Radioaktivní zářiče

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Zirafka
Příspěvky: 819
Registrován: 20 srp 2006, 02:00

Radioaktivní zářiče

#1 Příspěvek od Zirafka »

Když jsem tak koukala k Danykovi, ale i jinam, tak si říkám, dají se vůbec legálně získat radioaktivní zářiče pro pokusy s GM trubicemi a podobně?

Nebo je to různá partyzánština na Aukru a podobně?

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od forbidden »

Uraninit se dá sehnat určitě legálně, sám jsem ho na Aukru koupil. Různý "radioaktivní" předměty denní potřeby určitě taky.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#3 Příspěvek od Artaban001 »

Punčošky k plynovým lampám jsou prý taky slabě "svítící", a americium vybereš z požárních hlásičů.. Ty starý komunistický prý měly v sobě zářič asi silnější, byl na nich symbol.. Kromě plutónia a uranu seženeš ledasco. Pamatuju si, jak kdosi vykládal, že někdy v 90-tých letech, kdy se divoce likvidovalo ledasco se daly najít "neidentifikovatelné předměty" v bazarech. Dokonce se tam našel kobaltový zářič ze špitálu.. Takový věci je lepší doma nemít.. Ono stačí, když máš nějak legálně zlikvidovat kilo rtuti.. (nakonec jsem ho udal v práci firmě, co spracovává vyhořelý zářivky a jiný nebezpečný odpad).
Jinak materiály, ve kterým může být zářič:
Doutnavky na nizké napětí, tyratrony (studený), bleskojistky, starý kardiostimulátory (k těm se už asi nikdo nedostane), ionizační požární hlásiče, uranový punčošky do plynových lamp, speciální výbojky.... A já nevím ještě kde všude jinde.. Většinou se jedná o Beta, nebo alfa zářiče s malou intenzitou, která jde navíc odstínit docela snadno.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#4 Příspěvek od mi-ro »

Snad i katody magnetronů MWT jsou nějak dotovaný a slabě "svití".
..to bude jen ňákej odpůrek

Zirafka
Příspěvky: 819
Registrován: 20 srp 2006, 02:00

#5 Příspěvek od Zirafka »

Neměla jsme na mysli podobné partyzánštiny získané kde různě pokoutně.

Je mi jasné, že uranové sklo koupím legálně a ještě z něj bude paráda, ale myslela jsem na nějaký kalibrovaný zářič, podle kterého se dá trubice ověřit.

Danyk tam třeba má zářič stronciový získaný s radiometrem. To jsem měla na mysli, prostě zářič o kterém se ví, jakou má aktivitu.

Je to jen zvědavost, osobně si myslím, že mít doma podobnou věc je dosti nebezpečné. Kór dneska. U Danyka mne fascinuje je zapálení pro věc i vědomosti, ačkoli provedení řady pokusů je hrozné.

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#6 Příspěvek od Otkundes »

Nevím co má Danyk, ale tuším na Aukru (?) jsem nedávno viděl nabídku prodeje vojenského intenzimetru IT-65. Ten měl přece na krouceném gumovém kabelu, pogumovanou Geiger-Müllerovu trubici. A na kožené brašně zboku, byl připevněn stronciový zářič, pro kontrolu (kalibraci) přístroje. Co si vzpomínám, ten zářič měl tvar kovového kroužku o průměru asi 30 mm, s osazením pro přesné přiložení čela GM trubice a byla v něm snad i malá dírka. Nějak zvlášť nebezpečný ten zářič nebyl. Vojáci přístroj nosili zavěšený na popruhu na rameně a přežili. Samozřejmě, nesmělo se to rozebírat, šťourat do toho a "blbnout" s tím.
Pokud to zkusíte sehnat v armádních výprodejích, jistě to nebude nelegální...

Zirafka
Příspěvky: 819
Registrován: 20 srp 2006, 02:00

#7 Příspěvek od Zirafka »

Já nic shánět nebudu, jen mne zaujalo to jeho vybavení a pátrala jsem po tom, kde k tomu lze legálně přijít.

Koupit šperk z uranového skla je jistě legální, a moc příjemné, ale jeho aktivita bude malá. Logicky, je to určené pro lidi, tak je to nesmí ohrozit. Ty zařiče na testování radiometru budou mít vyšší aktivitu, takže tam mne to zajímalo.

Díky za odpovědi.

Uživatelský avatar
vicious
Příspěvky: 635
Registrován: 10 srp 2007, 02:00
Bydliště: 3 km od Humenného

#8 Příspěvek od vicious »

Ja mam doma dve brašny aj s IT65 a na obidvoch sú žiariče, inak vo výpredajoch sa mi čosi marí, že tie žiariče odoberali odtiaľ, takže sa prístroje dali kúpiť už bez žiaričov. Inak by bola sranda vyrezať ho odtiaľ a hodiť niekde na spodok do vlaku loženého uhlím, rudou...jak by im to na detektore začalo ukazovať zvýšenú radiáciu :lol:
EDIT: doplňam aj fotmateriál
Přílohy
ziaric.jpg
(34.49 KiB) Staženo 74 x

Uživatelský avatar
Split
Příspěvky: 762
Registrován: 02 pro 2006, 01:00
Bydliště: Komárno

#9 Příspěvek od Split »

kardiostimulatory s boli napajane zdrojom z plutonia, neviem ako to bolo u nas ale viem ze v Amerike sa tito ludia evidovali a ked zomreli tak sa kardiostimulator posielal do Los Alamos... ale myslim ze taketo kardiostimulatory sa uz nevyrabaju ale ludia este s nimi chodit po svete mozu...

uplne oficialne legalne ziskat nejaky ziaric je jednak dost drahe a neviem, ci netreba dokladovat ze ho mas kde bezpecne skladovat... su okolo toho papierovacky...
Vsetko co sa da pokazit sa raz pokazi.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#10 Příspěvek od mi-ro »

Podle mě jsou zářice nebezpečný materiál a podléhají evidenci. Tudíž je řadový člověk legálně sehnat nemůže. Proto jsou taky z brašny na dozimetr odstraněny.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
tomaw
Příspěvky: 81
Registrován: 15 led 2010, 01:00

#11 Příspěvek od tomaw »

Naposledy upravil(a) tomaw dne 29 srp 2014, 14:41, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#12 Příspěvek od Atlan »

vicious píše:Ja mam doma dve brašny aj s IT65 a na obidvoch sú žiariče, inak vo výpredajoch sa mi čosi marí, že tie žiariče odoberali odtiaľ, takže sa prístroje dali kúpiť už bez žiaričov. Inak by bola sranda vyrezať ho odtiaľ a hodiť niekde na spodok do vlaku loženého uhlím, rudou...jak by im to na detektore začalo ukazovať zvýšenú radiáciu :lol:
Bombasticka sranda hlavne ked chodis okolo vagonu, ktory je neskor oznaceny ako radioaktivny, uzasne fory.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#13 Příspěvek od mi-ro »

S tím bych si moc nepohrával. Pamatujete před asi rokem nějaký maník s dozimetrem v hodinkách objevil někde v parku "zapomenutý" radioaktivní váleček z nějakýho lékařskýho přístroje o rozměru 5mm. Byly z toho manévry a málem evakuace celý ulice. (Informovala H@vna).
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od Habesan »

Artaban001 píše:zlikvidovat kilo rtuti.
Proboha, proč?

Taky by mě zajímalo jak chtěj "zlikvidovat" prvek (jinak než zpracováním do výrobku a tradá mezi lidi). Leda transmutací...
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#15 Příspěvek od BOBOBO »

Jo a výkupní cena rtuti by měla převyšovat 500,-/kg . Za kbelíček na dovolenou . :D Ceny zářičů jsem nikdy nesledoval .

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“