Bezkontaktní infračervený teploměr

Problémy s měřícími přístroji, detektory fyzikálních veličin, detektory kovů a další

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
otakarv
Příspěvky: 3657
Registrován: 30 srp 2008, 02:00
Bydliště: Čierne pri Čadci
Kontaktovat uživatele:

Bezkontaktní infračervený teploměr

#1 Příspěvek od otakarv »

Zdravím všechny přítomné. Zatoužil jsem si pořídit nějaký bezkontaktní infra teploměr pro měření teploty součástek. Na netu jsem našel tento přístroj s docela příznivou cenou i parametry se mi zdají celkem slušné (nemám v tomto směru nijaké zkušenosti, jen co jsem nastudoval).
Vy co máte s těmito přístroji skušenosti, můžete mi k tomu něco napsat?
Děkuji za případné odpovědi.

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#2 Příspěvek od bu2520 »

pořídil jsem něco obdobného před x lety a nakonec jsem byl zklamaný není to měření tak ostré jak by se zdálo, navíc pokud tro nezkalibruješ podle obdobné odrazové plochy tak se údaje dost liší

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#3 Příspěvek od Otkundes »

Pyrometr mám několik let. Záleží, co s tím budete chtít měřit. Nejlépe měří teplotu tmavých matných předmětů. Třeba trubky a průmyslové litinové armatury, opatřené tmavým matným nátěrem, nebo i rezavé, nebo zeď, strop, podlahu, asfalt... Ale jakmile je povrch leský, měří s chybou. Například mosazné fitinky, vodovodní baterie, nebo i plasty. Každý povrch má totiž jinou schopnost teplo vyzařovat (emisivitu). Záleží proto též na tom, pro jakou emisivitu je přístroj z výroby nastaven. Ty jednodušší, obvykle právě na ty trubky a zdivo.
Vepředu je čočka a pod ní malý senzor. Příjem infrapaprsků je kuželovitý, asi jako u rozsvícené baterky. Proto je dobré vědět, že laserový zaměřovač přístroje svou tečkou sice ukáže směr odkud je infračervené záření právě přijímáno, nikoliv však skutečně snímanou a měřenou plochu. Tím může být měření teploty malých předmětů zkresleno. Ale lze to: přiložit přístroj co nejblíže k měřenému předmětu a lesklé světlé povrchy, v místě měření předem natřít (nastříknout) tmavou matnou barvou. Pokud je předmět čistý a suchý, někdy stačí i černá izolačka, nebo černá samolepka.
Měřit s tím teplotu tranzistorů, nebo jiných elnických součástek, mě ještě nenapadlo.

Uživatelský avatar
vrky
Příspěvky: 1738
Registrován: 28 lis 2004, 01:00
Bydliště: pod Black Mount

#4 Příspěvek od vrky »

Mám bezdrátový teploměr od Rayteku. Má proměnou emisivitu. Stejný máme v práci a když jsem na něj narazil na aukru (paní ho dala do kategorie domácích potřeb) tak jsem ho vadražil za 370,-

Uživatelský avatar
otakarv
Příspěvky: 3657
Registrován: 30 srp 2008, 02:00
Bydliště: Čierne pri Čadci
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od otakarv »

Otkundes píše: Měřit s tím teplotu tranzistorů, nebo jiných elnických součástek, mě ještě nenapadlo.
Tak právě na měření teploty těchto součástek si jej chci pořídit.

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#6 Příspěvek od Otkundes »

Obávám se, že tyto součástky jsou příliš malé a při měření budete snímat i jejich okolí, které Vám měření zkreslí. Nehledě na to, že zaměřovací laser Vám bude svítit úplně někam jinam, než budete skutečně měřit. Pro tento účel bych to nedoporučoval.

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#7 Příspěvek od helios »

Ja už dlhšie používam takýto od Conrada. Nebol síce najlacnejší, ale pre moje používanie úplne postačuje.
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#8 Příspěvek od Otkundes »

Tak s tímto bych se nebál měřit teplotu ani u toho tranzistoru. Jen si dát při měření pozor, přístroj má kovový povrch. Jaké s tím máte zkušenosti (krom spokojenosti)?

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#9 Příspěvek od helios »

Platí tu už predtým povedané, na lesklom puzdre tranzistoru nezmeria teplotu tak presne, ale dá sa to obísť napr. tak, že povrch tranzistorov rady KF KFY počmáram povrch čiernou fixou. Vtedy chyba merania nepresiahne 5°C. Na väčších výkoňákoch dávam teplomer tesne nad súčiastku (aj tak používam oddeľovací trafák). Nie je to absolútne presné meranie, ale na zistenie, či má súčiastka 50 alebo 80°C to plne postačuje. Na hliníkových chladičoch s matným povrchom sa meria omnoho lepšie, aj keď nie je čiernený.
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od AmarokCZ »

otakarv: hodně podobný jako ten z prvního odkazu mám a nevidím důvod proč kupovat jiný/lepší/dražší. Jeho nevýhody jsou stejné jako u každého jiného pyrometru. Měl jsem půjčený i Fluke 572 a i přes jeho podstatně vyšší cenu jsem nezaznamenal, že by byl v něčem znatelně lepší. Jedinou výjimkou byl užší měřící kužel, takže se dalo měřit z podstatně vyšší vzdálenosti bez zkreslení teploty okolím.
Teplotu součástek s tím svým běžně měřím (na to jsem ho taky primárně kupoval) a problém není, ale měřit třeba teplotu odporu velikosti 0207 samozřejmě moc nejde. Na keramické odpory, TO220, DIP8 a podobné to naprosto dostačuje. A kdyby ti náhodou někdo vnucoval, že je dobré mít pyrometr s nastavitelnou emisivitou, tak věř tomu, že se na tobě především snaží vydělat. :wink:
http://www.zvodovodu.cz/ | Pokud neodpovídám na téma a chce něco vědět, pište SZ!

Uživatelský avatar
otakarv
Příspěvky: 3657
Registrován: 30 srp 2008, 02:00
Bydliště: Čierne pri Čadci
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od otakarv »

AmarokCZ, velmi jsi mně potěšil svými zkušenostmi. Samosebou beru i v úvahu zkušenosti vás všech, neboť každý má svým způsobem pravdu. Já nechci investovat zbytečně moc velké peníze do drahého přístroje. Doteď jsem měřil teplotu drátovým teplotním čidlem s METEX-em.
Díval jsem se i na ebay, ale zajedno nemám paypal a myslím si že takto to bude daleko jednoduchší.
Jinak nyní jsem náhodně kliknul na ebay a ukázal se mi tento přístroj a jak tak koukám, tak i s dopravou by to vyšlo na nějakých 260Kč jestli se nemýlím (nemám v tom dosti jasno ani jsem nikdy odtamtud neobjednával).

Uživatelský avatar
ohryzek36
Příspěvky: 2369
Registrován: 24 pro 2008, 01:00
Bydliště: Zlínsko

#12 Příspěvek od ohryzek36 »

Já mám zkušenosti jenom s jedním IR teploměrem a moc to nedoporučuju - už jsem se několikrát spálil (doslova) a na přesnější měření (občas měřím odezvu regulátoru s NTC čidlem) je o dost lepší měřící přístroj s drátovým čidlem - s tímto to jde o dost líp (vařící voda má 99,9°C, dokonce jsem si s tím jednou změřil horečku), ale moc nechápu, co na něm stojí ty 2000Kč - je to prakticky katalogové zapojení ICL7106 - kdyby bylo potřeba schéma tak mám... :D

Odpovědět

Zpět na „Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin“