Lednička Samsung-Calex Symphony 31

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Hifista
Příspěvky: 745
Registrován: 15 kvě 2005, 02:00
Bydliště: U Ostravy

Lednička Samsung-Calex Symphony 31

#1 Příspěvek od Hifista »

U této kombinace lednička-mraznička s jedním kompresorem došlo nějakým způsobem ke změně poměrů teplot. Lednička nyní chladí více, mražák méně či spíše zcela málo. Není mi úplně jasný systém jakým se dociluje poměr teplot v obou částech, ale thermostat je jeden v ledničce a má vliv i na teplotu mrazničky. Mám pocit, že chladící okruh je jeden společný a nižší teploty v mrazničce je docíleno jen větší chladící plochou a jinak je mraznička bez další regulace.
Má tedy někdo nějakou zkušenost s obdobnou závadou, anebo by mohl popsat jak taková "strojovna" funguje?

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#2 Příspěvek od MetalGod »

Máš pravdu. Má to 1 chladící okruh a princip funkce spočívá ve změně tlaku v určitých částech, která způsobuje vypařování chlad. kapaliny ve výparníku (chlazení) a opětovné kondenzaci, při níž vzniká teplo.
Tu ledničku neznám, ale zkus ji na pár hodinek vypnutou a otevřenou (hlavně to z toho všechen obsah vyndej :hockey: ), aby se rozmrazila, protože se mi zdá, že je v tom mrazáku ten "chladící element" jaksi zaledněn. Nic víc s tím stejně udělat doma nejde, protože to nevypadá jako závada elektroinstalace.
Naposledy upravil(a) MetalGod dne 04 čer 2006, 18:17, celkem upraveno 1 x.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#3 Příspěvek od Sendyx »

Podle toho, co o těchto strojích říkal známý, který se v tom hrabe, občas dochází k přicpání nějaké části výparníku nebo rozvodů, čímž se ty poměry změní. Pokud to není zaledováno, nic s tím neuděláš.

Uživatelský avatar
Hifista
Příspěvky: 745
Registrován: 15 kvě 2005, 02:00
Bydliště: U Ostravy

#4 Příspěvek od Hifista »

Úvahy o zaledování jsou "pasé", jelikož mraznička zajímavě přechází i do plusových teplot a při tom se samozřejmě odlední. Kompresor zapíná a vypíná jako v době, kdy se závada neprojevovala. Zatím jsem do mražáku položil teploměr a při jeho občasné kontrole jsem zjistil kolísání teploty od +3 do -16 stupňů. Zítra snad budu mít čas na podrobnější zkoumání, takže pak se mi možná podaří vysledovat na čem kolísání teploty závisí.

Uživatelský avatar
Hifista
Příspěvky: 745
Registrován: 15 kvě 2005, 02:00
Bydliště: U Ostravy

#5 Příspěvek od Hifista »

Tak ještě poslední příspěvek: během dalších dvou dnů chlazení začalo slábnout i když kompresor běžel téměř stále, takže jsem usoudil, že vzhledem k předchozí dvanáctileté bezporuchové službě nastal čas výměny. Lednička byla nahrazena někde v tomto fóru zatracovaným typem Ardo, takže čas ukáže, zda-li tento model bude mít obdobnou výdrž jako Samsung - Calex.

Uživatelský avatar
Kocur
Příspěvky: 343
Registrován: 27 bře 2005, 01:00
Bydliště: Loštice

#6 Příspěvek od Kocur »

Hlavně né už jednokompresorovou!!!To už jsem se taky spálil.

Uživatelský avatar
Hifista
Příspěvky: 745
Registrován: 15 kvě 2005, 02:00
Bydliště: U Ostravy

#7 Příspěvek od Hifista »

Takže po zakoupení nové ledničky Ardo jsem se sehnul ke kompresoru a ejhle-je na něm výrobní štítek s firmou Electrolux. Ach ta globalizace.

Uživatelský avatar
MB84
Příspěvky: 6
Registrován: 20 bře 2005, 01:00
Bydliště: Utrecht - Holandsko

Chladivo

#8 Příspěvek od MB84 »

Jen ti uniklo nekde trochu chladiva z chladiciho okruhu! Nebo se ti pricpal filtrdehydrator zda jim byla bedna vybavena

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“