Pájecí pasta vs. pájka

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
prqek
Příspěvky: 4
Registrován: 09 kvě 2013, 02:00

Pájecí pasta vs. pájka

#1 Příspěvek od prqek »

Zdravím,
skoro se stydím, že se na tohle ptám, ale zjišťuju, že mám pořádné nejasnosti ohledně toho, co je to vlastně pájecí pasta. Doteď jsem pájel jen takovou tou obyčejnou pistolovou pájkou a používal trubičkovou pájku ("cín"). Zkusil jsem se poohlédnou i po něčem jiném a narazil jsem na tohle:
http://www.gme.cz/tavidla-kalafuny/paje ... -p745-041/
Podle popisu je to něco jako kalafuna, tedy cosi, co mi má pomoct při pájení. Ovšem do teď jsem žil v přesvědční, že pájecí pasta je spíš směs nějakého pojidla alá kalafuna a malých kuliček pájky. Tu pak někam nanesu, zahřeju a mám vodivý spoj. V GME mají i cosi, co odpovídá tomhle popisu, ale je to několikanásobně dražší. Jak to tedy je?

Díky za rady.

Uživatelský avatar
petus
Příspěvky: 594
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Pelhřimov
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od petus »

řekl bych že to, co je v odkazu, je jenom tavidlo...
Pokud něco chcete a neodpovídám,pošlete SZ :)
https://chiptron.cz - novinky ze světa elektro (Arduino, Raspberry Pi, ESP8266, STM32, ESP32...)
Peťus

Uživatelský avatar
Davidus
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2439
Registrován: 01 čer 2005, 02:00

#3 Příspěvek od Davidus »

pájecí pasta je opravdu směs kuliček cínu (pájky) a tavidla (hodně zjednodušeně)
to čemu tam říkají pájecí pasta je jakýsi bílý vosk který má nahrazovat kalafunu - takže tavidlo, mimochodem ne moc dobré

Uživatelský avatar
prqek
Příspěvky: 4
Registrován: 09 kvě 2013, 02:00

#4 Příspěvek od prqek »

OK, dík za info. Takže jestli tomu dobře rozumím, tak pájecí pasta (tedy ta s pájkou), je to, co stojí řádově stokoruny za desítky gramů.

Uživatelský avatar
Davidus
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2439
Registrován: 01 čer 2005, 02:00

#5 Příspěvek od Davidus »

ano

Uživatelský avatar
lopez
Příspěvky: 868
Registrován: 17 pro 2011, 01:00

#6 Příspěvek od lopez »

Ináč mne osobne sa sa z tou pastou pracuje lepšie ako z kalafúnou.Dá sa to naniesť tam kde potrebujete bez nahriatia.Napr. pri cínovaní káblov stačí ich do toho"namočit" alebo nabrať na studený hrot.Proste má to svoje výhody.

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#7 Příspěvek od MetalGod »

Kalafunu nepotřebuješ nahřívat, stačí ji rozpustit v lihu.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
TubeGuru
Příspěvky: 514
Registrován: 21 pro 2011, 01:00
Bydliště: Havířov

#8 Příspěvek od TubeGuru »

Zdravím EB, nedá mi to, abych neuvedl svojí padesátiletou zkušenost s pájením elektroniky. Jako tavidlo pro pájení elektroniky jsem "neobjevil" nic lepšího než je kalafuna. Pro: perfektně plní svůj účel jako tavidlo, hezky voní, je chemicky neutrální - není třeba umývat, pokud není bastlíř přehnaný estét.
Má velmi vysoký odpor (nesmí být přepálená a zuhelnatělá), takže její zbytky např. na plošném spoji neovlivňují ani CMOS obvody. Dá se vyrobit i podomácku ze smůly smrku. (Ta pro mazání smyčců je pro pájení zbytečně drahá). Proti: neznám, snad někdo nějaké "mínusy" uvede, aby byla zachována objektivita. :)

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#9 Příspěvek od Sendyx »

Ano, před padesáti lety nic jiného nebylo, tak byla kalafuna dobrá :wink: . Ale sorry, nepijeme náhražku kávy z pražených bukvic, nežereme řeřichovou polévku, ani nejezdíme na kostitřasu. Setrvávat na stromě a pozorovat z dálky civilizaci je hezké, ale není to hodné následování.
A vůbec není pravda, že ta obyčejná kalafuna je tak neškodná.

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od PotPalo »

Mám dotaz, teda dva:

1. Prečo treba niektoré spájkovacie pasty oplachovať? Majú nejaký odpor, nejakú kapacitu, alebo chemicky po čase narušujú kovy?

2. Spájkovacia pasta DONAU LOTFETT Typ F-SW21 DIN 8511 (enthält Zinkchlorid) - treba ju oplachovať, a ak áno, tak čím? Je vhodná na bežné použitie?

Tiež som našiel túto pastu, vraj nieje vhodná na použitie v elektrotechnike. To prečo?

Uživatelský avatar
frantajetel11
Příspěvky: 1922
Registrován: 13 lis 2008, 01:00
Bydliště: Kladno

#11 Příspěvek od frantajetel11 »

K bodu 1) C je správně. Chemickou reakcí pasty to jde dobře pájet, ale zbytky můžou reagovat i pak...
bod 2) Čím oplachovat by měl udat výrobce
A k tý pastě z Avelmaku: Keď to tam je napísané, že na to není vhodná, tak asi není. Myslim, že kvůli tomu samýmu, jako bod 1)

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#12 Příspěvek od Otkundes »

Dneska jsem také pájel. Pěkně postaru. Trafopájkou, kalafunou a starým trubičkovým cínem. Kupodivu, 34 let stará kapesní kalkulačka, se svým IO (CF-599), se probrala k životu. Asi vylezu také na strom a budu pozorovat, jak se správně pájí pájecími pastami od výmyslu světa. 8O
Což tak starý dobrý Eumetol - používá ho ještě někdo :?:

Uživatelský avatar
Panda38
Příspěvky: 713
Registrován: 21 lis 2012, 01:00
Bydliště: Most, Praha, Lanžhot
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od Panda38 »

Zatím jsem se také vždy vracel nejraději ke kalafuně. Dá se levně koupit v drogerii jako drcená kalafuna (75 Kč za pytlík 700g, používá se k odstraňování štětin z kůže prasat), ta na vařiči roztavit do kelímku nebo rozpustit v lihu či acetonu.

Uživatelský avatar
kbulda
Příspěvky: 1487
Registrován: 23 říj 2007, 02:00
Bydliště: u Mělníku

#14 Příspěvek od kbulda »

Eumetol byl dobrý na hrubší pájení. Ředil jsem ho lihem a používal na pájení kabelových ok, na kabely nad 25 mm2, třeba ke startérům vozidel.
Pájel jsem je v pánvičce ponořením.
Nevím jestli se dá dnes ještě normálně koupit.

Uživatelský avatar
czatlantis
Příspěvky: 1012
Registrován: 10 čer 2009, 02:00

#15 Příspěvek od czatlantis »

Já používám to zelený tavidlo (http://www.gme.cz/tavidla-kalafuny/paje ... -p745-041/) právě na pocínování káblů, který jsou zoxidovaný a funguje to líp než kalafuna. Je to nějaká emulze vazelíny+ZnCl (viz bezpečnostní listy). Takže po použití opláchnout, jinak to začne korodovat. Ta vazelína to sice zpomalí, ale i tak je to potřeba vyčistit.
Jinak co se mi osvědčilo naprosto nejlíp na takový ty hrubší věci (tzn dráty, pájení na baterky (vím že se to nemá, ale když už, tak s tímhle to jde výborně), nějaký měděný plechy... tak je normální klempířská pájecí kapalina. Je to ZnCL+troška chlorovodíkové a chloridu amonného. A možná ještě s nějakým saponátem, protože to pění. S tím se pájí naprosto úžasně, ale musí se to dost pečlivě umýt, jinak to koroduje jako blázen

Odpovědět

Zpět na „Poradna“