Přehřívání zesilovače, přepálená cesta na tišťáku

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kybrex
Příspěvky: 276
Registrován: 26 črc 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

Přehřívání zesilovače, přepálená cesta na tišťáku

#1 Příspěvek od kybrex »

Zdravím,

mám doma zesilovač, který nějaký kutil přede mnou při demontáži z auta zřejmě poškodil. Podle mého laického oka si myslím, že si škrtnul 12V z baterky o kostru a pěkně ten zesilovač nažhavil. Používám ho pro buzení subwooferu doma v pokoji (mám k němu 12V externí zdroj), ale zjistil jsem, že při delším provozu se brutálně přehřeje (nelze na něm udržet ruka) a přitom je chlazen dobře. Má masivní kryt s žebrováním a nachází se v průvanu. Chvíli hraje, je studenej a pak se zahřeje, že se rozsvítí LEDka, která signalizuje přehřátí a zesilovač přestane hrát (naštěstí, aby se mi nevypařil =) ). Rozebral jsem ho a pohledem jsem zkontroloval plošňák a našel jsem jeden spálený odpůrek a na vnitřní straně krytu zřetelnou stopu po sazích a pak úplně na druhé straně zesilovače odlepenou cestu a přepálenou, která vedla od uzemňovacího kablíku po plošňáku nějak pod to toroidní jádro.

Pokusil jsem se to nafotit, ale mám tu k dispozici jen kompakt a i s makrem to šlo mizerně, ale snad to bude vidět. Důležitá místa jsem vyznačil.

Ohledně kontrolních měření bohužel nemám doma osciloskop, ale jen multimetr. Napadá vás, proč by se mohl přehřívat a co bych mohl případně přeměřit, abych odhalil závadu? Nebo je to jen tím, že je přerušená ta zem a přepálený odpor?

Bohužel jsem nerozluštil na spáleném pouzdře hodnotu toho odpůrku :-/

Nic moc jsem o tom zesilovači nevygooglil :-/ je tam napsáno jen DS 9504 800W (to bude asi zase vtip a ne RMS O:-) ).

Předem děkuji za rady. :)
Přílohy
DSCN1966.JPG
(177.51 KiB) Staženo 137 x
DSCN1958.JPG
(211.14 KiB) Staženo 103 x
DSCN1957.JPG
(204.1 KiB) Staženo 138 x
DSCN1956.JPG
(156.81 KiB) Staženo 122 x
DSCN1954.JPG
(134.24 KiB) Staženo 137 x

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#2 Příspěvek od BOBOBO »

Pokud bych ho měl doma a chtěl mú věnovat čas bez schematu , tak bych nejdříveprolezl ty spoje a zjistil , zda na nich není někde zkrat . Pokud bych ho našel , ještě bych nejásal . Potom bych změřil napnap konců , odpojil je a zapojil na labzdroj a zjistil odběr naprázdno . Zkusil i se signálem a pokud je vše OK , potom hr na zdroj . jinak si myslím , že tyto placky se hřejí řádně , zvláště při zatížení . Odhadl bych , že 40% příkonu se změní v teplo .

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#3 Příspěvek od bu2520 »

jak říká BOBOBO změřit klidový proud a pro jistotu ho změřit i při vypnutém remotu , potom sundat konce a bez chladičů zapnout na zdroj s omezením kliďák by neměl být větší než 1A a osahat zdrojové fety často se jim zhoršují parametry , potom změřit napětí mezi napájecím gnd a signálovým gnd budeli tam 12V je chyba ve zdroji ale to už bych moc popisoval know how :-)

Uživatelský avatar
Mourek
Příspěvky: 1285
Registrován: 17 zář 2005, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od Mourek »

Pokud to chvili hraje tak čumínm do věštecký koule, bohužel koule moc šumí, a tuším že se to rozkmitává někde hodně vysoko. Já bych si tipnul že se přepálila zem a ted to dělá divy. Jeden mrk na osciloskop asi poví dost. A neprovozuj to v tomhle stavu . Samozřejmě měření klidových proudů je základ

Uživatelský avatar
kybrex
Příspěvky: 276
Registrován: 26 črc 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od kybrex »

Tak jsem se konečně dokopal k tomu něco s tím zesilovačem udělat. Osciloskop nemám, ale pro začtátek jsem zkusil připájet pořádně tu zem, co se odloupnula od tišťáku, pak jsem vyměnil ty spálený odpůrky na vstupu.

Klidovej proud jsem čekal mnohem větší, ale podle multimetru tam teče v můstku do subwooferu, když je na signálu klid a input level je na minimu 1,6mA.

Mezi venkovní kryt (chladič) a vnitřní kovový blok, na kterém jsou přilepené koncáky, jsem natřel tenoučkou vrstvou stříbrné pasty místo tý sračky žvejkavý, která tam byla (jen pro pocit), dal jsem si akorát bacha, abych s tím něco nezaprasil, protože to je vodivý. Momentálně už asi 30 minut pohybuju sousedům (možná i přes ulici) skleničkama ve skříních) a zatím to hraje a je to studený - (hlasitost skoro na minimu a jede to jako předtím jen 2 kanály v můstku pro subwoofer) hlasitost je nízká, s těma skleničkama si dělám legraci. :) Ještě to nechám chvíli běžet a snad to bude ok.

Díky za rady :)

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#6 Příspěvek od mi-ro »

Mě by pro začátek zajímal ten"12V" napájecí zdroj. Co je to za dílo?
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
Pikofarad
Příspěvky: 1218
Registrován: 02 pro 2007, 01:00
Bydliště: 742 58

#7 Příspěvek od Pikofarad »

kybrex píše: Klidovej proud jsem čekal mnohem větší, ale podle multimetru tam teče v můstku do subwooferu, když je na signálu klid a input level je na minimu 1,6mA.
To bude nějaký prototyp z 23.století.Běžně autozesík s měničem a výkonem kolem 100W na kanál bere bez buzení 0,4 až 0,6A.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#8 Příspěvek od Hill »

On taky neměřil klidový odběr koncáků, ale stejnosměrný proud reproduktorem vyvolaný nesymetrií napětí na výstupech. Čili hodnota sice slušná, ale jako odpověď na položenou otázku zcela mimo mísu.

Uživatelský avatar
Pikofarad
Příspěvky: 1218
Registrován: 02 pro 2007, 01:00
Bydliště: 742 58

#9 Příspěvek od Pikofarad »

Závady v těchto zesilovačích jsou z 99% zdrojem,nebo odpáleným koncem.Nikdy mne nenapadlo měřit jak číňan navinul trafo,jestli jedna větev má o 100mV víc nebo míň

Uživatelský avatar
kybrex
Příspěvky: 276
Registrován: 26 črc 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od kybrex »

Hill: Jo za ten klidovej proud se omlouvám, to mi nedošlo. :)
Rozebírat se mi to teď nechce, když to zatím frčí. Kdyby se to zase projevilo, tak budu muset a změřím. Je na tom napsáno 800W - což bude nějakej haluz numero, ale myslím, že když se to podělí čtyřma, mohlo by to tak odpovídat. Jen můj velice hrubej odhad: Jsou tam dvě 20A pojistky, takže tipuju, že tam poteče ve špičkách těch 10A na každej dvoukanál při nějakém rozumném zatížení, tak jestli má každej kanál 50 - 60W, tak to by se asi dalo přijmout když zvážím, jak to hraje a že váží bez 5kg šasí a ovladačů na odděleným tišťáku cca. 2kg. O:-)

mi-ro: Ten zdroj je původně zdroj pro server. 700W. Reálně, když jsem ho u kamaráda elektrotechnika rozebral (mám z těch zdrojů respekt, ještě nemám tolik zkušeností, tak to radši nikdy nedělám sám - 400V už je moc), tak tam bylo na štítku 50A při 12V, takže 600W na obou 12V větvích. Napájel jsem ten zesilovač tímhle zdrojem doma, když jsem ho zkoušel a chvíli mi tu i hrál se subwooferem k hlavnímu stereu (sloupy Eltax + omnišrotič P250 - žádnej hi-end, ale hrajou pěkně a rozhodně za ty prachy líp než kde jaký 🤐 plastový domácí kino - až na nic moc výhybku a neoddělení ozvučnice střeďáku jsou to pěkný bitelný bedny, ale to je OT.)

Jinak doufám, že závada byla tou ustřelenou zemí, a že už nebude zběsile někde kmitat a hřát až do aktivace tepelný ochrany. Kdyžtak dám vědět a pokusím se to řešit dál. :) Ty spálený odpory byly na vstupu, tak tím to asi nebylo, ty asi shořely už jen, že byly blízko.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#11 Příspěvek od Hill »

Už jsme to řešili ve více vláknech: autorádio s koncáky ve třídě H skutečně má hudební výkon 4x45W (sinus trvale kolem 4x20W) mívá vlastní pojistku 10A, což odpovídá maximálnímu výkonu 25-30W na kanál, ale ono je to poněkud jinak. Ta pojistka v odběrových špičkách totiž nemá čas přehořet a většinu času se ani nezahřeje.
Kdysi jsme zjišťovali průměrný výkon podle odběru autorádia - propojili jsme Metex 3850D v režimu ampérmetru do 20A s počítačem a ukládali naměřené hodnoty. Těch bylo tuším 6 každou sekundu, dvacetivteřinová sekvence se přepsala do Excelu a zprůměrovali jsme to.
Při buzení zesilovače tak, že všechny kanály hrály stejný signál ve stejné úrovni a diagnostický výstup koncáku jen vyjímečně otevřel (při překročení okamžité amplitudy 2% nad limitaci) jsme kdysi zjistili kolem 10-14W na kanál (zhruba stejně předehra Prodané nevěsty jako Metallica), ale také 6-8W na kanál (Abba: Waterloo nebo Mefisto: Gemini return), či 3-5W na kanál (Shadows: Atlantis nebo Nedvědi: Triko) a ještě méně při mluveném slovu (zprávy na ČRo2).

Ta tabulka zřejmě ještě trčí na harddisku v doslouživším notebooku, třeba jednou ta data zachráním, tohle píšu zpaměti a doufám, že si toho pamatuji co nejvíc.

Jinak řečeno: ve špičkách ty konce skutečně dávaly každý těch 45W při 13,2V na napájecích svorkách rádia, zkreslení poslechem nezjistitelné. Při buzení tónem trvajícím déle, než asi 1,5s, už zesilovač limitoval při výkonu 21W (všechny reproduktory 4Ω) na kanál.
Vyšlo z toho, že záleží na "energetické hustotě" signálu, jak bude využívaný maximální výkon zesilovače, aniž by ve špičkách limitoval. A podle toho také vypadá i průměrný odběr zesilovače, takže skutečně lze ve špičkách ze zesilovače dostat 180W, ale to pokrývá náboj v kapacitách, které vlastně odběr přístroje průměrují. Čili není problém to živit přes pojistku, která v tomto případě jistí na maximální příkon 144W (při vytočeném motoru, t.j. při 14,4V, pojistka 10A). Ten vyšší odběr netrvá vcelku 5 sekund, během kterých by pojistka vybavila.

Zesilovače napájené z měniče nemusí pracovat ve třídě H, a také v ní nepracují. Ale napětí na výstupu měniče je podstatně měkčí, než z akumulátoru, takže odběrové špičky opět lze pokrýt z elektrolytů a mezi špičkami si je měnič zase dobije. V podstatě se dá počítat se stejným chováním zesilovače ve vztahu k charakteru zpracovávaného signálu, jako u těch v rádiu, jsou-li skutečně ve třídě H.
Nejde tedy o porušení fyzikálních zákonů, ale o jejich šikovné využití.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“