Zalman ZM600-HP - predrazeny smejd

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

Zalman ZM600-HP - predrazeny smejd

#1 Příspěvek od rnbw »

Dostal sa mi do ruk 600W zdroj Zalman ZM600-HP - urcite drahy 600W zdroj.

Na primari nafuknuty elyt bez kapacity CapXon 390uF/420V, CapXon 100uF/25V, spaleny odpor k FSDM0265R, na vystupe 5V nafuknuty 2200uF/6,3V (tiez CapXon). Dufam, ze nie je spalene aj riadenie PFC.

Takze predrazeny smejd, "kvalita" ako najlacnejsie smejdy.

Uživatelský avatar
Davidus
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2439
Registrován: 01 čer 2005, 02:00

#2 Příspěvek od Davidus »

zajímavé, na primáru jsem nikdy nafouklý elyt neviděl, jen "uhninohy" (elyty s uvnitř uhnitou nohou) :lol:

Uživatelský avatar
czatlantis
Příspěvky: 1012
Registrován: 10 čer 2009, 02:00

#3 Příspěvek od czatlantis »

Pokud se to uvnitř vaří hezky v teplíčku, tak se nafoukne i elyt co není nikam zapojenej :-D Ale je pravda, že primárních 400V elytů moc nafouknutých nebývá

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#4 Příspěvek od rnbw »

Ano, byva ich malo nafuknutych. Nejake som videl nafuknute aj v starsich zdrojoch DTK (Macron Power) - a tie zdroje tak normalne bezali, mozno aj niekolko rokov.

Tento je uplne preruseny, ESR nemeratelne. Najlepsie je, ze je to uplne atypicka kapacita aj napatie. Nasiel som v nejakom vraku serveroveho zdroja 270uF/450V, tak ho tam na skusku dam. Dufam, ze PFC dava menej ako 400V, potom tam presne vojde 330uF/400V.

Ale musim najprv kupit FSDM0265R, je to skratovane GND-DRAIN-VCC.

Uživatelský avatar
czatlantis
Příspěvky: 1012
Registrován: 10 čer 2009, 02:00

#5 Příspěvek od czatlantis »

Není ta kapacita naprosto šumák? Tím spíš když to má aktivní PFC, tak snad ani není potřeba velkej kondík ve srovnání s klasickým můstkem, kde kondík musel držet "od kopečku ke kopečku" - teď s tím aktivním je jen na srovnání špiček od PFC a pak na překlenutí míst, když zrovna napětí "projíždí" nulou - jinak to tam to PFC hned nakrmí 400V. Je to tak zhruba tak ne? Hlavně se tam ten kondík musí vejít fyzicky.

Ale teda že Zalman používá takový hnusy jako CapXon? Fuj, To seasonic má hezky Nippony (i v těch obyč verzích bez příslušenství v nebarevné-stříbrné, základní case) a myslím že to není zase tak odlišná třída (možná i nižší?)

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#6 Příspěvek od Atlan »

CapXon to su teda asi ku..tka na objednavku, dnes som menil 2* 1000uF 10V v zdroji LCD monitoru, (koli zdroju rozobrat cely monitor, projektanti su idioti)

Uživatelský avatar
czatlantis
Příspěvky: 1012
Registrován: 10 čer 2009, 02:00

#7 Příspěvek od czatlantis »

Já myslím že ty CapXony nejsou zase až tak zlý. Používá je Linksys do routerů atd a viděl jsem je ještě ve spoustě jiných zařízení. Na druhou stranu do routeru za skoro 3 000kč by mohli dát nějaký pořádný...no ale Linksys už je vlastně jen drahý jméno....

Teď jsem měl prokrastinační chvilku, tak jsem preventivně měnil kondenzátory v routeru, switchi a GSM a VoIP bráně. Ten VoIP jede v teple (půda) + sám celkem topí už nějaký 3roky a CapXony jsou OK...no dal jsem tam všude Nippon pro jistotu. Pak to chcípne v nejnevhodnější dobu a co já to budu narychlo měnit...
Na druhou stranu tu mám jeden zdroj s nafouknutým Nipponem(no nafouknutým...on tak napůl odstartoval z desky :-D) :roll: Ale musí se uznat, že ten zdroj asi nebyl úplně v nejlepších podmínkách, protože je tam teplem úplně rozpadená smršťovačka a na kondenzátoru vedle slezl kus fólie na něm - asi teplem :lol: a i okolo je vidět že je to hodně tepelně namáhaný. Je to zdroj z 19" rack 10mbit HUBu 8O takže starý je to požehnaně (na součástkách je rok 1996), ale divný že se nafouknul ten Nipppon, 10V/2200uF, KME :?
Přílohy
P1320439_resize.jpg
Nippon
(71.02 KiB) Staženo 63 x

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#8 Příspěvek od rnbw »

Po tolkych rokoch a pri vysokej teplote odchadzaju uz vsetky elyty. Napriklad elyty ELNA v starych zariadeniach vytekaju zospodu a to svinstvo rozoziera plosak.

Uživatelský avatar
czatlantis
Příspěvky: 1012
Registrován: 10 čer 2009, 02:00

#9 Příspěvek od czatlantis »

Jo to asi jo, ale okolo ty elyty nejsou bouchlý (ale zdravě moc nevypadají) - možná tady ten to schytal kvůli své velikosti, kdy už neudržel tlak elektrolytu při (asi) obrovské teplotě ve srovnání s ostatníma menšíma. Sranda je že jsem do něj zkusil kápnout trochu vody a přes noc jej nechal a teď měl zase cca jmenovitou kapacitu :lol:

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#10 Příspěvek od rnbw »

Tak uz mam suciastky - vymenil som FSDM0265R, R44 (povodna hodnota neznama - dal som 1R) a Z42 (10V), C41, C55 a samozrejme C10.

Dal som tam na skusku ten 270uF/450V a budem ho tam musiet nechat. Zdroj sa rozbehol, PFC funguje (cez 150W ziarovku - svieti naplno 5-6 sekund - az sa elyt postupne nabije na 410V, potom ziarovka zhasne a na elyte je 400V).

Uživatelský avatar
sis2
Příspěvky: 1155
Registrován: 07 říj 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#11 Příspěvek od sis2 »

Mám zkušenost se 400W nebo 450W PC zdroji s PFC, které se používají v DVR. Častá závada v PFC na vstupu - nafouklý elektrolyt 270 nebo 330 µF/420V, někdy i úplně spálený smalt vinutí na PFC-toroidu ... a vadný řídící obvod 4800 nebo 6800. Na tom elektrolytu je cca 380V a asi je dost impulsně namáhaný. Když není dostatečně chlazený, tak zdroj dlouho nevydrží.

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“