Vyhláška 50, změna zaměstnavatele

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
pavels
Příspěvky: 150
Registrován: 30 lis 2005, 01:00

Vyhláška 50, změna zaměstnavatele

#1 Příspěvek od pavels »

Zdravím všechny.Chtel bych se poradit.Minuly rok v lednu jsem delal prezkouseni z vyhlasky 50 §7.Pracoval jsem pro tehdejsiho zamestnavatele 8let.na podzim jsem zmenil zamestnavatele,ten po me ted chce kopii osvedceni z vyhlasky 50,ale puvodni zamestnavatel mi rekl,ze mi osvedceni neda,že zkousku platil on.Myslel jsem,ze zkouska se vztahuje na osobu nehlede pro koho jsem zkousku delal.Je nejaky postup jak obejit zamestnavatele?Dekuji za radu

Uživatelský avatar
jirkati
Příspěvky: 1349
Registrován: 21 kvě 2008, 02:00
Bydliště: near Liberec (JO70MT)

#2 Příspěvek od jirkati »

Stačí požádat orgán, který vydal osvědčení, o vydání kopie, resp. nového originálu. Maximálně si naúčtují poplatek za vyhledání v archivu.

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#3 Příspěvek od rezis »

On je v podstatě podle toho co jsem četl pro nového zaměstnavatele neplatná.
Internet - metla lidstva

Jirka
Příspěvky: 2031
Registrován: 01 črc 2005, 02:00
Bydliště: zbídačený kraj
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od Jirka »

Proč by měla být neplatná?
*****

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#5 Příspěvek od Hill »

Jiný zaměstnavatel nemusí paragrafy do sedmičky uznat, zvlášť, jestli jsi přešel z fabriky s ocelovými šponami do fabriky mezi piliny, protože šestka a sedmička se pořád dělají s ohledem na konkrétní pracoviště a konkrétní rizika na nich.
Teprve od kteréhokoli odstavce §8 je povinen ji uznat kterýkoli zaměstnavatel, ovšem má právo ve vlastním zájmu zase trvat na tom, že ti jako zaměstnanci neuzná šestku odjinud. A tu potřebuješ vždy i k vyšším paragrafům proto, abys na jím provozovaném elektrickém zařízení mohl samostatně pracovat. Ostatní paragrafy totiž o samostatné činnosti nehovoří.
To vychází z nešťastné formulace vyhlášky, která vycházela z úplně jiných pracovněprávních podmínek a vázala na tehdejší zákoník práce a další právní předpisy.
Vyšší paragraf až do osmičky včetně tehdy automaticky znamenal, že v něm jsou všechny nižší paragrafy obsažené, pak to právníci napadli, takže dnes to už neznamená.

Uživatelský avatar
pavels
Příspěvky: 150
Registrován: 30 lis 2005, 01:00

#6 Příspěvek od pavels »

Pred tim jsem delal servisniho technika balicich stroju,8let.Ted delam servisniho technika bioplynovych stanic.Zamestnavatel po me chce kopii platného osvedceni,uznava osvedceni od predchoziho zamestnavatele)maji paragraf 6).Kolegove ho maji z predchoziho zamestnani.Me dela puvodni zamestnavatel problemy,protoze jsme se nerozesli v dobrem.Asi bude nejrozumnejsi se spojit s tim u koho jsem delal prezkouseni co on na to.Dekuji za radu

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#7 Příspěvek od Hill »

To je zajímavé, u nás se vystavuje a podepisuje originál dvojmo a jeden z nich dostává každý přezkoušený do ruky i s protokolem o zkoušce.
Druhý originál si zakládá firma, která provedla přezkoušení.
Ale kdokoli si může požádat o třetí originál pro zaměstnavatele, který tím, že by ten výtisk zadržoval, stejně nic nezíská a, i kdyby se s elektrikářem rozešel ve zlém, nevydání papírů mu problémy nepřidělá, protože je jednou už má doma.

Jirka
Příspěvky: 2031
Registrován: 01 črc 2005, 02:00
Bydliště: zbídačený kraj
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od Jirka »

Jeden papír bude běžná praxe. Taky jsem na něj čekal 2 měsíce a ještě jsem musel několikrát na personální, než mi ho dali.
*****

Uživatelský avatar
Killroy
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4147
Registrován: 08 pro 2007, 01:00
Bydliště: Plzeňsko

#9 Příspěvek od Killroy »

Tu kopii dokladu musí zaměstnavatel poskytnout. Je to doklad o získané kvalifikaci, který zrovna tak jako doklad o vzdělání platí i jinde. A jeho platnost je do data na tom osvědčení. Kdo jeho získání zaplatil, není podstatné, ale možná by ale od tebe mohl chtít náhradu těch výdajů.
Do výše §8 je to jak už napsal Hill, ač je to bohužel na hlavu postavené... :breakdance:

Pokud by to bylo něco jako nějaké místní osvědčení v rámci firmy, třeba na broušení příborů v kuchyni :), tak je to samosebou něco jiného. S tím si jinde můžeš akorát, víš co..
Na SZ a maily od uživatelů se žádným přínosem pro toto fórum zásadně neodpovídám a mažu je bez přečtení…

Zirafka
Příspěvky: 819
Registrován: 20 srp 2006, 02:00

#10 Příspěvek od Zirafka »

Při zkoušce z vyhlášky 50 se dělá Zápis o zkoušce, který si uchovává zkoušející a dále pak Osvědčení o zkoušce, kterou dostane zkoušený člověk. Součástí Zápisu je i záznam písemné části zkoušky.

V naší společnosti je praxe taková, že člověk dostane to osvědčení do ruky a může si s sním dělat co uzná za vhodné, u zaměstnavatele se uchovává ten zápis. Pokud přichází někdo od jiného zaměstnavatele, tak nám stačí kopie Osvědčení a ukázání jeho originálu.

V tvém případě bych se obrátila na zkoušejícího aby ti udělal duplikát. Na mne se takto už pár lidí obrátilo a vždy jim bylo vyhověno k plné jejich spokojenosti :-)

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“