Nouzové osvětlení

Vše, co se týká osvětlení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
niko231
Příspěvky: 412
Registrován: 14 čer 2005, 02:00

Nouzové osvětlení

#1 Příspěvek od niko231 »

Mám na stole světlo nouzového osvětlení Berghelli a nemůžu jej donutit kmitat a svítit. Vykreslil jsem schéma, měřen tranzistor ZTX , jeví se O.K, zářivka nemá přerušená žhavení, tlumivka vede, kondenzátory 3n3 a 100n změřeny. Cvičně jsem zkratoval BC327, odpojil BC337, aby neovlivňoval zapojení, akumulátor nabit. Při zapnutí je odebírán z aku proud cca 0,5A, ale měnič se nerozkmitá. Kde hledat závadu?
Přílohy
F_NOUZ_DSCF0346.pdf
(261.56 KiB) Staženo 356 x

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#2 Příspěvek od procesor »

prepoj kontakt (vľavo dole).

-Prerušená tlmivka, alebo plošný spoj...studeňák v oktuhu" sekundár Trafka, žhavenie1, TL, C, žhavenie2, báza ZTX.....premerať ohmetrom. Všetko musí viesť okrem C.
-Vypoj trafko a odmeraj či nie je skrat medzi primárnym a sekundárnym vinutím.
-Pozri na diódu pri tranzistore ZTX....môže byť prerazená.

Uživatelský avatar
MartasBrno
Příspěvky: 127
Registrován: 25 lis 2007, 01:00
Bydliště: Brno

#3 Příspěvek od MartasBrno »

S dovolením zrecykluji tohle kratičké téma.

Mám na stole nouzové svítidlo Panlux Pluto FPS-6053-C, které bylo jako bazarovka - ale nové, nepoužité. Má vadu. Málo svítí. 8-) Kromě toho taky při nabíjení hřeje a zářivka má blbou barvu a mizernou účinnost. baterku to vymlátí do nuly, ŽAVES. Jednoduchý závěr je vrátit to, teda projet stokorunu, abych dostal stokorunu zpátky. :D

No takže se bavím - rozdělal jsem to, nabíječ je nějaký tupý měnič s regulací nabíjecíh oproudu dvěma seriovými šunty - jeden se zkracuje tranzistorem podle TL431. Dá baj voko 50mA proudu, cca 6,3V.

No, dál je miniaturní AKU 2xNiCd AA 700mAh.

Nakonec je měnič ala multivibrátor se symetrickým primárem výstupního trafka v kolektorech s kladnou Z.V. do bází přes pomocné vinutí. Kmitá na 35kHz a do 6W zářivky bere cca. 0.5A. Sekundární napětí je pouze přes VN keramiku 270pF připojeno k zářivce.

Kolik článků NiCd tam můžu strčit? Nabíjet je to bude proudem. Svítit to bude víc.

Jak zvýšit výkon při daném napětí? Upravit tu výstupní seriovou kapacitu do zářivky? Je to omezení proudu, nebo něco víc?

Vyhodit to umí každej. Třeba se to taky naučím. :wink:

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od ZdenekHQ »

Přesunuto
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Odpovědět

Zpět na „Osvětlovací technika“