Krokový motor - vysoké teploty

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
danhill
Příspěvky: 61
Registrován: 23 dub 2013, 02:00

Krokový motor - vysoké teploty

#1 Příspěvek od danhill »

Ahoj,
chci se zeptat,jestli někdo nebudete vědět.
Zapojil jsem krokový motor ze staré jehličkové tiskárny (ten co jezdí s tiskovou hlavou ze strany na stranu) pomocí tohoto regulátoru : http://www.gme.cz/stavebnice-pro-rizeni ... -p760-635/

Všechno funguje bezvadně,motor má ohromnou sílu a splnil má očekávání.

Znepokojuje mne jen jeho teplota. Příjde mi,že se hrozně hřeje i bez zatížení.
Teplota je na hranici udržitelnosti ruky,pak už to vždy raději vypnu.
Je jedno jestli krokuje,či stojí (pod napětím) hřeje pořád a na můj vkus docela jako dost.
Mám pocit,že v té tiskárně tak nehřál,ikdyž makal třeba celý den.A i v klidu tam je jistě pod napětím,protože člověk jen tak s tiskovou hlavou při zapnuté tiskárně nehne - leda až se tiskárna vypne,pak lze snadno hlavou pohybovat tam a zpět.A já tu aretaci také potřebuji,ale nerad bych ho spálil.

Mám podezření,jestli nebudu muset nějak regulovat proudy do motoru.
Nemáte s tím někdo zkušenosti?
Děkuji.

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#2 Příspěvek od Hydrawerk »

Gratuluju k získání unipolárního krokového motorku. To už je dnes vzácnost. Je nutno motorek provozovat při vhodném napětí. Dej sem fotku motorku. Pokud je třeba na 6V a ty do něho pouštíš 24V, tak není divu, že se přehřívá.

Uživatelský avatar
danhill
Příspěvky: 61
Registrován: 23 dub 2013, 02:00

#3 Příspěvek od danhill »

Ok,zítra ho v práci vyfotím.
Napájím ho 12V stejně jako regulátor z PC zdroje,ale zkoušel jsem ho napájet i 5V ze stejného zdroje a to nejel vůbec,ani náznak.
No,dodám ten model a zkusíme zjistit co je zač ...
Děkuji.

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#4 Příspěvek od Hydrawerk »

Je to tohle schéma? Předpokládám, že ano.
Přílohy
Step motor driver gme.png
(25.63 KiB) Staženo 110 x

Uživatelský avatar
danhill
Příspěvky: 61
Registrován: 23 dub 2013, 02:00

#5 Příspěvek od danhill »

Ano ano,to je ono.

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#6 Příspěvek od Hydrawerk »

Zapojil bych oddělěně napájení budiče a motorku, aby se dalo zjistit, při jakém napětí bude motorek fungovat nejlépe. Ten R4 z 12V by možná mohl mít trochu menší hodnotu.
Přílohy
Step motor driver gme02.PNG
(32.07 KiB) Staženo 72 x

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#7 Příspěvek od termit256 »

Tedy nevim jak motory z tiskaren, ale krokace co jsem pouzival ja se napajely proudem, (podobne jako LED). Daval jsem tam treba tyto drivery http://www.ebay.com/itm/CNC-Router-Sing ... 4ac3d5f04b

pro nenarocne pouziti pracuji obstojne - urcite lip nez stavebnice z GM a jsou i levnejsi.
Pokud motor moc hreje, muze dojit k demagnetizaci.

Když stoji da se na tom driveru nastavit mensi proud.

Proud se nastavuje prepinam bocniku, tudíž není problem jeho vymenou nastavit v ramci moznosti jakykoliv. Prepinaji se u tohoto modelu pomoci dost pofidernich prepinacu, doporuji propajet natvrdo.
Naposledy upravil(a) termit256 dne 23 dub 2013, 22:41, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
danhill
Příspěvky: 61
Registrován: 23 dub 2013, 02:00

#8 Příspěvek od danhill »

Dobře,to není problém,zítra vyzkouším a nafotím ... Regulovatelný zdroj mám do 2A,to by mělo bohatě stačit ...

Celý systém chci použít pro zvedaní a snižování hlavy plnící různě velké lahvičky.
Tedy je pro mě důležité mít motorek zafixovaný do dané polohy po celou dobu plnění a to může být i několik minut.A po tu dobu do motorku poteče proud a tedy je potřeba tento proud mít pod kontrolou aby motorek zbytečně nepřetěžoval a zároveň aby ale aby měl dostatečné napětí aby udržel plnící hlavu na své pozici ... Není těžká,ale bez napětí sjede z pozice.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#9 Příspěvek od termit256 »

U toho co jsem nalinkoval vyse se da proud v klidu nastavit na 20, 50, 75, nebo 100% provozního - je to v popisu.

Uživatelský avatar
danhill
Příspěvky: 61
Registrován: 23 dub 2013, 02:00

#10 Příspěvek od danhill »

Jo,vypadá to hezky ... Výchází to cenově zhruba stejně s poštovným,ale to je jedno.Kdyby se nám nepodařilo rozchodit tohle,určitě to objednám a vyzkoušíme.
Je to můj první styk s KM,takže jsem rád,že se to vůbec točí :D ... Ale musíme jít dál,no a zjistit,proč se hřeje ... V první fázi mu ubereme napětí a hodím tady foto a pak se uvidí.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#11 Příspěvek od termit256 »

No, rekl bych ze to hreje proto ze do toho poustis moc proudu :-)

Cenove te vyjde hromadka soucastek+dps z GM na 360,- +tipuju tak 100,- postovne, z ebay 260,- hotovy driver vcetne postovneho tedy ani zhruba stejne.

Uživatelský avatar
danhill
Příspěvky: 61
Registrován: 23 dub 2013, 02:00

#12 Příspěvek od danhill »

Tak já mám GM za barákem,takže proto jsem běžel to řešit tam,ať ten motor aspoň rozjedu :D ... Ale to je fakt jedno,já to koupím,ale nebudu to mít zítra,ani tento týden,že,takže do té doby můžeme laborovat :) ... Nicméně ten proud by stejně mohl jít nějak snížit i na současném GM modulu ne? ... Respektive k němu něco přidat ...

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#13 Příspěvek od Hydrawerk »

No jasně, šlo by to napájet zdrojem konstantního proudu.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#14 Příspěvek od BOBOBO »

Motor můžeš napájet úplně jiným zdrojem než buzení . Chtěl jsem napsat kopie z AR , ale koukám , že někdo již kopíroval do AR . :D

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#15 Příspěvek od termit256 »

Jestli jsem dobre porozumel funkci, tak motor pojede napr. jen jednou za par minut. Pak staci snizit jen ten klidovy proud. Ja v takovych pripadech krmim motory klidne i dvojnasobnym proudem, moment se prislusne zvysi a zahrat se nestihnou.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“