Parametr chladiče

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Kuramora
Příspěvky: 10
Registrován: 17 lis 2012, 01:00

Parametr chladiče

#1 Příspěvek od Kuramora »

Zdravím, navrhuju chladič na stabilizátor 7805 a chtěl bych se zeptat, jak z hodnoty chladiče v K/W dostanu hodnotu v °C/W ? Většina hodnot u chladičů je právě v K/W. Díky moc

Uživatelský avatar
Kuramora
Příspěvky: 10
Registrován: 17 lis 2012, 01:00

#2 Příspěvek od Kuramora »

ještě bych pro úplnost doplnil, že tou hodnotou chladiče myslím tepelný odpor

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#3 Příspěvek od ok1hga »


Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#4 Příspěvek od Bernard »

Ta hodnota °x/W neznamená jaká je teplota na watt, ale jaké je oteplení na watt. Jde tedy o rozdíl teplot, ne o absolutní teplotu. Takže: je to jedno, Kelvin nebo Celsius.

Uživatelský avatar
Kuramora
Příspěvky: 10
Registrován: 17 lis 2012, 01:00

#5 Příspěvek od Kuramora »

díky moc, prostudoval jsem to, tak už jsem celkem v obraze... ještě mi ale neni jasný, jestli bude vůbec potřeba chladit stabilizátor. Mám stabilizátor 7805 v pouzdře TO-220 , vstupní napětí je 12 V výstupní napětí je 5 V a odběr přibližně 400 mA. Mám k němu připevňovat chladič? Díky moc

Uživatelský avatar
Kvicala_r
Příspěvky: 3221
Registrován: 19 led 2005, 01:00
Bydliště: Haná / N.J.

#6 Příspěvek od Kvicala_r »

Výkonová ztráta skoro 3W. I když použiješ ten nejmenší chladič s 22K/W tak oteplení bude cca 60C. Tzn při pokojové teplotě 25 máš hned 85C. Určitě bych s ohledem na spolehlivost a životnost nějaké to křídlo dal. Záleží kde ten stabik bude umístěný, jestli poběží trvale/přerušovaně atd. Pokud by měl běžet trvale, tak bych popřemýšlel o nějakém jednoduchém DC/DC. třeba MAX/většina výrobců umí do 1A bez externího spínací prvku v triviálním zapojení.

Odpovědět

Zpět na „Teorie“