřištěm. Postup tesláku nebudu psát, ale jde mi o to že mám takový obslužný pult kde mám nějaké spínací prvky, a analogové měřidla Metra Blansko, každý asi zná a ví jaké myslím. Mám i jeden který má stupnici 0-15 kV to je jasné prostě měří do 15 kilovolt. Taky je mi jasné že ho nemůžu připojit přímo na moje NST trafa. NST trafa měniče k rozsvícení neonových trubic, jedno toto trafo má 4kV. mám jich 6ks v zapojeni serioparalelním, a zapojeny jsou tak že si je můžu libovolně zapínat a tím určit napětí, nebo proud jaký potřebuji z traf dostat. Před tím vším mám zapojené 2 variaky- autotrafka kterými si zase opět reguluji napětí a proud do již zmíněných VN traf (NST). Otázka je taková, chtěl bych zapojit analogový měřák 0-15kV abych věděl jaké napětí si pouštím už do jiskřiště. To samé budu muset vyřešít i s ampérmetrem, ten však zapojím přes proudový transformátor. Ale jak na kilovoltmetr ??? to opravdu nevím. Prosím o radu. Díky
Přílohy
2836891706.jpg
(170.64 KiB) Staženo 69 x

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od workhard »

Sežeň si odpovídající měřící trafo. Z primárky 22kV by mohlo vyhovovat.
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#3 Příspěvek od PavelFF »

Nevím, jestli správně chápu, no co se ptáš. Ale snad se ptáš na výpočet předřadníku. Pokud bys to chtěl vědecky s výpočty, hledej termín"předřadník k voltmetru".

Jinak se jedná o patřičně veliký odpor (to je ten "oddělený předřadník", jak máš napsáno na měřáku), který se zapojí do série s tvým panelovým měřidlem tak, že napětí se rozdělí na předřadný odpor a na měřidlo. Pro měřené napětí 15kV bude na měřidle např. 10V(čtu to na stupnci) a na předřadníku 15kV-10V=14990V.
Odpor předřadníku se vypočítá jako podíl napětí převodníku a proudu měřidla při plné výchylce.
Např. pro proud měřidla 100uA bude Rp=150 MOhmů.

Obvod voltmetru si vezme z měřeného obvodu při 15kV výkon 1,5W. Takže zdroj napětí musí být dost tvrdý, jinak napětí klesne pouhým připojením voltmetru.

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#4 Příspěvek od Bernard »

Ten Teslův transformátor je něco jako sériový laděný obvod, snad na desítky kilohertz, takže tu nepomůže pouhý stejnosměrný voltmetr ani měřicí trafo na 50 Hz. Možná by pomohl kapacitní dělič a potom nějaký špičkový detektor. V děliči třeba do série 10 ks kondíků po 100 pF/2 kV, a zakončit napříč kapacitou 10 nF. Z 15 kV vyleze 15 V, a s těmi už to bude snažší.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#5 Příspěvek od ok1hga »


Uživatelský avatar
psychosalam
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 156
Registrován: 03 dub 2012, 02:00
Bydliště: v domě na Dobytčím trhu v Praze

#6 Příspěvek od psychosalam »

vn děliče umíme udělat lépe než danyk :D

Parametry:

U max 30 kV DC
Tolerance 1% / 0.25%

TKK 100ppm / 50 ppm

Pokud by ti nestačilo 30 kV, je možno vn odpory řadit do série nebo udělat dělič pro vyšší napětí.
Přílohy
1107-1.jpg
vn odpor
(52.48 KiB) Staženo 56 x

Uživatelský avatar
GeorgeB
Příspěvky: 1187
Registrován: 21 lis 2005, 01:00
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od GeorgeB »

Jaká je cena uvedeného odporového děliče? Je k tomu nějaký datasheet?

Uživatelský avatar
kolco
Příspěvky: 5
Registrován: 05 dub 2011, 02:00
Bydliště: Frýdek-Místek

#8 Příspěvek od kolco »

Super všem díky za odpovědi. Zajímal by mě ten VN odporový dělič. prosím cenu toho děliče? elektrikarous@seznam.cz

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#9 Příspěvek od Sendyx »

Co tak si sehnat radši pořádný přístroj ?

http://www.elexbrno.cz/detail.php?proId=683&secId=239

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“