Demagnetování soustruhu

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

Demagnetování soustruhu

#1 Příspěvek od rezis »

Zdravím všechny.
Podařilo se mi do soustruhu upnout kus železa který byl zmagnetován. než jsme na to přišel mám v celku velký problém - par nožů, vrtáků a i soustruh částečně přitahuje kovy. Čím demagnetovat? Nějaký na 100% zaručený postup než se mi podaří rozšířit nákazu ještě dál?
Děkuji
Internet - metla lidstva

Uživatelský avatar
Davidus
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2439
Registrován: 01 čer 2005, 02:00

#2 Příspěvek od Davidus »

použij silné střídavé magnetické pole které budeš postupně vzdalovat, vyhoví k tomu například primární cívka z trafa z mikrovlnky a podobně

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#3 Příspěvek od Otkundes »

Nože a drobnější díly by možná šly odmagnetovat pistolovou trafopájkou. Místo pájecí smyčky, připojit cívku z několika závitů měděného drátu, o průřezu nejméně 2,5 mm2. Pájku zapnout a pomalu cívkou prostrčit zmagnetizovaný předmět. Po oddálení předmětu od cívky, pájku vypnout a nechat zchladit. Rozměry cívky a počty závitů si stanovíte zkusmo.
Místo trafopájky by možná šlo použít i svařovací trafo (střídavý proud). Pak by ta cívka mohla být podstatně mohutnější...
Celý soustruh, to nevím.

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#4 Příspěvek od monterjirka »

Na menší věci stačí např. i cívka s "polovinou" jádra ze stykače... (bez pohyblivé části magnetického obvodu)

Uživatelský avatar
yakl
Příspěvky: 436
Registrován: 14 dub 2005, 02:00

#5 Příspěvek od yakl »

Ja som ešte nevyhodil svoju externú demagnetizačnú cievku, ktorú som nosil na opravy. U nás si robievali stojany ma televízor z banských vrtákov, ktoré pozvárali na dĺžku podľa výšky miestnosti. Ale tá oceľ mala širokú hysteréznu krivku a robievala fľaky na farebnej obrazovke. Občas ju bolo treba odmagnetovať.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#6 Příspěvek od Celeron »

Mě by docela zajímalo něco podobnýho, jak se můžou zmagnetizovat při vrtání nerezu vrtáky. Čím jsou míň ostrý, tím dřív...
Jirka

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#7 Příspěvek od bu2520 »

existuje magnetická i nemagnetická nerez.

petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

#8 Příspěvek od petrfilipi »

Já mám sadu "hvězdičkových imbusů" ("Wera 967 SPKL/7 BO Magnet"), a to včetně (de)magnetizačního magnetu. Na držáku je + (tady magnetuji nástroje) a - (tady demagnetuji). Funguje to dokonale, ale mám to jen do průměru asi 10 mm.

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#9 Příspěvek od konosuke »

Zahřátím železa (oceli) na Curie teplotu 768°C materiál pozbývá magnetických vlastnosti - stává se z ferromagnetiku paramagnetický. Jenomže v tomto případě raději vnější magnetické pole jak již popsáno v příspěvku výše. Pro malé součástky vyhoví mazací tlumivka na ošetření páskové dráhy magnetofonu a ocelových nástrojů (viz odkaz dole) případně upravený trasformátor s otevřeným jádrem, daleko zapnout, krouživě přiblížit, oddálit a ve větší vzdálenosti zase vypnout.
http://www.vintageaudio.cz/prodej/kotou ... gnetizery/
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
sis2
Příspěvky: 1155
Registrován: 07 říj 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#10 Příspěvek od sis2 »

Vyzkoušel bych demagnetizaci pomocí cívky, napájené ze střídavého svařovacího trafa. Rozměry cívky závisí od velikosti demagnetizovaného zařízení (soustruhu) - případně jdou-li některé části demontovat, může se demagnetizovat po částech.
Cívka se dá udělat z kusu Cu kabelu 4x4 nebo 4x2,5 mm2 - kabel se stočí do kruhu a jednotlivé žíly sériově propojí. Tím silnějším se dá omezenou dobu (desítky vteřin) prohánět 30 - 50A, tím slabším polovina. To by na odmagnetování mohlo stačit. Samozřejmě hlídat oteplení cívky - dělat přestávky.
Postup, jak už bylo uvedeno - zapnout proud do cívky stranou - mimo zařízení, pak odmagnetovávanou věc dostat do středu cívky, kde je střídavé pole nejsilnější a pak se, při stále zapnutém proudu, pomalu vzdalovat... a proud vypnout až když bude předmět od cívky dostatečně daleko.
Pokud jednou nestačí, dá se postup opakovat při opačné orienatci předmětu nebo cívky. Stejně, jen s menší cívkou i proudem, se dají odmagnetovat vrtáky nebo soustružnické nože.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“