Arduino čítač / vyhodnocovač nespojitých pulsů

Diskuze a poradna o programátorech a programování různých obvodů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Hafan
Příspěvky: 146
Registrován: 17 lis 2009, 01:00

Arduino čítač / vyhodnocovač nespojitých pulsů

#1 Příspěvek od Hafan »

Ahoj,
snažím se vymyslet způsob, jakým čítat impulzy a zároveň vypočítat hodnoty/zobrazovat z počtu impulzů za určitý čas a to všechno pouze jen Arduinem bez dalších švábů.

Bohužel impulsy jsou nespojité, takže měření frekvence nepřipadá v úvahu. Rozsah četnosti pulsů se pohybují od 1 puls /s až max 1000 pulsů /s.
Představa je taková, že díky nespojitosti budu vyhodnocovat impulsy po 1s, kdy z počtu pulsů za vteřinu budu počítat výsledek, následně reset a znovu.

Problém vidím v tom, jak zajistit aby přesně za daný úsek se vyhodnotil přesný počet impulsů. Jde hlavně o přesnost. Obávám se, že pouhým "čtením" vstupu v cyklu programu bych mohl "prošvihnout" puls. Využívat přerušení mi přijde jako hovadina, protože při vysokém počtu impulsů bude neustále cyklus přerušován a nezajistím zase přesný čas měření.

Možnosti které mě napadly (žádný bez dalšího externího švábu)

1) Externím čítač ze kterého si vyčtu hodnotu kdy budu potřebovat, ale to už je nutnost mít další šváb a to nechci.

2) udělat pouze krátký cyklus programu s "čtením" vstupu pulsů a doplnit o RTC modul a vyřešit to buď tak, že po dosažení určitého počtu pulsů si zjistím, jak dlouhý čas k tomu bylo potřeba a z toho počítat hodnoty (při nízkém počtu pulsů nezajistím přesnost)

3) Nebo opačně pomocí RTC udělat přerušení za určitý čas (1s) a cyklus programu využít jako čítač. Pořád je nutnost mít další modul, v tomto případě RTC.

Nějaký nápad ?

Uživatelský avatar
Hafan
Příspěvky: 146
Registrován: 17 lis 2009, 01:00

#2 Příspěvek od Hafan »

Jo a ještě mě napadlo lze využít přerušení Watchdog ? Ale to mi přijde taky jako zoufalost :)

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#3 Příspěvek od Andrea »

No to co popisuješ s měřením za 1s je měření frekvence, o němž ale zároveň tvrdíš, že nepřipadá v úvahu. Impulsy jsou nespojité už tak nějak z principu, ne? Kdyby byly spojité, nebyly by to impulsy, ale trvalá úroveň. :?:

Nevím, co máš v tom Arduinu, ale většina AVR má vstupy Tn, které se dají zavést do čítače a tak se dají čítat externí pulsy. Pak by stačilo, za jednotkový čas přečíst stav čítače a z rozdílu od minula určit počet pulsů.

Uživatelský avatar
Hafan
Příspěvky: 146
Registrován: 17 lis 2009, 01:00

#4 Příspěvek od Hafan »

Nespojitý myslím tím, že frekvence není stálá, skokově se mění.

Tn vstup ? Mám Arduino UNO, Mega a Nano

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#5 Příspěvek od Andrea »

Za n si dosaď číslo čítače. A neptala jsem se, co máš za Arduino, ale co v něm máš za procesor.

Uživatelský avatar
frpr666
Příspěvky: 1051
Registrován: 28 pro 2009, 01:00

#6 Příspěvek od frpr666 »

Přesně tak, jak se psalo výše.
Jestli jsem to pochopil správně. Stačí využít v Arduino dva čítače/časovače. Jeden volně běžící s periodou 1s. Druhý s External clock source on Tn pin.
Pak stačí např. v přerušení 1s vyčíat ten č.2. Č.2 by se ani nemusel nulovat, počet pulzů by se dopočítal něco jako:
{
new_value = TCNT1;
n=(new_value-old_value);
old_value=new_value;
}

Uživatelský avatar
renda15
Příspěvky: 624
Registrován: 05 lis 2005, 01:00
Bydliště: Liberec

#7 Příspěvek od renda15 »

Zkrátka klasický měřič záření s GM trubicí nebo se pletu ?

Uživatelský avatar
AB1
Příspěvky: 312
Registrován: 23 lis 2009, 01:00

#8 Příspěvek od AB1 »

Bohužel impulsy jsou nespojité, takže měření frekvence nepřipadá v úvahu. Rozsah četnosti pulsů se pohybují od 1 puls /s až max 1000 pulsů /s.
Procedura pro měření počtu impulsů za vteřinu a pro měření frekvence je stejná.

Odpovědět

Zpět na „Programování PIC, ATMEL, EEPROM a dalších obvodů“