Elektromagneticky ovládaná západka

Náhrady součástek všeho druhu, informace a dotazy k součástkám

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ajax
Příspěvky: 9
Registrován: 07 led 2013, 01:00

Elektromagneticky ovládaná západka

#1 Příspěvek od ajax »

Zdravim!

Nejsem úplně kovaný v elektrosoučástkách, proto prosím o radu. Sháním něco jako elektromagnetický zámek, nejlpší bude, když se kouknete na obrázek. Dá se sehnat něco takového? Na tvaru nezáleží, havně ta funkčnost.

Díky za rady!
Ajax

EDIT:

Odpovědi na průběžné dotazy:
Rozměry... průměr západky od 1mm do 5-ti, úplný max strop 10mm, pojezd alespoň 10mm, lepší 20, rozměry cívky nejsou až tak důležité. Zdroj nejlépe 9V baterka.

Zatím není nic navrhnuto, sháním informace a můžu výsledný produkt přizpůsobit. Každopádně původní myšlenka byla krabička o objemu asi 2 litry s kontakty na vnějším těle, která by se otevřela po přiložení baterky (uvonila by se západka). Jedná se o zábavný úkol pro hru, instalováno bude venku a nic není zkonstuováno, jsem ve fázi vymýšlení...
Díky všem!
Přílohy
zapadka.png
Hrubý funkční nákres zařízení, které sháním
(20.8 KiB) Staženo 68 x
Naposledy upravil(a) ajax dne 07 led 2013, 13:22, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od forbidden »

Nejsou tam rozměry, ale takových elektromagnetů jsem vytahal pár ze starých laserovek a faxů. V nejhorším to jde i udělat na míru, nic na tom není.

Uživatelský avatar
Honza_dy
Příspěvky: 2172
Registrován: 20 srp 2004, 02:00
Bydliště: Brno-venkov

#3 Příspěvek od Honza_dy »

No a jakou sílu má to zařízení vyvinout na jaké dráze? Jak tvrdý bude zdroj těch 9V? Napadá mě cívka stop ventilu z nějakého dieselagregátu, ale ty jsou minimálně na 12V.

Uživatelský avatar
ajax
Příspěvky: 9
Registrován: 07 led 2013, 01:00

#4 Příspěvek od ajax »

No rozměry... průměr západky od 1mm do 5-ti, úplný max strop 10mm, pojezd alespoň 10mm, lepší 20, rozměry cívky nejsou až tak důležité. Zdroj nejlépe 9V baterka.

Zatím není nic navrhnuto, sháním informace a můžu výsledný produkt přizpůsobit. Každopádně původní myšlenka byla krabička o objemu asi 2 litry s kontakty na vnějším těle, která by se otevřela po přiložení baterky (uvonila by se západka). Jedná se o zábavný úkol pro hru a nic není zkonstuováno, jsem ve fázi vymýšlení...
Díky všem!

Uživatelský avatar
Honza_dy
Příspěvky: 2172
Registrován: 20 srp 2004, 02:00
Bydliště: Brno-venkov

#5 Příspěvek od Honza_dy »

Co zkusit něco na způsob aktuátoru s motorkem? Třeba využít starou CD ROM, mechanismus dvířek nebo pohon optiky. Jsou tam většinou normální motorky na 5V s převodem na lineární pohyb.
Motorek centrálu z auta by taky udělal svou službu.

Uživatelský avatar
ajax
Příspěvky: 9
Registrován: 07 led 2013, 01:00

#6 Příspěvek od ajax »

Nojo, ale to by se mi krabička nezamčela po oddělání baterie, což bych chtěl...

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#7 Příspěvek od p32 »

Po oddělání baterie ?
Normálně bych tam dal elektromagnet s pružinou, takže zamknuté by to bylo furt a baterkou to jen přitažením do cívky otevřeš.

Uživatelský avatar
ajax
Příspěvky: 9
Registrován: 07 led 2013, 01:00

#8 Příspěvek od ajax »

Přesně něco takového hledám, dá se to koupit jako jeden kus? Případně můžete někdo dát tip na něco, z čeho to vyrobit?

Uživatelský avatar
Panda38
Příspěvky: 713
Registrován: 21 lis 2012, 01:00
Bydliště: Most, Praha, Lanžhot
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od Panda38 »

Návrhy:

- použít klasický dveřní zvonek (samozřejmě s vyřazeným přerušovačem). Má dost jemnou mechaniku aby to baterka utáhla. Kladivko slouží jako pojistka víka, tj. z víka je plechová kulisa zapadající mezi 2 jiné plechy s dírou.

- použít transformátor jen s plechy E, k nim se přitahuje kladívko na pružince jako u zvonku

- použít relé např. z telefonní ústředny

- navinout si cívku s dutinkou a železným pohyblivým jádrem vytláčeným pružinkou, podobný takový býval v Merkuru http://www.pompo.cz/data/katalog/Mer/orig/81ME1n2.jpg (plastová trubička s hladkým vnitřkem a přilepenými čely, v ní jezdí železná kulatina, místo pružinky se v nejhorším dá použít kousek molitanu)

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#10 Příspěvek od p32 »

Vyrobíš si to sám. Cívku slepíš z papíru a počet závitů vypočítáš podle napětí a namotáš nebo použiješ něco z obchodu. A kup si velký hřebík a zkrať ho a když budeš v železářství, tak se zeptej na nějaké péro (pružinu). Tedy pokud to bude do 12 V z nějaké baterky.

Uživatelský avatar
ajax
Příspěvky: 9
Registrován: 07 led 2013, 01:00

#11 Příspěvek od ajax »

Takže je to v podstatě jedno kolik závitů a jakého průměru? Pamatuju si, že navrh cívky nebyl uplně jednoduchý, ale dělal jsem to naposledy na střední před 15-ti lety a od té doby jsem mimo obor, takže jako že hodne plavu :) Nějaké rady pro 9V baterku?

Díky moc...

Uživatelský avatar
Panda38
Příspěvky: 713
Registrován: 21 lis 2012, 01:00
Bydliště: Most, Praha, Lanžhot
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od Panda38 »

Třeba, přesný výpočet - rozebrat staré trafo, vzít vrtačku se špulkou a přetáčet až toho bude tak nějak plno a pak zkusit. ;-) Stejně výsledek dopadne úplně jinak než očekávání, takže bych se přikláněl spíš k pokusu a případné předělávce.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#13 Příspěvek od p32 »

Jedno to není, musíš zkoušet jak radí Panda38. Když tam bude málo závitů - bude to slabé (malé napětí, malá síla proti pružině), když hodně - musíš dát větší napětí. Je to ale věc pokusů, protože to budeš používat jen pro ten moment otevření a stisknutí té pružiny, pak se to vrátí a je to bez napětí, takže se nic neděje.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#14 Příspěvek od BOBOBO »

Problém bude zdvih . Mám zato , že síla běžně padá s mocninou . Obíhalo se to kuželovým tvarem magobvodu a pákovým převodem . Asi před 40 lety v modeláři . Jde zde hlavně o potřebný průběh potřebné síly vzhledem k dráze . Slušný elmag je v B11X , ale je na větší napětí .

Uživatelský avatar
kbulda
Příspěvky: 1487
Registrován: 23 říj 2007, 02:00
Bydliště: u Mělníku

#15 Příspěvek od kbulda »

Nějaké modelářské servo ?

Odpovědět

Zpět na „Součástky“