Polomrtvá Creative Audigy2 Platinum eX

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
mipall
Příspěvky: 3
Registrován: 30 led 2013, 01:00

Polomrtvá Creative Audigy2 Platinum eX

#1 Příspěvek od mipall »

Zdravím, před časem jsem zjistil, že mi u této zvukovky nefunguje sluchátkový výstup. Při běžném ohledání jsem došel k tomu, že nepůjde o prkotinu typu vytržený konektor z DPS a pod. a navíc jsem odhalil další závady. Rád bych se touto cestou zeptal zde na fóru, nenajde-li se uživatel, který má podobnou zkušenost a třeba dokáže poradit.
Kdo zná tuto zvukovou kartu ví, že se skládá ze samotné karty v PCI slotu PC a externího boxu na kterém jsou všemožné analogové a digitální vstupy a výstupy, MIDI in/out, rozhraní IEEE1394, přijímač dálkového ovládání, optický in/out, regulátor citlivosti mikrofonního vstupu a regulátor hlasitosti. Z toho mi prokazatelně bez problémů funguje D.O., MIDI in/out, vstup Line 2 + Line 3 a regulace hlasitosti a citlivosti mikrofonního vstupu (konektor je společný i pro vstup Line 1). Co nefunguje je sluchátkový výstup - po připojení sluchátek je zvukovka zaregistruje, umlčí reproduktorový výstup, případně dle nastavení přepne na nastavený "sluchátkový profil", ale zvuk žádný. Dále jsem zjistil, že připojím-li signál do vstupu Line 1 (mic), hraje pouze levý kanál, zatím co v pravém kanálu se ozývá jenom praskání. Digitální vstupy/výstupy SPDIF, digital out ani optical in/out nemám zatím možnost vyzkoušet, ale přijde mi podivné, že na optickém výstupu nevidím svítit vysílač.
Po prvním otevření externího boxu jsem ještě zjistil, že 5V stabilizátor je odchlípnutý od desky a tedy nemá řádný kontakt na zem - připájeno, 5V ok. Překvapilo mě ale, že se stabilizátor docela hřeje (naměřeno cca. 90 stupňů celsia). Odběr 250 mA při propojení se zvukovou kartou 380mA, usoudil jsem, že by to mohlo odpovídat, chlazení žádné, jen ploha na DPS. Ještě jsem ESR testerem prozkoušel elektrolity, ale vše se zdá v pořádku. Pro jistotu jsem vyměnil C u 5V stabilizátoru (bylo u něj docela teplo), ale ani on se nejevil vadný. Napětí na všech ostatních integrovaných obvodech a stabilizátorech (2x 3,3V + 1x 9V) v pořádku. A tady jsem skončil. Marně sháním po internetu schéma, informace, ale zatím nic. Poradí někdo jak postupovat dále? Prosím mimo rady zrecyklovat a koupit novou. Zvukovka má sice už pár let za sebou, ale jak jsem se díval, těžko bych dnes hledal adekvátní náhradu. Díky Milan.
Přílohy
P1000992x.jpg
pohled na odkrytovaný box Audigy2 Platinum eX
(288.15 KiB) Staženo 72 x

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#2 Příspěvek od rnbw »

Ako je ten externy box prepojeny s kartou? Ake prevodniky, operaky (a pod.) su tam osadene? Vstupy/vystupy priamo na karte funguju vsetky?

Uživatelský avatar
mipall
Příspěvky: 3
Registrován: 30 led 2013, 01:00

#3 Příspěvek od mipall »

Na kartě v PC jsou pouze výstupy pro reproduktory (3x 3,5mm jack), port IEEE1394 propojený s externím boxem (slouží také pro napájení ext. boxu cca. 14V jestli si to dobře pamatuju) a kabel s 26-ti pinovými konektory pro (digitální) komunikaci karty s boxem. Veškeré vstupy jsou jen na boxu. Jinak linkové vstupy jsou osazeny trojicí dvojitých OZ 33078 a na konci každého linkového vstupu je AD převodník PCM1804. U toho vstupu co mi zlobí jeden kanál je to trochu složitější, je tam těch OZ víc, jeden slouží jako předzesilovač pro mikrofon (pokud je tento vstup takto přepnutý) a navíc je tam i multiplexer 74HC4053D, ten zatím netuším co má za úkol. Naopak sluchátkový výstup je osazen obvody CS8415A (digital audio interface receiver), CS4392 (DAC) a na konci OZ 4556A.

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od Habesan »

Před operákem, za operákem, signál nesmí stát, nebo to nebude hrát...
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#5 Příspěvek od helios »

Jednoduché a výstižné. :potlesk:
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Uživatelský avatar
petr_
Příspěvky: 201
Registrován: 06 pro 2010, 01:00

#6 Příspěvek od petr_ »

Jestli byl odpadlý stabilizátor od země, šlo na výstup plné vstupní napětí. Zkontroluj vše, co je tam napájené za ním.

Uživatelský avatar
mipall
Příspěvky: 3
Registrován: 30 led 2013, 01:00

#7 Příspěvek od mipall »

Tak jsem dnes odnesl počítač k osciloskopu a generátoru a zjistil toto: analogové cesty jsou v pořádku, u vadného vstupu zřejmě z části odešel AD převodník, u sluchátkového výstupu to vypadá na vadnou CS8415 (neodchází z ní hodinový signál, respektive něco z ní odchází, ale v úplně jiném tvaru), optický výstup jsem nezkoušel, ale nesvítí a jelikož je napájený 5V, bude taky po smrti. Díky za poznámku od petr_, tohle jsem tedy netušil (myslel jsem, že bez GND ze stabilizátoru neprojde nic a ono to skutečně vyleze až na vstupní napětí), opravdu to vypadá na příčinu celého problému. Takže vzhledem k tomu, že nevím, jestli by se mi podařilo všechny tyto součástky sehnat (vím kde sehnat PCM1804 a CS4392) a k ceně této nejisté opravy jsem se rozhodl nechat to být a podívat se po bazarech po stejné, funkční kartě.

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“