Transiwatt TWM 140

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
TWM140

Transiwatt TWM 140

#1 Příspěvek od TWM140 »

Zdravím, mám problém s výše uvedeným zesilovaèem.Pøed nìjakou dobou se mi povedlo odpálit koncové tranzistory, tak jsem koupil nové komplementární páry KD607 a KD617 + budièe KU611.Vše jsem tedy vymìnil a zkusil zapnout, ale zesilovaè nehraje jen to jakoby duní nebo vrèí jako kdyby bylo nìco zavøené, nevím jak to lépe popsat.Zmìøil jsem snad všechny polovodièe na té velké desce jak tam jsou i konce, ale všechny jsou v poøádku.V mixážnim pultu jsem nic nemìøil, ale myslím že by to nemìlo mít vliv, protože to zkouším pøes aux vstup.Ty výkonové rezistory 150R se normálnì høejí jako když zesilovaè hrál.Zkusil jsem zmìøit klidový proud, protože s tím jsem po výmìnì nic nedìlal.U levého kanálu je to 200mA a u pravého taky 200mA, ale po chvilce to spadne na 180mA.Mìøil jsem to mezi pojistkama tak snad je to tak správnì.Chtìl bych se tedy zeptat jestli to není moc , popøípadì jak pokraèovat.
Dìkuji pøedem za odpovìdi.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#2 Příspěvek od ok1hga »

je to ono ?

kolik je napětí na výstupu mezi emitory KDéček proti zemi ?
Přílohy
transiwatt_TW140.jpg
(226.65 KiB) Staženo 528 x

TWM140

#3 Příspěvek od TWM140 »

Tak jsem to teï zmìøil.Na levém kanálu je mezi emitory a zemí 1,7V a na pravém 7,5V.

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#4 Příspěvek od Michal22 »

Vůbec se nepovažuji za znalce Transiwatů, ale těch pár co jsem potkal, mívalo problém ve ztrátě kapacity a vzrůstu Rs kondenzátorů na pozici C61a C62.
Jinak bych ještě zkusil místo pojistek dát odpory cca 33Ω, díky nim by se dal dobře měřit proud a KDčka na konci by nedostávaly takové rany. A pro vyloučení problémů z předzesilovači a přepínači vstupů bych (dočasně) vyzkratoval C49 a C50.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#5 Příspěvek od Sendyx »

Vyschlý bootstrapový kond nezpůsobí takovouto paseku.

Na emitorech konců má být zhruba polovina napájecího napětí.

Uživatelský avatar
patrikvarga
Příspěvky: 1062
Registrován: 24 dub 2007, 02:00

#6 Příspěvek od patrikvarga »

Zvod C57, 58.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#7 Příspěvek od BOBOBO »

Už je divné to , jestli ti odešly oba konce . Žeby VF signál z mixu ? Nyní pro měření bych vyndal ty C 57,58 . Velký proud je tam proto , že je malé napětí na výstupu , které je chybou způsobeno , zase divné že u obou . Kontroloval bych tu diodu mezi bázemi , můžeš i tak , že patralelně připájíš druhou , či ji zrovna dočasně zkratuješ . Nakonec dostavit R 109,10 o pár kilo to není problém .

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#8 Příspěvek od Michal22 »

Sendyx- ale já fakt měl v rukou Transiwatt, který se choval podobně, byly tam vadné tyto elektrolyty. Projevovalo se to tak, že po zapnutí oba konce bručely, neobjevila se polovina napájení před výstupním elytem a zesilovač hřál. Po výměně těchto kondenzátorů zesilovač potom hrál několik let v hospodě, bez jediného problému.
Ale tímto si samozřejmě nedělám nárok na patent na rozum. Jen jsem napsal to, co jsem před asi deseti roky potkal...
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

TWM140

#9 Příspěvek od TWM140 »

Díky za rady, veèer na to zkusim kouknout.Jinak oni oba dva konce najednou neodešly, povedlo se mi je totiž vyskratovat.Ten mixpult jsem od zaèátku co tento zesilovaè mám ani jednou nepoužil, ani nevím jestli je funkèní.Mì jde hlavnì o to aby fungoval ten konec.Ty diody mezi bázemi jsem také mìøil a jsou v poøádku.Když vyndám ty C57, C58 tak co mám na tom potom mìøit?A klidový proud se tedy nastuvuje tím R109, R110?

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#10 Příspěvek od ok1hga »

TWM140 píše:Ty diody mezi bázemi jsem také měřil a jsou v pořádku
ty diody je potřeba měřit při zapnutém konci, musí přes ně téci proud !!!
A v tom zapojení na nich nesmí být víc jak cca 0,7 až 0,9 V !!!
Závada těchto diod spočívá v tom, že se jim zvětší napětí na přechodu !
A navíc při měření "diod testem" kdy se měří malým proudem(cca 1mA),
můžou vypadat jako dobré,
ale po zapojení do obvodu udělají klidně takovou paseku . . .
TWM140 píše:Když vyndám ty C57, C58 tak co mám na tom potom měřit?
polovičku napájecího napětí mezi emitory konc. tranzistorů a zemí !
TWM140 píše:A klidový proud se tedy nastuvuje tím R109, R110?
né !
těmito odpory se nastavuje právě ta polovička nap. napětí a vlastně i celková symetrie.
Klidový proud je dán právě těmi diodami, respektivě napětím na přechodech těch diod a hodnotou odporů R115/117 a R116/118.

dobrá rada už tu byla . . .
BOBOBO píše:Kontroloval bych tu diodu mezi bázemi , můžeš i tak , že patralelně připájíš druhou , či ji zrovna dočasně zkratuješ
tím vyřadíš kliďák a můžeš v klidu hledat závadu či nastavovat symetrii . . .

TWM140

#11 Příspěvek od TWM140 »

Tak teï to mám rozebrané.Zmìøil jsem tedy úbytek na tìch diodách a na obou je 0,7V.Vypájel jsem ty kondenzátory C57, C58 a poté zkusil zmìøit napìtí mezi emitory a zemí.Moc se to nezmìnilo na levém 1,7V a na pravém 8,9V.Napájecí napìtí na filtraèních kondenzátorech jsem namìøil 66V.Ještì je mi trochu divná jedna vìc a to že místo rezistoru R107 2k7 je naletován z druhé strany DPS trimr nastavený na hodnotu 3k05 a místo R108 2k7 je dán také z druhé strany rezistor 3k9.Pøikládám foto.Zesilovaè ale pøed tím hrál úplnì normálnì.Napadlo mì jestli to není schematem protože tohle je pro TW 140 bez toho mixpultu a já mám TWM 140, ale to se asi moc lišit nebude až na ten mix.Jak mám tedy pokraèovat?Mám zapájet zpìt ty kondenzátory, vyskratovat ty diody a zkusit tam dostat tu polovinu napájecího napìtí tìmi rezistory R109, R110?
Přílohy
DPS2.jpg
(297.86 KiB) Staženo 136 x
DPS2.jpg
(297.86 KiB) Staženo 162 x

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#12 Příspěvek od Michal22 »

TWM140- nemáš osciloskop po ruce? Jen pro jistotu- nekmitá to brutálně?

Jaké napětí máš v uzlu R115/R117/R61? Čistě teoreticky by tam mělo být asi 75% napájecího napětí.

Pošli ještě fotku ze strany součástek, kdyby náhodou.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

TWM140

#13 Příspěvek od TWM140 »

Zatím sem dávám tu fotku ze strany souèástek.Osciloskop vyndám a jdu to ještì rychle promìøit.
Přílohy
Ze strany souèástek.jpg
(293.59 KiB) Staženo 211 x

TWM140

#14 Příspěvek od TWM140 »

Tak jsem to zmìøil.
Levý:
R115 32,1V
R117 32,2V

Pravý:
R115 28,2V
R117- 28,7V

Ten R61 nevím kde myslíš.Je to ten u potenciometru na hlasitost?Pokud ano tak tam jsem nenamìøil nic.Osciloskop jsem pøipojil paralelnì na výstup k 8Ω reprobednám.Vložím sem obrázky, to je jediné co se mi na tom povedlo zobrazit.
Přílohy
Pravý.jpg
(281.01 KiB) Staženo 129 x

TWM140

#15 Příspěvek od TWM140 »

Ještì levý.Na vstup jsem nic nepouštìl, stejnì se to na výstupu ani neobjeví.Poøád to jen brumí.
Přílohy
Levý.jpg
(297.28 KiB) Staženo 105 x

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“